• Krátkometrážní

Kdo nejsem (2023)

Ačkoli u podobných dokumentů bývá problém spíš opačný, za mě trochu moc na formu natočená a možná o deset minut nedostříhaná věc, nicméně i tak nabízí obrovský insight do už tak málo známého - a důležitého - tématu, navíc v kontextu JAR. To, co ukazuje, je nesmlouvavý obraz světa, v němž pokud hrajete podle pravidel a přetvařujete se (ohledně něčeho, co morálně nemá žádný význam), můžete být miss, zatímco v opačném případě vás nezaměstnají ani ve šroubárně. Opět podle mě trochu na škodu, jak očividná je účast kamery a jak banálně zjevná je diskriminace, s níž se hrdinx (sry, ale to prostě nejde jinak) setkávají, aniž by se jakkoli snažilx uhnout, ale zároveň je to tím brutálnější, pakliže tam skutečně není žádný script (jako že snad/bohužel asi není). Za vidění to stojí každopádně...

Všechno to ticho (2023)

Silný, originální, autentický, promyšlený, objevný, potřebný, smutný - a taky veselý a vtipný - film se skvělým obsazením a pro výsledný dojem velmi zdravě ukočírovanou stopáží, který člověka opravdu přiměje uvažovat jinak. A to doslova. Poznáte to, až budete při titulcích poslouchat Cageův masterpiece 4:33...

Konec (2022)

Fakt povedených, přesných a brutálně smutných deset minut

Strom (2023)

Po tom oslovujícím, tempem precizně vybalancovaném a až nepříjemně realistickém úvodu dojmu dost ubližuje scéna s terasou (provedení je asi prostě hranicí rozpočtových a personálních možností, ale to už by bylo opravdu lepší zjednodušit kulisy do natočitelnější podoby nebo jít úplně jinou cestou) a absence hlubší pointy

Swan v centru (2022)

Jak tak koukám na ostatní hodnocení, budu asi vyjímka, ale lituju jen té krátké metráže. Super atmosferické bloumání Asjy Nadjar, která tam dokonale sedne a je celkově úchvátná. Lehce smutné, jemně vtipné, milé... A opravdu velmi bych si tohle uměl představit jako entrée dvouhodinové zábavy

Super, top, ideál (2023)

Velmi syrové, bohužel asi realistické a vtipné. Do velké míry improvizovaná pseudodokumentární forma jde dojmu k duhu

Otrávená studna (2023) (studentský film)

I když jsem to viděl rád a je to závažné téma, ke kterému je každý příspěvek super, filmařsky je to strašný průměr (ne podprůměr - ale průměr ano).

20 tisíc druhů včel (2023)

Scénář není bůhvíjak originální, ale provedení je po všech stránkách na vysoké úrovni a k závěru přichází i pár opravdu úderných scén

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Silný námět, poctivé až neúprosné budování svíravé atmosféry. Nicméně na té stopáži a prodávané jako mainstreamový film? Těžko v tom vidím něco víc než předávkování scorsesiem. Jakkoli si zaslouží autorská značka respekt, pro každou existuje mez, za níž překročí vlastní účelnost. Přes svíravost naprosto absentuje napětí a po opadnutí prvotní zvědavosti a seznámení se se základními reáliemi se tak každá další minuta stále více stává ztrátou času. A ono opravdu nic nepřichází - krom samotného nezáměrného čekání na Godota. Zbyde vám jen jediná otázka: už se konečně vypovídal?

Anatomie pádu (2023)

Pro mě zatím asi film roku. Naprosto nepocítěných 150 minut komorního příběhu o pravdě, ale zároveň o všem krom ní. Precizní hra náznaků a tušení, na jejímž začátku jsem stejně po té pravdě (o pádu) toužil, ale na jejímž konci je mnohem snazší pochopit, že nesčetna (vrtkavých) pravd o životech jsou tím podstatným. Je to anatomie: příčin, současnosti i následků jednoho (zlo)činu - název sedí dokonale