London Road (2015)

London Road je zvláštní film. Na jednu stranu je to absurdní doku-muzikál plný dada textů (avšak dle autentických výpovědí obyvatel London Road) a bizarní muziky, kýčovité melodrama s velkou nadsázkou, na druhou stranu jde o fascinující a upřímnou sondu do myslí rozličných lidí, které zasáhne událost v podobě série vražd prostitutek v jejich okolí, a musí tak čelit zájmu médií, drbům, klepům a předsudkům. Dozvídáme se tedy, že někteří vlastně s vrahem prostitutek souhlasí apod. Celkově však tyto dvě protichůdné linie příliš nesouzní a především k ohromné repetitivnosti písňových textů působí i 91minutová stopáž jako nesnesitelně dlouhá. Nicméně je to skvěle natočené a zahrané a hudební čísla mě nakonec vlastně bavila, až na zmiňované opakování. P.S. Tom Hardy má fakt mini cameo, ač parádní, takže pro jeho fanynky tehle film není.

Kobry a užovky (2015)

Fascinující jízda sociální vrstvou, o níž toho moc vědět radši nechcete, neb na vás padne tíživá úzkost. Nicméně to bylo cílem filmu, který je v české tvorbě ojedinělý sebevědomím a sebeuvědomělostí, které pramení ze skvěle napsaných postav i dialogů plných uvěřitelnosti, přirozenosti i humoru, přesné režie, fantastického castingu zejména v podobě obou dokonale hrajících bratří Hádků, stylově přesnými kostýmy a lokacemi a atmosférickou hudbou. Velký palec nahoru a víc takových filmů, které si na nic nehrají a nedělají ze sebe nic, čím nejsou.

Ceny české filmové kritiky 2015 (2016) (pořad)

Po Českých lvech jsem si ze záznamu ze zvědavosti pustil "konkurenční" Ceny české filmové kritiky. A v tom srovnání tleskám. Zdaleka to není dokonalé, ba možná ani dobré, ale je to o několik mílových kroků dál, než lvi, a to na správné cestě. Trocha ironie, trocha sebekritiky a humor do vlastních řad jsou to, co filmové ceny potřebují. Pravda, Kotek a Doležalová někdy moc mimo a žoviální, ale měli světlé chvilky a rozhodně jsou o parník lepší, než Výborná. Současně zase té palby do vlastních řad v podobě kritických komentářů k českému filmu bylo až příliš. Dramaturgie to v detailech taky moc nevychytala, ale to by se zase dalo přičíst menšímu budgetu a zázemí. Rozhodně bych ale přesměroval tvůrčí tým kritiky směrem ke lvům. Kamil do Rudolfina!

Český lev 2015 (2016) (pořad)

Už nemůžu jinak, než jen za jednu hvězdu, a tu si vysloužili pouze někteří obdarovaní (Mihulová, Hádek, Milota, Daniel), což není zásluha autorů večera. Jinak jsou bohužel lvi zoufale provinční a nemoderní, absolutně bez jakéhokoliv náznaku duše a osobitosti, bez důstojnosti i zábavy. Vypadá to pořád stejně jako jakékoliv jiné ceny, kdyby tam předávali Slavíky, Thálie, Litery, nikdo by nepoznal rozdíl. Člověk si skoro, a to jsem nevěřil, že někdy řeknu, zasteskne po éře Vachlera. Jeho trapnost byla v začátcích aspoň náznakem osobitá a zajímavá, mělo to jasný postoj, který jste mohli jedině nenávidět nebo milovat, ale aspoň uměl vzbudit emoce. Současní lvi pro restartu jsou prostě jen... meh. Výborná je možná dobrá moderátorka v rádiu, ale tenhle večer, který by měl být důstojný a vtipný, prostě nezvládá a vypadá jak z maloměstské veselky na radnici. Tyhle večery by měli dělat herci či komici, moderátoři v ČR jsou všichni trapní. Předávající vědci jsou jistě ctihodné osobnosti, ale nezvládají mluvení před davem a kamerou a s filmem nemají prostě nic společného. Celé to kvůli tomu je nesnesitelně dlouhé a unylé a totálně nedůstojné. O kategoriích televizní tvorby pak nemá smysl nic psát, to byla degradace všeho. A ten střihač, který dělal ukázky nominovaných děl, by měl dostat padáka za spoilery, stejně jako ten, kdo poslal Matěje Hádka po ceně pro Kryštofa zpět do obecenstva, čímž také vyzradil, že dostane lva sám. Bože! Akademici by si měli vážně uvědomit, že Český lev má přece jen svou důležitost a takhle plytký a tupý večer skutečně poškozuje pověst českých filmů. Aspoň s rozdělením lvů se dá víceméně souhlasit, i když pár chybek se našlo - že třeba stále nejsme schopní ocenit více filmů (Kobry klidně, ale režii měl dostat Zelenka), že si pořád protiřečíme (Domácí péče na Oscary, ale jinak nic) atd. Tragédie.

Ant-Man (2015)

Ant-Man si zaslouží plný počet, protože zcela správně přistoupil k potenciálu trochu staromódního, trochu směšného superhrdiny, z něhož prostě nemůžete vykřesat vážně myšlený komiksový film. Proto Marvel hraje na strunu nadsázky (díky, Edgare Wrighte), decentního humoru a velenápadité akce s miniaturním hrdinou. Paul Rudd se pro tuhle roli narodil, chemie s Evangeline Lilly funguje dokonale a Michael Douglas konečně sympatický. Takhle mají vypadat spandexové marvelovky, které míří na velké plátno. Vkusné, důstojné a zábavné! S Deadpoolem, který je ale úplně jiného ranku, pro mě zatím nejlepší marvelovka.

The Punisher: Dirty Laundry (2012)

Intenzivní desetiminutovka, která nešetří násilím a současně buduje solidní napětí a hustou atmosféru. A taky by to mohla být pěkná, alternativní reklama na Jacka určená ke sběru oborových cen.

Deadpool (2016)

Je prohlášení, že Deadpool je nejzábavnější film roku 2016, v únoru trochu předčasné? Nemyslím! Takhle parádní zábavu, tak sebestřednou, sebeuvědomělou a sebeparodickou současně, tak krásně nekorektní a zároveň mile meta, jsem neviděl ani nepamatuju. Počínaje ironickými úvodními titulky přes geniální úvodní bitku a cynickou, leč nádhernou love story až po rozuzlení a finále, Deadpool je supercool jízda plná pubertálních, ale vkusně zábavných a kouzelně ironických hlášek, popkulturních odkazů a meta fórků. Co však Deadpoola zdobí ještě víc, než jednotlivé gagy a punchliny, chytré detaily, našlapaný soundtrack a dechberoucí spád, je vypravěčská linka a způsob jejího podání. To retrospektivní zabalení do romantického příběhu je totiž nečekaně tím, co Deadpoola drží, dává mu "hlubší" smysl (rozuměj víc než jen hustá zábava na vymytí mozku) a posouvá děj dopředu tak, že se divák může dokonce i vžít do postav - jakkoliv absurdně to u tohoto filmu zní. Deadpool rozhodně předčil očekávání a posunul laťku komiksovým filmům setsakra vysoko. Doufám, že bude víc takových Rkových nářezů. Ryan Reynolds je bůh, Morena Baccarin hot as hell a Gina Carrano taky. P.S. pro neuctivé diváky, co v kině nepočkají do konce titulků - jako každá Marvelovka, i Deadpool má potitulkovou scénu.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Nemůžu jinak, než za pět. Není to fér k jiným filmům, a to myslím i obecně, i v rámci ságy HP, ale je to tak. Je to tečka za epickým příběhem, který jsem miloval (knižně samozřejmě víc), a tak se to zákonitě v hodnocení musí promítnout. I tak si myslím, že je poslední díl série skvělým filmem, dostatečně monumentálním a epickým, jakým měl být. Závěrečná bitva o Bradavice je prostě skvělá a temná, velkoryse pojatá i natočená. Neskutečně se mi líbí, jak se celá série přehoupla z dětské pohádky do ultra-temné monumentální fantasy, která je alegorií na války a totalitní systémy (jmenovitě nacismu) našeho medlovského světa. A tvůrci (v čele tedy už Rowlingová) k tomu tak přistupovali, takže i v tomto i jiných dílech se umírá náhle, krutě a bez klišoidních proslovů, jako tomu je i ve skutečnosti. Je to drsné, a to ze ságy HP dělá to, čím je. A nakonec, samozřejmě, dobro zvítězí, ale za jakou cenu? Našel bych i výtky, ale vlastně ani nechci. A ano, hvězda dolů by se za scénu po 19 letech dala strhnout, ale to už by patřilo spíš do nějaké celkové kritiky knižní předlohy...

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

První část závěrečného dílu samozřejmě trpí tím, že nemá vlastně ani začátek ani konec, ale rčení, že i cesta je cíl, zde nachází hmatatelné opodstatnění. Tohle zdánlivě bezcílné putování trojice hrdinů skvěle zosobňuje zmar a beznaděj situace, ve které přesto stále věří v dobro a svou pravdu a musí tomu mnoho obětovat. Tříbí se tak charaktery, houstnou řady hrdinů a vše neodvratitelně spěje ke grand finale. A důstojně!

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Od filmu, o němž se mluví jako o hlavním oscarovém kandidátovi a jednom z nejlepších děl roku, jsem čekal víc. Film je bezpochyby natočen nádherně a je to kus řemesla, jaký se dnes běžně netočí. Kamera je dechberoucí, stejně jako lokace a celá výprava. Je to syrové, skutečné a zpočátku uhrančivé. Současně oceňuji, jaký přístup si Iñárritu zvolil, a co si štáb musel vytrpět. Ale! Můžu se rozhodnout natočit dlouhý film bez děje, jsem-li navíc přesvědčen, že mám skvělý štáb a jasnou režijní představu, potud vše klape, ale takový film pak zákonitě musí mít a vzbuzovat silné emoce. A právě v tom Revenant hodně selhává. Není důvod dvě a půl hodiny sledovat putování chlapa, jakkoliv nádherné, když ten chlap nedisponuje zcela žádným charakterem, respektive nám nebyl ukázán, a jeho vnitřní motiv je tak banální, jako je pomsta - a to myslím tak, že na toto téma už jsme viděli vše a v takhle dobrém filmu to prostě není dostačující leitmotiv. Revenant jednoduše nestrhne diváka, není komu fandit a přát, a to vlastně ani co, ani proč. Což je škoda, protože s trochou zásah do scénáře to klidně mohlo být za plný počet a nezapomenutelný, poctivý a nádherně syrový filmový zážitek. Podotýkám ještě, že ani vedlejší motiv indiánů není moc rozveden a pokud se nepletu, nedává žádný smysl - pokud mi něco neuteklo, ale nechci spoilerovat. Nakonec ještě k výkonům herců - jsem přesvědčen, že DiCaprio si Oscara odnese, nicméně jen proto, že už jej asi pětkrát nedostal, ne za výkon v tomto filmu. Jistě, je skvělý, ale to je již jeho standardem. Celý film třeštit oči a sípat na tuhle sošku nestačí a nemělo by - právě proto, že v roli nebyl (a třeba to není DiCapriova chyba) vykreslen zmíněný charakter, nemá žádnou hloubku. Tom Hardy byl o parník lepší, když už, tak ten předvedl oscarový výkon. Nicméně soška pro Lubezkiho bude oprávněná, pak už snad jen výprava a zvuk, potažmo Hardy. Vše ostatní bude omyl. P.S. To samé, ale lépe a stručněji zde napsal Isherwood - plně se ztotožňuji. Hezky to taky napsal Marigold. P.P.S. Fakt dlouho jsem si myslel, že šéf těch indiánů je CGI, pak jsem si herce vygoogli a je skutečný:-) Celkově za 3 a ½.