Strašáci (1971)

"V TOMTO DOMĚ NESMÍ DOJÍT K ŽADNÉMU NÁSILÍ," říká postava Dustina Hoffmana své manželce, aniž by tušila, že k němu už došlo. Stejně tak otec pedofilem (nechtěně) zabité dívky touží po spravedlivé pomstě, aniž by tušil, že jeho lolitovská dcerunka pedofila zcela regulérně svedla. A takový je celý film. Nic není černobílé. Násilí exploduje a do té doby ustupující manžel se mění v odhodlaného obránce nijak idylického rodinného krbu, zatímco dosud bojovná manželka se hroutí. I když jsou mi jeho styl a témata v mnohém sympatická, celkově není Sam Peckinpah můj šálek kávy, konkrétně se u jeho filmů vždy mírně nudím. U STRAŠÁKů to ještě vynikne díky srovnání s od začátku fascinujícím konkurenčním Boormanovým VYSVOBOZENÍM. STRAŠÁCI jsou studení, syroví a špinaví a finále s obléháním domu brilantní. A už nikdo nenatočí facky tak drsně jako Sam. "JÁ NETREFÍM DOMů." - "TO NEVADÍ. JÁ TAKY NE."

Nepřemožitelné zlo (2005)

Nenápaditě inscenovaný stokrát omletý příběh s nepříliš sympatickou hrdinkou, který dostane grády až na konci, kdy se objasní šťavnaté prokletí špitálu a ukáže se solidní bubáčisko připomínající japonské Samary a spol. První půlka je ale těžká nuda a český distribuční název noční můra.

Pro hrst dolarů (1964)

Nepřiznaný remake Kurosawovy TĚLESNÉ STRÁŽE (Kurasawa taky na Leonem vysoudil 15 procent tržeb a vydělal tak na remaku víc než na originálu, načež Leonemu napsal: "Je to skvělý film, ale můj film"), první spaghetti western, kterému se dostalo široké mezinárodní distribuce a otvírací díl Leoneho dolarové trilogie (dále PRO PÁR DOLARů NAVÍC a HODNÝ, ZLÝ A OŠKLIVÝ), který udělal z Eastwooda (populárního v Americe díky westernovému seriálu Rawhide) mezinárodní hvězdu, ale Leone i Morricone (kteří se tu sešli poprvé) se jím jen rozjížděli. Vedlejší zdroj zábavy může poskytnout srovnávání s dalším remakem téhož, Hillovým POSLEDNÍ ZůSTÁVÁ s Bruce Willisem. Mimochodem Charles Bronson odmítl roli Muže beze jména s tím, že jde o nejhorší scénář, jaký kdy četl. Spolu s jiným kandidátem na tuto roli, Henry Fondou, se pak sešli v Leoneho TENKRÁT NA ZÁPADĚ.

Highlander (1986)

Fantasy nikdy nebyla můj žánr a z těch osmdesátkových se mi zapsaly do srce jen Nekonečný příběh a Pán šelem - Conan a Highlander mě nechávaly chladným, rozuměj nudily mě. Až teď, po čtyřicítce, najednou koukám na Highlandera a od začátku do konce jsem z něj odvařenej. Námět protkaný flashbacky z různých časových období je super, celá ta mytologie o vyvolených taky, obsazení jakbysmet (sexy neherec Lambert, sympaťák Connery a parádně evil Brown) a nejvíc žeru Mulcahyho videoklipařsky-hongkongsky efektní režii plnou širokáčů a kamerových jízd po moc pěkných lokacích, od skotské vysočiny přes tmavé uličky a parádní kvartýry v New Yorku. A k tomu vypalovačky od Queen. Zatímco triky jsou roztomile zastaralé, paradoxně nejslabší je choreografie šermířských soubojů, kdy souboje dělá efektními hlavně průběžně demolované a rozpadající se prostředí (věž ve Skotsku, neonový nápis na zaplavené střeše). Celkově je to pecka, která měla velký potenciál na kvalitní sérii, ale v reálu jako série okamžitě upadla.

Černý přízrak (1986)

Pár chabě pospojovaných a dobovými rockovými hity podmazaných nudných atomobilových honiček s autem, které zřejmě mělo být cool, ale mě se víc líbil hi-tech obleček a brokovnice jeho řidiče. Pár výbuchů, zajume jen pestré obsazení.

Arachnofobie (1990)

Americký venkov opět v ohrožení. Producenti Spielberg a Disney jsou hodně cítit v odlehčeném rodinném ladění filmu (k tomu průměrní scénáristé a debutující režisér), ale pavouci tu naštěstí natolik zabydlují obrazovku, že arachnofobici ani slabé povahy zkrátka nepřijdou a v závěru by s hrdinou uvězněným v pavoučím hnízdě neměnil hádám nikdo. Nejzajímavější nakonec je, jak v průběhu filmu hrdinovi nejen nikdo nevěří, ale navíc je s úmrtími způsobenými pavouky spojován a nepříjemně ovlivňují jeho ekonomickou situaci. Bez karikatury Johna Goodmana bych se asi jako jeden z mála obešel.

Létající oko (1983)

Já chci taky lítat s high-tech policejním vrtulníkem nad nočním městem, pronásledovat zločince, šmírovat svlékající se ženy a klábosit s parťákem! Pachuť z průměrného scénáře (kdybyste natočili plánování vraždy a věděli, že atentátníci o vás vědí, šli byste klidně domů?), otravného Scheidera (taky mu mohli sehnat trochu atraktivnější holku) a přehrávajícího McDowella naštěstí poněkud spláchne pětadvacetiminutové akční finále nad městem.

Next (2007)

Námět měl potenciál, ale co nepohřbil blbý a předvídatelný scénář ulepený otravnou romantickou limonádou, to dorazila neinvenční režie, úsměvné triky a to, co měl Nick na hlavě. Po akční stránce to ale není špatné, úvodní honička v casinu i závěrečné masívní čištění přístaviště od teroristů bylo fajn a útěk z kopce před padajícím šrotem je jedna z nejhaluzovějších (rozuměj nádherně bizarních) akčních scén všech dob. Jeden by si po dokoukání filmu i běžel koupit to Nicovo kožené sako.

Sexbomba od vedle (2004)

Krásnější film o pornografii už nikdo nikdy nenatočí. Extrémně sympatická teenagerovská komedie se srdíčkem.

Bourneovo ultimátum (2007)

Maximálně intenzivní vyvrcholení bourneovské trilogie s nejlepším scénářem a akčními scénami. Špičková záležitost.