Ztracené (2003)

C.Blanchettová a T.L.Jones excelují v tomto drsném a přesvědčivém westernu, který se vymyká z uhlazené, veskrze tuctové (a komerčně úspěšné) filmografie „správného amerického hošíka“ Ronnieho Howarda.

Valmont (1989)

Zatímco S.Frears ve svých Nebezpečných známostech moralizuje a ilustruje románovou předlohu, Forman se nechává inspirovat a vytváří lehkou, hravou, libertinskou a v nejlepším slova smyslu moderní adaptaci.

Oheň (1991)

Někdy mě i s tuctovým filmem smíří jedna povedená scéna nebo výrazný herecký výkon. V Ohni je to Robert De Niro, který nezapomenutelně ztvárnil vedlejší postavu životem otřískaného, cynického požárního inspektora Rimgalea. S ohněm si tyká, při vyšetřování na spáleništi klidně kouří, starostu i s jeho politickými tlaky má naprosto na háku, a když se při řízení o předčasném propuštění z vězení setká s pyromanem hraným D. Sutherlandem (inspirace Harrisovým dr. Lecterem?), vyjde z toho právě ta jedna vynikající scéna, díky níž film stojí za to.

Tvrdí chlapi (1997) (TV film)

Odepisovaný Tom Berenger se v této rekonstrukci americko-španělské války o Kubu zhostil role Theodora Roosevelta a skvěle postihl jeho proměnu ze salonního huráválečníka v tvrdého chlapa, který ví, co je to zodpovědnost velitele i smutek ze ztráty spolubojovníků. Na televizní film překvapivě velkoryse pojaté bitevní scény režíruje J.Milius zkušeně a s přehledem, přičemž mu hodně pomáhá hudba Petera Bernsteina. Jeho slavnější otec Elmer B. se podílel na složení jednoho hudebního motivu (konkrétně G Troop Theme) a celý soundtrack oddirigoval. Jinak se zdá, že Milius má pro amerického prezidenta T.Roosevelta očividnou slabost-viz též Vítr a lev, kde stejnou postavu hraje výtečně B.Keith.

Angel Heart (1987)

O románové předloze Williama Hjortsberga Falling Angel (česky vyšla pod nepřesným názvem Padající anděl) se Stephen King vyjádřil jako o „Vymítači ďábla napsaném Raymondem Chandlerem.“ Alan Parker ji působivě zadaptoval, když zvýraznil mysteriózní a erotické dusno přesunutím podstatné části děje z mrazivého New Yorku 50.let na americký Jih a nabídl velkou hereckou příležitost M.Rourkeovi. Těžiště filmu však leží ve čtyřech scénách (dvě se odehrají v kostele!) s Robertem De Nirem, jenž znovu dokazuje, že umí zahrát kohokoli…

Extrémní předsudek (1987)

Ve většině svých filmů se W.Hill obrací k westernovému žánru, zde v moderních kulisách americko- mexického pomezí. Příběh dvou bývalých přátel, texaského rangera (N.Nolte) a drogového barona (P.Boothe, jinak sympatický seriálový Phil Marlowe) režíruje jistou rukou s odkazy na S.Peckinpaha, v hudební složce J.Goldsmith zajímavě mixuje mexický folklór s elektronikou.

Čas zabíjet (1996)

Z Grishamovy předlohy se povedlo dostat solidní snímek, který však vypuštěním některých postav dostává logické trhliny (tak třeba jak přišel chudý dělník z pily k zánovní M-16). Stejně dopadla opačná snaha, a sice dostat do příběhu co nejdřív atraktivní postavu studentky práv (S.Bullocková), což tvůrci přehnali natolik, že se zcela nemotivovaně objeví ještě před vraždou obou násilníků, načež se později svěří, že ji do města právě tato vražda přivedla.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Ačkoli překlad stejnojmenné válečné reportáže Marka Bowdena do češtiny by mohl být preciznější, doporučuji k přečtení. Jednak dokáže strhnout ještě víc než Scottův film, jednak se čtenář obeznámený s filmem poučí o tom, jak filmaři přizpůsobují reálie, chronologii i postavy co největšímu účinku na diváka.

Kellyho hrdinové (1970)

Tato dobrodružná komedie z období 2.světové války je vlastně dalším z Eastwoodových westernů (aranžmá scény, v níž se trojka hrdinů blíží k německému tanku, závěrečný odjezd do západu slunce). Její zápletku kopírují (vynikající) Tři králové, ale protože jsme na počátku 70.let, je Kellyho chlapcům (narozdíl od Clooneyho) dovoleno vesele se zlatem odjet...a zřejmě se po válce dobře uplatnit ve světě byznysu nebo politiky.

Kam orli nelétají (1968)

Děj tohoto akčního filmu (který patří k oblíbenému válečnému subžánru:komando profíků se zvláštním posláním) se může jevit lehce zmatený (MacLeanova předloha vyšla česky pod stupidním názvem Generál nesmí promluvit!), ale režie je jistá, scény napínavé a Eastwood směle konkuruje Schwarzeneggerovu terminátorovi-ať už jde o střelbu ze dvou samopalů, nebo množstvím textu, který je jeho postavě předepsán.