• Krátkometrážní

Fremont (2023)

Pozvolné, citlivé, nepozérsky něžné

Bod obnovy (2023)

Největší mínus je jednoznačně plakát, kalibr Tři Tygři ve filmu. Ale jinak je to opravdu světové, reprezentativní. Včetně hudby a zfuturizované architektury. A ano, jsou i scenáristicky hustokrutější thrillery. Nicméně v kontrastu k rivalovi sezóny #annaismissing je potřeba tu schopnost ukousnout si přiměřené sousto a nepouštět se do líbivých témat, o kterých autoři nemají ánung, naopak ocenit. To, co Bod obnovy s přehledem zvládá, není nejvíc, ale víc než dost.

Zastavit déšť (2013)

Pro Středoevropana vlastně hraný dokument, ale také mile filmařsky zpracovaný.

Sen strýčka Vakha (2022)

Skvělý, originální vhled do velmi těžko pochopitelného, odlišného světa, jak co se týče prostředí, tak komplikované individuální duše.

Šťáva (2022)

Tak minimalistické, že je to snadné nepochopit. Nicméně ta myšlenka z popisu - a opravdu tedy ani o trochu víc - tam je.

27 (2023)

Přiléhavé, aktuální, schopné dostat se pod kůži.

Vhled (2022)

Skoro až kýč. Silně estetizující a vlastně ne moc překvapivé, přesto / právě proto se na to kouká "samo" - prostě se chcete koukat, chcete poslouchat dál.

Strigov (2022)

Moje srdce to míjí, nicméně natočené je to podle mě výborně

Těžce pracující (2022)

Hodně zajímavý nápad zrealizovaný na solidní úrovni, i když předkládané paralely jsou podle mě (a to jsem celkem levičák) místy násilné

Oppenheimer (2023)

Nečekal jsem moc, ale přesto mě překvapilo to nic. Pořád to řve OPUS! VELKOLEPOST! ROZMĚR! a úplně vidíte, kolik to muselo stát. Jenže tím to začíná a končí - opomeneme-li doslova dvě tři scény, funkční jako desetivteřinové skeče, ne součásti nekonečného 2 v 1 dramatu. Náš poupravený "pravdivý hrdina" v první části jako správná americká one-man Army "přes svůj velmi individuální charakter" a "navzdory nesčetným překážkám" kráčí k výsledku, jenž každý známe z dějepisu, jen aby ve druhé polovině ó jak překvapivě a neotřele pochyboval, zatímco jsme atomovou silou tlačeni k tomu, abychom přijali paralelnost jeho prohry s prohrou Padoucha Večera (o čemž jsme informováni tak hrubě a vytrvale, že už si fakt máte chuť zkontrolovat občanku, že jste dost staří na ne-pohádky). Nic nového. Nic originálního. Nic odvážného. Tři hodiny načančané UHO jako souběžný důkaz smrti vkusu a omezené platnosti mýtu o tiktokové generaci, která by tohle absolutně neměla vydržet. Každopádně, ač nevěřím svým prstům, z našich dvou hitů léta je Barbie ta movie pro dospěláky..