• Mysteriózní

Dům démonů (1997)

Jasné, chcelo by to viac gore, to je sústredené hlavne do záveru, praveké PC efekty sú archaické, ale inak je to nostalgická VHS jazda. Angela je stále sexy, zvyšok ženského castu tiež, kills sú vynaliezavé, masky stále skvelé, blúdenie Hull housom má atmosféru... Koniec koncov Tenney, režisér jedničky, napísal scenár. Ak ste na podobných béčkach vyrastali, budete doma.

Botas negras, látigo de cuero (1983)

Franco tak trochu na autopilota. Zahmlené, zimné lokácie mu príliš nesedia, dej je pomerne "dejový" a záver aj prekvapivý, ale zasa chýba tu Francova snovosť a preslnené exotické prostredie. Aj sleazy je to o čosi menej ako obvykle, zase na druhej strane Lina Romay je tu trošku viac "busty", ale stále sexy a charizmatická a film svojou prítomnosťou ťahá nahor, a podarilo sa z minimalistického krimi príbehu vykresať aj nejaké tie emócie. Predošlé dobrodružstvo súkromného očka Ala Pereiru, ktorý je tu hlavnou postavou, vo filme "Downtown", sa mi páčilo viac.

Pán jeskyně (1984)

Také milé naivné sf/fantasy s prvkami hororu, moje mladšie ja na základke by to milovalo. Moje staršie ja to miluje tiež, ale zatiaľ čo z niektorých nostalgických peciek som nevyrástol, práve naopak, tu... Ale film sa snaží a čo má dodnes perfektné sú geniálne masky a hudbu, ktorá je ešte "väčšia" ako film. Ale masky... Wau, na toto sa tie digi hnusy dneška neťahajú. A vystúpenie W.A.S.P. bolo úžasné! Akurát hlavná postava bola taký mierne protivný "frajírek", ale tak O.K. Inak fantasy, zombies, lasery, príšery, postapo segment, kopa 80s atmošky... Užil som si to.

Sestra II (2023)

Tak, nakoniec na úrovni jedničky, aj keď zhruba prvá polovica vyzerala o čosi lepšie. Prvé dva kills, zjavenia mníšky, dokiaľ sa príbeh neusadí. Dobrá je ešte záverečná pointa, myslím postavu sestry Irene. Potom už je to predvídateľné "best of" všetkých moderných duchárčin a possesion movies, kde je jasné, ktorým postavám sa nič nestane. Prostredie a roky, v ktorých sa film odohráva je super, výprava prvotriedna, technicky bezchybné a mnohokrát veľmi pekne natočené, pre Taissu Farmigu mám slabosť. Mníška je skvelý prízrak, ale najviac z nej vedel vytrieskať James Wan.

Historia sexual de O (1984)

Škoda, že film sa nenesie aspoň trochu na vlne poslednej cca pol hodinky, kedy nastúpi halucinogénna, masochisticky ladená nočná mora, zaujímavo natočená a zahratá. Koniec už je taký melancholický a nemusel vo filme vôbec byť, ale ok. Horšie je to už s nekonečnými softcore scénami, naviac hlavné "hrdinky" nie sú veľmi atraktívne... škoda, božská Lina Romay by tu sadla viac. Zachraňujú to prímorské lokácie, pekne snímané kvety, prostredie, dreamy atmosféra a záblesky zlovestnosti, škoda tých spomínaných, strašne dlhých softcore scén. Pritom sa tu krásne opakujú námety práve napríklad z autorovej skvelej Eugenie, ktorá to všetko zvládla vzrušujúcejšie a celkovo lepšie. Škoda, ale aj tak pre zasvätených pomerne solídny film, ktorý mal na viac.

Halloween II (1981)

Stále jeden z najlepších slasherov všetkých čias, ktorý nezostárol ani o minútu. Práve naopak, náplasť na dušu za všetky nové Halloweeny. Tu proste funguje vsetko- náväznost na prvý diel, geniálne striedanie pomalej plíživej atmosféry a čistej esencie nemocničného slasheru, hudba, nádherná kamera, krásna Jamie a sexy sestričky. Myslím, že tu sa stal Myers definitívne slasher ikonou, jeho "nesmrteľnosť", ikonické kills a prepojenie s Laurie, plus zimomriavkové čriepky o Samhaine... aj po rokoch sánka dole. Nesmrteľný kult a jedno z najlepších pokračovaní všetkých čias.

Libido (1965)

Čiernobiely gotický horor a rovnakou mierou veľmi ranné giallo v Lenziho štýle, aj keď úplne v závere sa nájdu aj čierne rukavice. Výborne zahráte nejednoznačné úlohy, vzťahy medzi postavami. Viete, že to bude medzi štyrmi postavami, z ktorých každá má svoju motiváciu, ale záver predsa len prekvapí, vrátane ešte ďalšej pointy. Výborná je aj hudba, ktorá len občas skĺzne do typickej 60s rutiny, ktorú nemám rád. Úchvatné je aj prostredie zámku, skál a mora okolo, film je to na svoje roky pomerne svižný a nenudiaci, predznamenávajúci zlaté roky gialla, aj keď vizionár Bava bol s Blood And Black Lace predsa o čosi ďalej, po výtvarnej aj obrazovej stránke. Ale aj tak výborný priekopnícky kus.

El sádico de Notre-Dame (1979)

Špinavý, sleazy film s intenzívnym hereckým výkonom kultového režiséra v úlohe bývalého kňaza, ktorý smrťou "zachraňuje" prostitútky a inak zhýralé duše v prostredí "seedy" Paríža. Film je násilný, ale gore neukáže, Franco je v úlohe, ktorú si sám napísal, naozaj hnusný, čiže v rámci úlohy skvelý, Lina Romay na vrchole krásy a v závere tiež výborná, aj keď nie je úplným stredobodom diania. Na Franca je tu vcelku sústredený a zrozumiteľný dej, vidno, že ho intenzívny námet bavil a spracovanie je kreatívne, hoci od pohľadu pomerne nízkorozpočtové. Okrem špinavosti Paríža a Notre Dame je tu aj krásny jesenný Paríž. K tomu orgie a nejaký ten masochizmus, kde je pán režisér doma. Zaujímavý, aj keď temnejsí film, ktorý sa mi musí v hlave ešte trochu rozležať.

Vymítač ďábla (1973)

Trvalo to väčšinu môjho života, ale nakoniec som tento film docenil. Ono je asi naozaj rozdiel, či to pozeráte z VHSky z dabingom, alebo v špičkovej kvalite v UHD s originálnym znením a titulkami. Oceníte nesmierne precíznu vizuálnu stránku, zvuk, všetko to znepokojujúce "hučanie" v pozadí, hudbu, precítené herecké výkony, všetko... Film si dáva na čas, "vcíti" vás do postáv, je dlhý, ale nie zdĺhavý... Každá z postáv má čo povedať do deja, každá je svojím spôsobom sympatická a ľudská. A masky a efekty a exorcizmus... Mrazivé, presvedčivé, kacírske, odvážne a hlavne stále desivé. Bez hudby, maximálne vystupňované, po pravú ikonické. Neviem, či by tak odvážny a nekompromisný film vznikol aj dnes. Konečne vidím o čo som po celé tie roky prichádzal a že som film teda riadne podcenil. Ale naozaj... Cez dva hodiny a ani minúta nudy, kľudne by to znieslo aj dlhšiu stopáž. Premýšľavé, podnetné a jedinečné desivé veľdielo.

Porno Esotic Love (1980)

Pre zasvätených príjemný "mixtape" iných filmov od Joe D'Amata, exotické lokacie, typická hudba, soft a hard scény, krásna Laura Gemser a a atmosféra 70s/80s "betavideo" raritiek. Pre nezasvätených do Joe D'Amata a podobných eurokultov... tí to bohužiaľ nikdy nezistia a tak to má byť!