Mladá dáma (2024)

MBB vo filmovej sfére (narozdiel od seriálovej) stále čaká na vyslovený hit: Godzilly, Enoly Holmes, ani Damsel to nad priemer nedotiahli. Exkluzívna zmluva s Netflixom je ale lukratívna a myslím, že jej to je aj vcelku jedno, dokým je sledovanosť vysoká. Damsel mi po dopozeraní prišiel omnoho viac ako rozprávka upgradenutá o akčné scény a feministické posolstvo než plnohodnotné fantasy. Prvá pol hodinka je rozbehová a spoznávame sa s dejom a postavami, druhá pol hodinka je vydarený survival a posledná honba za pomstou a rozdávanie posolstiev. Mňa najviac bavila druhá tretina, ktorá má dobré tempo, dosť nápadov a chválim ako prostredie jaskýň, efektami pekne spraveného draka či akciu a drsné naháňačky medzi Elodie a drakom (na všetkých týchto aspektoch bolo vidno vysoký rozpočet).Úvodná aj posldná tretina sú citeľne slabšie. Millie Bobby Brown ma výkonom neohúrila (ale ani mi nevadila) a celkovo svoju úlohu zvládla. Dával by som si ale pozor na preafektovanosť, v pár scénach som ju totiž v jej herectve zahliadol. Robin Wright ako temná kráľovná ušla, feministické podtóny mi nevadili, príbeh by sa dal zhrnúť jednou vetou, ale bol postačujúci i keď v závere skutočne až príliš rozprávkový. Uveriteľnosť (že by toto všetko MBB prežila a zvládla) a logika často hapruje, ale dokázal som sa cez to preniesť a celkovo je Damsel okej spotrebná oddychovka. PS: som jediný komu hovoriaci drak trochu prekážal a uvítal by omnoho viac nemého? 55%

Poslední zůstává (1996)

Mix akčného filmu a westernu s prestrelkami natočenými bez CGI, s klasickou krvou, v ktorých to pekne hučí, všetko naokolo vybuchuje a postavy lietajú vzduchom. Willis hrá jeho klasický typ postavy ktorý mu sedí (drsňák znudený životom ktorý je nad vecou a popritom stíha hláškovať), poteší aj charizamtický Christopher Walken, či prostredie opusteného zapdákova, ktoré sa podarilo vykresliť veľmi dobre. Chlapský, drsný western (podobný Peckinpahovej tvorbe), ktorý je však omnoho viac akčný než westernový a asi preto ma tak bavil. 70%

Jedeme na teambuilding (2023)

Uletená zhovadilosť mixovaná s paródiou na korporáty, v ktorej niektoré vtipy + postavy sadnú a trafia do čierneho (Polnišová a jej postava konšpirátorky, mámvpičista Kotek, kariéristka Nikol) a pri niektorých je vám trapno aj za samotných hercov (brnenská posádka opilcov, bitka medzi tábormi, Evelyn a veľa iných). Pár krát som sa zasmial (kadencia gagov je vysoká a pri takom množstve niektoré z nich proste musia sadnúť), baby sú tu pekné, ale ako celok ma to až tak neoslovilo. Menej je niekedy viac a keby tvorcovia vyberú len tie lepšie a trefnejšie vtipy a výsledok by trochu umiernili, možno by spravili lepšie. Takto je to až príliš bláznivé, príliš mimo reality a idúce cestou veľmi jednoduchého humoru. PS: cameo Michala Davida malo ale Hollywoodske parametre, a to hovorím ako človek čo ho príliš nemusí... 45%

Neviditelné zlo (2024)

Tento rok je hororov málo a aj z tohto mála väčšina nestojí za veľa. Imaginary je ďalší prešľap Blumhouseu, ktorý po Five Nights at Freddy, Megan, či Night Swim pokračuje v trende úpadku kvality. Najväčší problém Imaginary je vyčerpanosť námetu imaginárneho kamaráta (ktorý nakoniec nie je až taký imaginárny a začne rodine robiť problémy). Na túto tému som videl už viacero hororov a aj napriek tomu, že tvorcovia dali do filmu dva dejové twisty, z ktorých jeden je čitateľný viac a druhý menej (medveď), nič to v konečnom dôsledku nemení na tom, že vieme ako to dopadne od prvej minúty. Skúsenejší diváci tiež postrehnú, že istými prvakmi navyše tvorcovia vykrádajú známejšie kúsky ako Poltergeist, Insidious, či Nočná mora v Elm Street. Druhý hlavný problém tkvie v tom, že atmosféra nefunguje a film nedokáže vyvolať strach. Ľakačiek je málo a tvorcovia sa o ne ani moc nepokúšajú, bubák nevyzerá zle, ale ukazuje sa príliš často. Aj lacnejšie filmy, ktoré to nedotiahli do kina ako napr. riccims spomínané Z alebo Come play boli hororovo omnoho funkčnejšie než Imaginary, čo je pre mňa trochu prekvapivé. Natočené je to po technickej stránke rutinne a vyložene pochváliť sa dá len výkon ústredného dievčatka, ktoré  zahralo svoju rolu presvedčivo. Inak nuda a ďalší veľmi vlažný horor, snáď sa Blumhouse do budúcna prebudí... 30%

Němá tajemství (2023)

Vysporiadanie sa so životom s náhle ťažko postihnutým človekom:  z pohľadu pacienta, jeho rodiny a okolia. Pomalé, ťaživé dráma okorenené v závere o jeden dejový zvrat a zabrdnutie do tématiky ktorej sa podnetnejšie venoval film a Al Pacinom ešte pred rokmi. Príliš sa v takýchto hĺbavých, psychologických a pomalých filmoch nevyžívam, ale herci (Mitaš, Steimasslová) sú vo svojich rolách pomerne presní a záver poskytuje priestor na diskusiu a dáva tomu niečo "navyše". Na jedno pozretie okej. 55-60%

Prokletí Salemu (1979) (TV film)

Upíry vyzerajú skutočne desivo a scény s nimi majú dobrú hororovú atmosféru. Ale to je všetko čo sa dá na Prekliatí Salemu doceniť. Herci sú amatérski, tempo pomalé, film zostarol a dnes už nefunguje tak ako kedysi. V upírskom (vampire) subžánri sa dá nájsť mnoho zaujímavejších kúskov. 40% PS: knihu som nečítal

Land of Bad (2024)

Ale hej, ušlo to. S Hemsworthovcami nemám problém, Russell Crowe aj napriek tomu že v každom ďalšom filme naberá ďalšie a ďalšie kilá, naberá aj charizmu a aj v tomto filme ma jeho výkon a postava operátora dronov bavili. Akcia je natočená slušne, vidno na nej vyšší rozpočet a že nejde o lacné béčko, dej postačujúci a aj pokusy o humor vyšli (nákup Russella Crowea v potravinách). Vo finále veľmi slušná akčná jednohubka z vojenského prostredia, ktorá vďaka režisérovi Eubankovi pôsobí ako film, ktorý by si neurobil hanbu ani keby bol v kine. 70%

Duna: Část druhá (2024)

K prvej Dune som napísal, že pôsobí ako predjedlo ku kráľovskému hlavnému chodu, A toho som sa ja v dvojke nedočkal. Vizuálne je film krásny, nič pôsobivejšie natočené v kine tento rok neuvidím a je to blockbuster ako remeň. Duna 2 má bohatý dej a chce veľa ukázať a vysvetliť, no aj tak ma dosť času nudila. Možno preto, že som stále čakal kedy príde k veľkolepej akcii. V súčte s jednotkou: po 4 a pol hod. navňaďovania na niečo epické som dostal 10 minútový narýchlo odbitý záver (a to nielen z hľadiska akcie, ale i deja- veľa vecí akoby Villenueve zrazu nemal čas dovysvetliť a veľmi rýchlo ich preto uťal). Film mi tiež prišiel emočne prázdny a bolo mi jedno či Paul Atreides naplní svoj osud alebo zomrie. Čo by asi tak nemalo byť. Ako som už povedal, proti technickým kvalitám filmu, či hereckým výkonom (asi najnabušenejšie herecké obsadenie aké tento rok vo filme uvidíme) sa nedá namietať, no tieto aspekty ešte nie sú u mňa zárukou kvalitného filmového zážitku. Možno by bol prežitok väčší, keby som čítal knihu, možno nie som tak nadšený preto, že nie som zarytým sci fi fanúšikom. Realita ale je, že 91% na ČSFD mi príde úplne mimo a druhý krát by som si dvojku Duny už nepustil, keďže som sa pomerne dosť času nudil. Asi budem jediný, komu sa spätne jednotka páči viac... 60%.

Frankenstein (1931)

It s alive, it s alive!!! Ďalší zástupca Universal hororových monštier z 30. rokov a možno najznámejšia adaptácia románu Mary Shelleyovej. O vedeckom pokroku a jeho možných nebezpečných následkoch, vedeckej etike, nenahraditeľnosti stvoriteľa/prírody pri tvorbe nového života a tragickom príbehu monštra nedobrovoľne privedeného na svet, ktoré chcelo len pochopenie a rešpekt. Hlavnou doménou filmu okrem viacerých tém na zamyslenie je Boris Karloff, ktorý sa zaslúžene sa zapísal do dejín hororového žánru. Jeho scény interakcie so svetom a ľuďmi sú aj dnes vďaka jeho výkonu divácky veľmi zaujímavé. Film pri krátkej dĺžke nestihne nudiť a aj keď sa ho báť dnes už nebude nikto, jedno pozretie neľutujem. PS: scéna s dievčatkom v dobe vzniku musela spôsobiť poprask. 3*

Frankensteinova nevěsta (1935)

Dvojka Frankesteina je obecne považovaná za vzácny príklad filmu, ktorý kvalitou prekonáva originál. Podľa mňa je však kvalitou podobný jednotke. Neskutočne ho znova ťahá Boris Karloff, ktorý je v roli Frankensteinového monštra výborný a v pamäti utkvie aj osudový záver ako vystrihnutý z antickej tragédie. Samotnej nevesty bolo vo filme na moje prekvapenie dosť málo a keď Karloff nie je na plátne (interakcie s bežným svetom a snaha stať sa človekom), film stráca na zaujímavosti. Pozerateľný je však i dnes, čo samotné považujem za malý zázrak. 3*