Profily velikánů: Auguste Rodin (1998) (TV film)

„Kde jsem pochopil sochařství? V lese při pozorání stromů, na cestách, když jsem sledoval utváření mraků. V ateliéru, díky studii modelů, všude, jenom ne ve školách.“ Za povšimnutie stojí, ako sa kamera pri sledovaní Rodinových diel pohráva so svetlom, na viacerých miestach dokumentu. Napriek kontroverzii, ako Auguste Rodina vnímalo okolie vo svojej dobe, zanechal krásne a dnes obdivované diela. Dýchajú životom. Sochár tvorí inak ako maliar a v dokumente sa dozvieme aj to, že Rodin vytvoril stovky náčrtov, návrhov a detailov, mnohé do výsledného diela nakoniec nezakomponoval. Fascinuje ma hravosť a nutkavá túžba tvoriť, až do umelcovej staroby.

Profily velikánů: Paul Cézanne (2000) (TV film)

Paul Cézanne patrí k tým maliarom, ktorého tvorba vás na prvý pohľad nemusí osloviť, jeho diela sa podobajú hrubým skicám, ktoré niekoľkými hrubými ťahmi štetca alebo špachte dávajú pocit priestorovosti. V divákovi však nakoniec vzniká dojem hlbokej emócie a oko poteší pestrá škála farieb. Pre milovníkov výtvarného umenia užitočné nahliadnutie do jeho života.

Řada nešťastných příhod (2017) (seriál)

Tak vážení, sama som musela na tento príbeh dozrieť. Pred rokmi som videla film, ktorý ma nenadchol. Ani neviem, prečo som sa rozhodla pustiť do seriálu, čo nemá šesť častí. Naplnená predsudkami, som sa pri niektorých dieloch pristihla, ako mi je celé toto veľdielo nesympatické, uletené a chvíľami ma dokonca prenasledoval pocit straty času. Ale viete, keď sa do niečoho zahryznete, nemôžete to pustiť (odkaz na malú Sunny, diamant v podaní batoľaťa). Myslím, že až v 3. sérii nastalo moje osvietenie a ak by som mala spätne prehodnotiť svoje čiastkové hodnotenia, skončila by som na plných piatich. Vlastne som musela „dospieť“ spolu s hlavnými hrdinami. Hlavný rozprávač (a jeho úvod do každého dielu s venovaním Beatrice), odporný Count Olaf, ktorého si nemôžete obľúbiť ako postavu, ale jeho predstaviteľ Neil Patrick Harris, ma donútil sňať pomyselný klobúk. A celkovo príbeh, aký sa môže poskladať len v hlave génia.  Vizuálna stránka je tiež perfektná. Soundtrack, čo sa vám votrie do snov. Prečo som nakoniec nezmenila rozhodnutie a nedala plný počet? Nedostala som odpoveď na niekoľko otázok a nemyslím, že by to bolo tým, že som nechápavá. Asi niektoré odpovede majú zostať nezodpovedané. Lenže, čo ak?

Tři vteřiny (2019)

Atmosféra filmu je dobrá, napínavá. Nechýba napätie a množstvo intríg, ale v konečnom dôsledku zostal pocit, že chýba poriadna zápletka. Vývoj postáv viazne, najmä čo sa týka jurisdikcie a konečného riešenia. Akoby to chcelo kamsi pokračovať... Konanie a rozhodnutia hlavnej postavy boli divné, asi bolo cieľom, aby podporili obsah príbehu. Na hudbu, kameru ani strih sa nebudem sťažovať. Slabina bola v príbehu.

Duna (2021)

Človek si po filme uvedomí, že ani nevie, vedľa koho sedel v kine. Nič viac od dobrého sci -fi neočakávam. Vizuálna stránka, až mi padala sánka! Obsadenie každej z hlavných postáv presne cielené, namierené a vypálené. Potešila prítomnosť Stellana Skarsgårda, aj Javiera Bardema. Timothée Chalamet zabezpečuje návštevnosť tisícok tínedžeriek. Teším sa na druhú časť. V tomto filme je premyslená každá sekunda deja a to je fascinujúce.

Co děláme v temnotách - Série 3 (2021) (série)

Ani tretia séria nesklamala. Týchto upírov musíte milovať! Len musíte prestať všetko okolo seba brať príliš vážne. Časť, v ktorej László prehltol píšťalku ma naozaj pobavila. Autori majú neuveriteľne bujnú fantáziu a neviem si predstaviť, aké sny sa im snívajú, keďže dokážu vo svojich dielach neustále držať tempo, myšlienku a čierny humor. Odporúčanie: pozerať zásadne v pôvodnom znení, lebo vám ujde pár skečov a slovných hračiek, ktoré titulky neobsiahnu.

Malá noční povídka: Pan Selichar se osvobodil (1962) (TV film)

Miloš Nedbal je pre mňa (možno ako Slovenku) trošku opomenutý herec, aj keď v niekoľkých úlohách som ho videla. V tejto poviedke sa však parádne predviedol. Navyše, obsahová stránka poviedky môže prekvapiť tým, že pochádza zo 60-tych rokov, ale na aktuálnosti jej to vôbec neubralo. Krásne sarkastický príbeh.

Arrietty ze světa půjčovníčků (2010)

Arretty: „Musím už ísť. Kedy máš operáciu?“ Shô: „Pozajtra. Budem v poriadku. Dala si mi odvahu žiť.“ Poetický film, ktorý dokazuje, že animáky nie sú len pre deti. Na tento príbeh sa totiž nádherne pozerá, príjemne počúva a na konci zostanete vnútorne obohatení. Arietty a jej rodičia žijú „na dlh“, požičiavajú si zo sveta ozajstných ľudí všetko, čo potrebujú k životu. A to samotné je pekná metafora. Kto z nás už má spočítané kocky cukru a ak sa o ne (aj keď nevedomky) podelí, aké milé. Ľudskému mláďaťu však chýba niečo iné – mamino objatie a otcovo povzbudenie. Arrietty a Shô sú rovesníci, čo znamená, že sa musia ich cesty pretnúť.

Kód za miliardu dolarů (2021) (seriál)

"Don't be Evil", ako firemný slogan pre spoločnosť Google vám spôsobí zimomriavky. Príbeh sa začína v 90-tych rokoch, v čase, keď ešte väčšina ľudí nemala osobný počítač a skupina nemeckých nadšencov pre programovanie a kreativitu vytvorí Terra Vision. Už to, že sa im nakoniec podarilo aplikáciu vytvoriť, bol napínavý príbeh. A potom, aj vďaka vlastnej naivite, sa ich skvelý nápad stal súčasťou balíka Google, ktorý poznáme ako Google Earth. Nepreskúmala som, či ponúknutý príbeh je stopercentne pravdivý, ale bol podaný tak vierohodne, že to ani neskôr nebudem robiť. Dvaja hlavní predstavitelia ma bavili, boli výborne obsadení aj vo svojej mladej, aj súčasnej verzii. Pozitívne hodnotím, že časť príbehu, v ktorej zohrávali úlohu právnici, bola zaujímavá aj v období pred súdom, aj počas neho. Vynikajúci nevypovedaný príbeh, odvážne natočený, ukazuje, ako ľahko vás môže niekto pripraviť o sny.

Služka (2021) (seriál)

„Presne ako jeho otec. Vták, čo nikdy nelietal.“ Sean je problematický partner a tak od neho Alex uteká. V celej sérii sa rieši ich vzťah a snaha Alex nájsť samu seba a osamostatniť sa. Ak to mala byť dráma, presvedčila ma len piata, pre mňa najlepšia časť - „Zlodej“. Ak to mala byť komédia, okrem excentrickej mamy - Pauly (v podaní Andie MacDowell), som tam nič komediálne nenašla. Seriál považujem za dobrý vtedy, ak sa neviem dočkať ďalšej časti. V tomto prípade ma idea minula a seriál som viac-menej pretrpela. (Patrím k tým, ktorí ak niečo rozpozerajú, vydržia do konca, dúfajúc, že vo filme predsa len niečo, čo malo osloviť, objavia). Bohužiaľ, v tomto prípade sa tak nestalo a myšlienka matky, ktorá má vo vrecku 6 dolárov na benzín a nič viac, ma nebavila. Navyše, robí presne tie nezmyselné rozhodnutia, aby svoj osud spečatila. (nechať auto odstavené na štvorprúdovke, dieťa s nesprávnymi ľuďmi, nepodarená narodeninová párty, aj neuveriteľný a nevyvážený vzťah s milionárkou Reginou). Problém nájsť si  postavu, ktorá by vám bola sympatická. Vlastne najlepšie z celej série bolo trojročné dieťa, Maddy, fascinuje ma, ako režiséri dokážu spracovať detského predstaviteľa tak, aby vyznel vierohodne.