Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film)

Jak jsem zatím nehodnotil seriál jako takový, protože si s ním nevím rady (dvě skvělé série a třetí, která vlastně dělá to samé, co tento speciál), u Přízračné nevěsty mám jasno - přesně za 50 %. Hned při sledování ve mně zůstala nepěkná pachuť, pocit, že tvůrci, jakkoliv schopní a nadaní, což už předvedli dříve, před diváky jen onanují. A hle, přečetl jsem si i zde podobné přirovnání. Ano, i Přízračná nevěsta je parádní řemeslo, dialogy sherlockovsky chytré a zábavné jako břitva, herecky je vše skvělé... Ale skřípe to v ději, který vlastně neexistuje. Je to jen proud pseudo a meta vtipů, odkazů sama na sebe a mnoho dalšího, kde se samotný případ vyřeší vlastně náhodou (v podobě jiné postavy) a závěrečných počátkoidních twistů je taky moc. Tohle se stane, když se tvůrci moc zahledí sami do sebe. Mohli by o tom vyprávět třeba tvůrci Lovce jelenů nebo Terrence Malick. Pro mě je to strašná škoda. Jdu na tři hvězdy, ale tak tak. Marigoldův komentář je trefa, můj pocit obratněji sepsaný v pár větách...

Hektorova cesta aneb hledání štěstí (2014)

Radek99 to tu vystihl, když napsal, že Hector je britský bratranec Waltera Mittyho, který rád jedl, meditoval a miloval. Hector and the Search for Happiness je pěkný film, zábavný, krásný a zajímavý, ale tak nějak neumí pořádně vzít za provaz a naplno vás vtáhnout. Přesto neurazí, Pegg je jako vždy skvělý, k tomu krásné lokace a kamera, má to spád... ale na konci trochu zůstane pachuť nevyužitého potenciálu.

Naše dovolená a jiné pohromy (2014)

Pro mě jeden z nejkrásnějších filmů, který jsem v poslední době viděl. Je to takový ten vzácný obraz lidskosti přinášející mix humoru, tragiky a dojetí - tak jako v životě. Příběh donutí k zamyšlení, ale hlavně celou dobu baví i dojímá, to vše v kulisách léta na nádherné skotské vysočině. Varování: pobrečíte si, a to jak smíchy, tak dojetím a smutkem. Ale smích naštěstí převládá - feel good movie s příchutí hořkosti, pěkně po britsku (skotsku).

Vzmuž se (2015)

Parádní romantická komedie s britským humorem podávaným v děsivé kadenci slov. Simon Pegg a Lake Bell skvěle obsazení, jiskří to mezi nimi a působí dokonale sehraně v dotaženém scénáři, který nabídne každému něco - milovníkům romantiky, humoru a hlavně filmu. Takhle to mám rád!

Láska na vlásku (2014)

Troufnu si říct, že od pěti hvězd tuhle pohádku sráží jen nedotažená dramaturgie, která se projevila hlavně na šílené stopáži ((možná za to může střihačova (im)potence)). Úvodní sekvence, než se oba chaláni setkají, měla být skutečně jen úvodní a nezabírat dobrých 30 minut, což mnohé odradí. Přitom pak děj nabere spád, dává logiku a míří od výchozí situace k jasnému cíli, jak už to v pohádkách má být. Během této pasáže je Láska na vlásku krásně výpravná, příjemně dospělá a místy spíš připomíná špinavé středověké fantasy, než televizní pohádku. Hlavnímu dvojrolníkovi Spišákovi to příjemně jde, obě princezny/selky jsou milé a milování hodné, kamera si to dává a prostředí je parádní. Nápad obsadit Hanáka jako krále vyšel brilantně! Kolem a kolem je Láska na vlásku velmi nadprůměrný kus, který potápí jen přílišná zahleděnost sama do sebe. Příště ostřejší nůžky střihače a úsudek dramaturgův!

Kdyby byly ryby (2014) (TV film)

Jedna hvězdička skutečně jen za Jenovéfu, které je však ve filmu žalostně málo. Jinak je to pseudo-pohádkový crazy-komediální experimentální odpad, který se bohužel - navzdory fajn námětu a talentu tvůrců i herců - šíleně nepovedl.

Sedmero krkavců (2015)

Takhle se mají točit moderní pohádky, které obstojí v konkurenci "vážně míněných" fantasy filmů západní produkce. Krkavci Alice Nellis mají povětšinou tajemnou, dospělou atmosféru, solidně budují napětí i sympatie k hlavním postávám, jež jsou na pohádkové poměry velmi plastické a lidské. K tomu velkou měrou přispívají kvalitní, ne-pohádkové herecké výkony. Martha Issová jako vždy fantastická a utáhne příběh i beze slov, Příkazký je konečně správný princ, Bydžovská parádní čaro-baba a Remundová záporák hodný nenávidění. Celkově skvělý výsledek pak jen dotváří nádherné lokace, skvělá kamera a Patejdlova hudba. Doufám, že se dočkáme vícero podobných kusů a věřím, že Sedmero krkavců budeme sledovat ještě aspoň v další generaci.

Johančino tajemství (2015) (TV film)

Půjdu proti proudu, ale pro mě je Johančino tajemství nejlepší letošní vánoční českotelevizní pohádkou. Oproti předchozím dvěma ubírá na komediálnosti a přidává více dospělejších motivů. Celkově pak disponuje důstojnější atmosférou a vyspělejším pojetím, které mi rozhodně více vyhovuje. Děj spěje z jasného začátku přes peripetie ke kýženému cíli, aniž by někde tvůrci vařili z vody a přidávali vedlejší zbytečné motivy, což se u pohádek často děje. K tomu je třeba přičíst nádhernou Dominiku Zeleníkovou a pěkný vizuál a máme z toho lehký nadprůměr.

Svatojánský věneček (2015) (TV film)

Na dvojici Strach-Epstein je to trošku průšvih, ale dívat se na to dá. Námět chudého království ve spojení s voraři funguje, jen ti exoti tam byli trošku navíc - nadto jim kvůli špatnému zvuku a cizímu přízvuku nebylo moc rozumět, což je škoda. Docela překvapil Liška v roli sparrowovského záporáka a duo Mádl-Jansová funguje parádně. Trojana netřeba komentovat, ten je jako vždy boží. Celkově je to však přílišný miš maš, který nedrží moc pohromadě a je vidět, že moc tlačí na pilu. Z trojice letošních pohádek lehce nejslabší.

Korunní princ (2015) (TV film)

Slabší děj postrádající nějaké zásadní zlomy či akci vyvažuje nádherný vizuál (na televizní pohádku vážně parádní kamera, světlo a lokace) a sympatické obsazení (Děrgel, Abrhám, Hádek, Josefíková, bod navíc za Bokovou). Nová klasika z toho nebude, ale rozhodně Korunní princ neurazí.