• Krátkometrážní

Vylidněno (2019)

Filmařsky to rozhodně není trhák, ale téma poráží vše - dá se jen nepochopit. (A hudba je indeed dobrá.)

Elfriede Jelinek - Jazyk bez hranic (2022)

Připadá mi, že pokud ambicí dokumentu bylo odpovědět na to, proč je Jelinek "vyděděnkyně", vlastně se mu to nad rámec toho schematického zdůvodnění, které si člověk domyslí sám (a osobně ho považuju za smutně pravdivé), vůbec nepovedlo. Kritika vůči Jelinek, jež je citována přímo v dokumentu, se tak paradoxně obrací proti němu samému: odkrývá se tu cosi zjevného. Zároveň je to jaksi výštižné u umělkyně, jež - opět řečí samotného dokumentu - má ambici souběžně zvedat profánní, až banální každodennosti na piedestal, ale sám význam a stabilitu piedestalu uvědomovaně zpochybňuje. Krom docela krátké pasáže o feministickém pojetí sexuality (a nezbytného biografického minima) tak celý film zůstává na tenoučké hranici mezi odvážnou a přiznanou komplikovanou intelektuálností a pózou. Nebylo by myslím fér mu vyčítat, že se ani nesnaží Jelinek činit školometsky čitelnou, nicméně jestli je to "nejlepší možná výpověď", zůstává s otazníkem.

Hranice (2023)

Stopáž je přetažená a tempo příliš nejednotné. Sdělení ale nezaniká a scénář tohohle groteskního hororu o homo sapiens sapiens dle jeho skutečného počínání je úderný až dost.

Hovory o počasí (2022)

Ačkoli je to pro mě coby městského intelektuála relatable, opravdu převažuje ta extrémní nerozpracovanost a přelétavost mezi subtématy a absence nějakého originálního přídavku nebo shrnutí. V důsledku je těžké to vnímat jinak než jako velmi přetaženou úvodní desetiminutovou sekvenci / první díl seriálu. Nicméně zadoufám, že s touhle zkušeností a větší dávkou odvahy Pinske ještě zplodí něco koukatelného :)

Nic ve zlým (2023)

(ne že by na tom záleželo, nicméně cítím potřebu klarifikovat, že) tyhle tři hvězdičky jsou dobré tři hvězdičky. je to film pro plebs, plný extrémně povrchního vyobrazování světa. ale je vtipný, nic Úplně nepokosí, řeší přijatelným způsobem mnoho zajímavých životních otázek a whatever... víc k tomu není co říct, víc v tom není, ani nemůže být. není to zahozených 100 minut bytí, good enough

Batiková dívka (2018)

Hebký, dojemný a milý příběh o vyrovnávání se s těžkou ztrátou pro všechny generace.

Tato bolest pomine (2019)

Také Filipíny mají svého Matrixe. Nepochází z Hroznové Lhoty, ale ze Zamboanga City, nicméně myslí to úplně stejně vážně. A v tomto případě se k němu přidává i místní mládež a sama režisérka

Začátek podzimu (2020)

Vizuálně i myšlenkově velmi působivé a aktuální podobenství o hrozbách technologického věku, na čínský mainstream dost odvážné