Mamma Mia! (2008)

Áno, je to plytké. Ale zároveň tak umelo pekné ako retušovaná fotka. Niekto to jednoducho "nemusí", iný to zas "môže". Dobre sa na to pozerá. Príjemne sme si pri tomto filme s manželkou oddýchli.

Dr. House (2004) (seriál)

O tomto veľkolepom diele by sa toho dalo písať neskutočne mnoho. Skúsim sa teda zamerať nielen na vizuálne a zvukové efekty, celkový dej, lekárske prostredie, hlavné postavy, atď. Pre mňa ide o veľdielo hlavne v oblasti psychológie, filozofie, dokonca teológie. Scenár, charaktery postáv, ich vnútorné prežívanie, myšlienky, názory, postoje, hlboké duševné boje, pragmatickosť v protipóle voči viere. Celková atmosféra vťahuje nielen do deja, ale spôsobuje v divákovi kladenie si najrôznejších otázok o živote, sebe samom, o svete. Veľkolepé!

Villém Tell (1987) (seriál)

Vo svojej dobe populárny seriál s napínavou atmosférou, zanechal v teenegeroch čosi hlbšie a túžbu po dobrodružstve. Ak si však dobre spomínam, od určitých novších sérií sa v seriáli začali objavovať mýtické postavy, čarodejníci, akási pavúčia žena a to teda bolo veľkým sklamaním!

Jája a Pája (1986) (seriál)

Snáď najkrajšia z večerníčkových rozprávok. Lapajstvá dvoch bratov, krásne prostredie a veľmi príjemná atmosféra. V poslednej časti sa divák dokonca konečne dočká...ale neprezrádzajme :)

Ant-Man (2015)

Nečakal som od tohto filmu veľa. Možno práve preto ma veľmi príjemne prekvapil. Veľmi. Hoci ide o "tuctovú" marvelovku, svojim spôsobom je veľmi originálna. A samozrejme výborne spracovaná - oceňujem scenár a dej, vzťahy medzi postavami, rôzne psychologické aspekty, a samozrejme zvukové+hudobné+vizuálne efekty. Osviežujúcimi sú vtipné momenty, hlášky, humor, ako aj spoilery a narážky na Avengers, Kapitán Amerika, SHIELD, Lokomotíva Tomáš...

Asterix: Sídliště bohů (2014)

Samozrejme, ako malý som kreslené filmy o Asterixovi miloval. Odvtedy som však vyrástol a nie všetky vtipné scénky starých kresleniek či nových filmov ma dokážu rozosmiať (možno je to jednoducho vekom). Avšak tejto verzii sa to znovu podarilo! Veľmi vydarené spracovanie, živý humor, autentickosť postáv, pekná hudba i špeciálne zvukové efekty. Zvlášť oceňujem príjemný vizuál (pred videním filmu som sa dosť bál, že práve počítačová animácia celkový výsledok pokazí) a veľké plus dávam za zachovanie pôvodnej asterixovskej atmosféry vrátane krásnej prírody či vzťahov medzi postavami.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Fantasy-akčná komédia o nebojácnych hrdinoch, natočená v jedinečnom štýle a s vlastným rukopisom autora. Krv, vtipy, dobrodružstvo, štipka nechutností, príbeh je správne pritiahnutý za uši. Zvlášť sa mi páčili niektoré efekty a napätie striedané s komickými situáciami, postavy (v rámci žánru akejsi paródie) sú prekvapivo autentické. Okrem toho, vidieť nasadať ježibaby na metlu a hneď štartovať a "ufujazdit" akoby šlo o motorku, bolo celkom zaujímavé. Pobavilo :)

Robocop (2014)

S pôvodným Robocopom to síce nemá veľa spoločného, ale to vôbec nevadí. Základ príbehu bol poňatý dobre, škoda len že asi od polovice sa divák začína nudiť. Efektovo priemerné. Film na jedno pozretie. Najväčším mínusom je neautentickosť postáv a ich správania. Akosi príliš rýchlo si všetci ľudia na planéte zvykli na najrôznejšie zmeny, akosi prirýchlo si sám Robocop zvykol na svoje nové "ja", o členoch rodiny nehovoriac. Stotožniť sa s hlavným hrdinom je priam nemožné.

Vrabčák Vilík (1989)

Veľmi pekná rozprávka s nádhernou pútvaou atmosférou. Príbeh pripomína svetoznámu rozprávku Nils Holgerson, kresby sú typickými pre maďarských tvorcov z daného obdobia (Miazgovci)

Bitva o Černobyl (2006)

Veľmi poučný dokument obsahujúci archívne a autentické zábery... len ten český dabing je v tomto prípade katastrofický.