• Mysteriózní

Temný úplněk (1996)

Skvelý a tak trochu neprávom zapadnutý vlkodlačí kúsok. Výborne obsadený Michael Paré, jeho prechody medzi posmutnelým prekliatym bratom hlavnej hrdinky a vychcaným hajzlom a vlkodlakom sú fenomenálne(to nie je žiaden spoiler, vieme od začiatku), výborná je mama Mariel Hemingway, aj "klučina" je normálny, dobre zahraný chlapec a fenomenálny je vlčiak Thor. Príbeh nie je žiadne novum, ale je zábavný a pekne graduje, bez jedinej nudnej minúty, prostredie lesov je parádne a parádne sú aj praktické gore efekty a hlavne maska a telo vlkodlaka. Škoda tej jednej nepodarenej digitálnej premeny, ale zasa je to príjemné naivno 90s kúzelné, čiže to až tak nevadí. Funguje to aj po emocionálnej stránke, záver je pekne napínavý.

Nevěsta Re-Animatora (1990)

Jeden z vrcholov praktických gore efektov a masiek, wau, až je to nechutné, o čo sa stará typický Yuznov uchylný zmysel pre čierny humor, kolidujúci s atmosférou Lovecraftových poviedok. Film si z nich berie raz to, tam zasa ono, ale námety stmeluje do ambiciózneho celku, na čele s neprekonateľným Combsom, ktorému zdatne sekunduje Bruce Abbott. Keby to šlo dnes do kín, nepoviem ani muk. Originálne, presvedčivé, morbídne, zábavné, desivé. Pecka, klasika.

American Horror Story - Čaroděvky (2013) (epizoda)

Dávam to spätne, po rokoch, ale perfektný seriál. Atmosféra, gore, erotika, svojskosť, nekorektnosť... Naviac natočené tak, že by mnohé filmy bledli závisťou. Skvelý štart tretej série.

Sinfonía erótica (1980)

Vidno očividne malý rozpočet, bez homosexuálnych vsuviek by som sa zaobišiel, ale zasa tvoria celé to "divadlo zvrhlosti" podľa Markýza De Sade, takže by to bez nich asi nešlo, taktiež nie všetci herci sú celkom presvedčivý, ale... Všetko to vynahradzuje krásna symfonická hudba dodávajúca filmu snový, nereálny nádych, až goticko hororová historická atmosféra, vynikajúca a presvedčivá Lina Romay a celkovo netypické kreatívne podanie, kde sa s rozpočtom čarovalo, ako sa dá. Je to niekde medzi typickým sleazy Francom a čímsi ambicióznejším, dejovejším, aj najlepšia kópia, blu Ray od Severinu, má taký "ušmudlanejší" obraz, čo ale prispieva k pocitu, že naozaj sledujete "raritky", ktorou film je. Film by som odporučil najmä pokročilejším fanúšikom Jessa Franca, ktorý už majú niečo napozerané.

Zběsilý vztek (1987)

Nie až tak známy, ale rozhodne vynikajúci  80s slasher, ktorý je vo svojej uncut verzii až prekvapivou prehliadkou splatterifických gore efektov. Floridské prostredie, klávesová hudba, zábavná hra na dvojičky... Možno postava matky a niektoré vedľajšie sú mierne otravné, ale nijako to neuberá na zábavnosti tohto tak trochu skrytého pokladu.

Les Possédées du diable (1974)

Jess Franco ako ho skalní milujú. Pre ostatných to bude tuhý oriešok. Minimálny rozpočet, maximálny efekt. Opäť je to veľmi pomalé, minimalistické, v prímorských lokáciách, dreamy hudba, dreamy atmosféra. Mladučká a krásna Lina Romay, veľa erotických scén, niektoré veľmi explicitné, film dokáže byť aj provokatívny a desivý, ale po svojom, atmosférou, herectvom, s minimálnymi prostriedkami, bez klasických hororových pomôcok a predsa! Nič proti nim, ale tu je to inak. Tu sa vám mihnú spomienky na Vampyros Lesbos, tam na Female Vampire, Franco tu rozohráva svoj klasický príbeh o kontrole mysle a o zmluve s "diablom." Veľmi po svojom a ak máte rovnakú krvnú skupinu, budete si to užívať. Pre fans Jessa a Liny a dreamlike eurokultov povinnosť.

Vřískot 6 (2023)

O hviezdičku lepšie ako piaty diel. Ten by som videl na 2,5 hviezdičky, šiesty diel na 3,5. Pôjdem proti prúdu a poviem, že najviac sa mi páčil záver, konečne bol poriadne slasherovite krvavý a nie len rýchle strihy kamery. Ono totiž sa film tvári drsne, ale až na zopár záberov a záver nič poriadne neukáže, čo u slasheru zamrzí, kľudne by to šlo skrátiť o pol hodiny a namiesto toho pritvrdiť. A čo sa týka jritizovanehi záverečného odhalenia, nemám s ním problém. Už som videl aj horšie rozuzlenia. Po Wesových filmoch, ktoré aj v najslabších dieloch mali tak nejak viac srdca a duše, je to druhý najlepší nový Scream.

Ligeina hrobka (1964)

Výborná gotická Cormanovka, ktorá si z predlohy E.A. Poea berie raz to a tam zas ono a skladá to do vynikajúceho, plynulého deja, kde zamrzí akurát absencia "záverečného šoku" alá Usher, takej tej desivej bodky na záver. Ale inak svižná réžia v uchvatnom Anglickom prostredí, Price ako vždy kráľ "tragického herectva" a skvelý príbeh aj pointa.

Le Frisson des vampires (1970)

Farby ako od Bavu, lesbické upirky, nahota, krásne prostredie hradu, more... Príbeh je len vehikel pre gotické obrazy, hranie sa s náladami, atmosférou. Kultový film, ktorý nedocení každý.

Světlonoc (2022)

Konečne novší slovenský film, ktorý nepodceňuje inteligenciu diváka, nebojí sa nahoty, nie je vzťahovka alebo politická dráma. Krásny vizuál v nádhernej prírode s neprotivnými a nepodliezajúcimi sa hercami. Geišberg je v svojej úlohe mimoriadne slizký a odporný, čiže v rámci scenára skvelý, výborne sú aj dva hlavné ženské predstaviteľky. Na druhej strane má mimoriadne štve, že z väčšiny filmu nakoniec urobili psychologickú sociálnu drámu zo života na dedine, o vzťahoch a podobne. Skvelé je, že ak napriek tomu vo filme ostalo nejaké to mysteriózno, výborné je aj to, že film sa z divákom nemazlí a nevysvetľuje všetko polopate, je to trošku skladačka, po ktorej vám aj tak ostanú otázky. Škoda, preškoda, že sa to nakoniec zvrhlo v "obyčajnú" drámu, ale aj tak sa dá povedať, že je to po dlhej dobe dobrý slovenský film.