• Pohádka
  • Western

Obušku, z pytle ven! (1955)

Velmi roztomilá pohádka na které se sice podepsaly roky, ale vynikající Pešek, Smolík i Beyvl dávají na vše zapomenout a vytvoří atmosféru opravdu pohádkovou. Navíc pěkná písnička a pohádkové dekorace i kostýmy.

Anarchisti (2015)

Výborný námět, zpracování je spíše artové. Mi to ovšem vyhovuje mám art raději než akční filmy plné střílení.

Tak se ptám - Kvůli mně přestane (1982) (epizoda)

Námět dobrý, ale moc se tam mluví a Karel Roden i Vilma Cibulková jsou herecky velmi slabí a ještě více to vyniká v porovnání s Galatíkovou, Haničincem, Hadrbolcovou nebo Teplým. Je to typická televizní inscenace s šustícími kulisami. Takže za mne slabých 40 %.

Falešný princ (1984)

Tak pokud má někdo rád německé pohádky nebo miluje Orient, tak se mu to možná může líbit. ale jinak je to hrůza, protože Rapoš se zcela podřídil požadavkům německé produkce a udělal pohádku podle nich a jejich vkusu. Orientální dojem je ve filmu sice silně cítit, to se jistě poturčeným německým divákům líbí, ale chybí tomu jakákoliv poetika, která bývá cítit z našich pohádkových filmů. Pitvořící se Roman Skamene tomu také moc nepomohl.

O vánoční hvězdě (2020) (TV film)

Ty vztahy nejen mezi lidmi, ale i mezi hvězdami tam byly takové nepohádkové. Martin Huba těm hvězdám velel jako lampasák. Tereza Ramba ani Vojta Kotek nejsou zrovna herecké hvězdy a ani ostatní mne moc nenadchli. Výkon Ondřeje Sokola, působil spíš jako parodie a Geislerová to hrála tak studeně, že z ní šel mráz.

Duch nad zlato (2013) (TV film)

Námět osvědčený. Dobrý výkon Preisse a Dejdara, ale ten hlavní hrdina byl herecky strašný a ve scénáři z něj navíc udělali úplného pitomce. Navíc je tam zase ta nesmrtelná teta Bohdalová, která hraje opět samu sebe.

Princové jsou na draka (1980) (TV film)

Tak na této pohádce jsou hezké pouze písničky a výborný Menšík. Bohdalka je jako obvykle nepříjemná a Andrlová ani Čenský taky nic moc. Taky to na mne působí jako prvoplánová komančská agitka o kladné dělnické třidě a zlých vykořisťovatelích.

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Velmi pěkná pohádka. která se mi moc líbila. Nepřišel jsem na to, co bych jí vytknul. Potrestané zlo, láska, která vše překoná a kouzla, kterými Krakonoš chrání poklady. Po obou Andělech Páně to byla zase pěkná pohádka.

Evangelium podle Pastýřů (1992) (TV film)

Valašská balada z doby, která by se už nikdy neměla vrátit. Je hrozné, že mnoho lidí dnes už na tu dobu zapomnělo a někteří dokonce tvrdí, že za komančů bylo vlastně dobře.

Jak si zasloužit princeznu (1994)

Jedna z nejkrásnějších pohádkových písniček, zajímavý námět, ale mimo Dulavy v dvojroli mne nikdo nezaujal. Řezníček i ti jeho dva bratři jsou vyloženě slabí a princezna je tak vybledlá, že ji člověk téměř přehlédne. Takže průměr.