V trestném území (1950)

Průměrná, ale koukatelná detektivka se vtahujícími retrospektivami (opatřenými voice overy), které kazí výsledný dojem nedopracovaný scénář ( postava záletníka v podání Josefa Kemra nemá ve filmu výraznější smysl) s řídkou zápletkou a výrazně tezovitým vyzněním. Agitační rovina tentokrát cílí na podvodné korupční praktiky v zákulisí fotbalu. Film otevřeně a místy s až absurdní vyčítavostí ( porovnávání lživého článku o stavu fotbalu s kriminální realitou ) oroduje za zapojení fotbalu do sjednocené tělovýchovy, která ho s definitivní platností pročistí a zbaví podvodného kšeftování....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/08/v-trestnem-uzemi-r-miroslav-hubacek-1950.html

Veselý souboj (1950)

Dynamické, hutné a vtipné. Prudit to začne ve druhé polovině, kdy se sportovní komedie ( fotbal a jeho fanouškovské zázemí) změní v tělovýchovnou propagační tezi o tom, že cvičení pomáhá zlepšovat výkon na pracovišti i mimo něj. A zároveň se manifestuje úzké propojení sportu, průmyslové výroby a vojska - aneb totalita často začíná tam, kde končí svoboda volnočasových aktivit. Vtipné je, že se v rámci socialistické agitky objevuje instituce Sokola, která vznikla hluboko v devatenáctém století. V podstatě to nepřímo stvrzuje fakt, že různé idelogie jsou si na určitých úrovních působení velmi podobné ( viz. vojenská povaha skautingu)....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/08/vesely-souboj-r-milos-makovec-1950.html

Dnes o půl jedenácté (1949)

Z hlediska žánrového ukotvení - vysamplovaný Čapek, kombinace civilní detektivky a jemně karikované komedie ( dva policisté s odlišnými metodami, první si neustále dobírá druhého a ve finále druhý rozlouskne případ). Z hlediska narativní složitosti/ sytosti - povídka roztažená na délku celovečerního filmu. To celé je obohaceno o agitační významové linky ( tematizace šmeliny, jejího přirozeného propojení s vraždou ). A jako bonus je tu absurdní motiv továrníků organizovaně ukrytých v pohodlíčku psychiatrické léčebny. Film je průměrně natočený, statický a divácky poměrně nevděčný. Žánrová nadsázka je zředěná, atrakce ( akce, napětí) absentují. Kriticky řečeno: Jde o hodně průměrný, až podprůměrný film. Ale přesto mne to v řadě ohledů fascinovalo....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/08/dnes-o-pul-jedenacte-r-jiri-slavicek.html

Pětistovka (1949)

Výrobní teze a souběžně reklama na tuzemskou motocyklovou produkci. Narativita je nahrazena situačností a procesualitou. Vyprávění je rozloženo do několika dějových ohnisek - různá prostředí s různými postavami a specifickými humornými nebo konfliktními motivy a leitmotivy ( dva dělníci ve výrobní hale - jeden vypráví o ženských a druhý ho neposlouchá, skupinka inženýrů u rýsovacích prken - gag postavený na opakování motivu vrzajících dveří, které chce jeden z inženýrů zoufale opravit, skupinka chlapců - učedníků, dvojice řidičů, kteří se rozešli ve zlém a nakonec musí spolupracovat )....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/08/petistovka-r-m-fric-1949.html

DS-70 nevyjíždí (1949)

Hlavním tématem filmu je těžba na Mostecku ( a s ní spojené peripetie) coby zástupný symbol budování a restrukturalizace nové společnosti. DS-70 je nový obří těžební bagr, který má těžbu urychlit. Film - a to platí obecně pro propagační snímky z přelomu 40. a 50. let - bývá zhusta kritizován za přílišný schematismus. To mi ale připadá jako nepochopení systému agitačního filmu, jeho struktury a vyznění. ...více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/ds-70-nevyjizdi-r-vladimir-slavinsky.html

Vzbouření na vsi (1949)

Agitační rovina je docela vhodně upozaděná. Byť i sem se dostane v podobě pofidérního, vypočítavého a despotického starosty Harazima, který za války udržoval pragmatické vztahy s Němci a pod kůlnou si syslí zásoby. Do popředí se ale dere jiné téma - totiž postavení ženy ve společnosti. Emancipace je to sice pořád v rámci určitých mantinelů. Nejde tu o změnu společenského postavení ženy, ale "pouze" o adekvátní uznání jejích společenských zásluh. Ale i tak se z hlediska genderu jedná o dost progresivní počin....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/vzboureni-na-vsi-r-j-mach-1949.html

Veliká příležitost (1949)

Solidní agitační film - dobře natočený, slušně napsaný. Ovšem stylově trochu nejednotný a dramaturgicky rozklížený, takže nemá ten ultimátní tah na bránu jako "Zítra se bude tančit všude". Ale model dobové společenské fresky - samosebou značně překrucující historii - stále uspokojivě naplňuje. Z hlediska dramaturgie je problematický střed filmu, kde se osobní vzpomínka hlavního hrdiny Antonína rozleje v sáhodlouhý historický oblouk, díky němuž se vytrácí některé postavy z úvodu a nefunguje model skupinového hrdiny. Resp. nesledujeme paralelní osudy postav, s nimiž jsme se v úvodu seznámili - a to ve vězeňské cele. ...více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/velika-prilezitost-r-kmwallo-1949.html

Nadaný žák (1998)

Film, který bych doporučil na povinnou středoškolskou projekci. Je aktuální, zábavný ( v mrazivém smyslu slova), výborně napsaný a natočený a přistupuje k palčivému dějinému tématu způsobem, který mi tu dlouho chyběl - nenápadně, nedidakticky, jakoby z boku z hlediska historické reflexe, přitom tvrdě a přímo z hlediska osobního kontaktu se zlem a jeho dopady....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/nadany-zak-apt-pupil-r-b-singer-1998.html

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana (2007)

pravděpodobně jsem u tohohle filmu zažil svých patnáct minut ignorantství...koncept asi zajímavý blablabla...nebavilo mě to, postava mě nezajímala, vypnul jsem to v půlce...do značný míry tomu napomáhala skutečnost, že mne nezajímá samotný Dylan a jeho - dle mého názoru - přeceněná hudba...přitom jsem ale necítil, že by ten film ve mně zájem nějakým způsobem probudil...ale jak říkám...patnáct minut ignorantství...

Chobotnice (1998)

Stephena Sommerse mám rád ,nesere se s tim. "Chobotnice" je zábavné, dynamické, agresivní béčko. Překvapivě napínavé a - ještě překvapivěji - komediálně rozverné (Kevin J. ´Connor tu vystřihl jednu ze svých zábavně loserovských, asexuálních figurek. Další bude postavička podvratného, nábožensky promiskuitního Bennyho v "Mumii") a místy také docela nechutně explicitní ( scéna vyvržení položivého - polosežraného chlapíka). Triky nejsou zdaleka tak špatné, jak jsem čekal. Hlavně jsou dobře ( čti efektně a dynamicky) použité, vhodně zasazené do celkového formálního kontextu. Film má solidní kameru. Dokonce je tu přítomen jeden esenciální vizuální prvek - šerosvit, kdy světelné paprsky proudí seshora ztísněným prostorem chodeb....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/08/chobotnice-deep-rising-r-s-sommers-1998.html