Poslední lovec čarodějnic (2015)

"Poznáš výhody večného života? Môžem ťa zabiť dvakrát." Nudné a nezáživné digitálne béčko, kde bol scenár pravdepodobne napísaný počas WC pauzy na kúsok toaletného papiera. Problém bol ten, že namiesto toho, aby scenár skončil spláchnutý a zabudnutý, dostal nejaký magor nápad z toho natočiť film. Aby tento magor nalákal aspoň nejakých ľudí, obsadil do hlavne úlohy Mr. Naftu, ktorý síce hrať nikdy nevedel, ale vezie sa na rýchlej a zbesilej vlne popularity, takže nenáročné publikum si príde na svoje. A držiac sa Nolanovho hesla - "každý film potrebuje trochu Michaela Cainea" - tu nesmie chýbať ani on, aj keď chudák asi ani nevedel, čomu sa vôbec upísal, keďže všetky jeho výstupy musel mať natočené za deň - len tak bokom, tomuto filmu by nepomohlo, ani keby pre jeho účely bol Caine naklonovaný a hral by tam len on. Jediná vec, ktorá ma tu potešila, bolo obsadenie Rose Leslie, pri ktorej dúfam, že jej účasť na tomto projekte nepoznačila kariéru.

Banshee (2013) (seriál)

"Malé skurvené mesto" Vo svojej podstate je Banshee hrozná vtákovina, pozostávajúca so spleti westernových a béčkových námetov. Či sa to týka hlavnej zápletky so zmenou identity, nesúrodého zlodejského týmu, až neskutočnú zmes obyvateľstva na tak malé mesto (Ameniti, indiáni, gangstri, armáda, rôzne gangy či miestny vidláci, NY mafia, ďaľšia mafia atď.). A to už nespomínam, že Hood, pokiaľ zrovna nepreťahuje nejakú ženskú (a tých teda je), či neokráda, tak sa s niekým mláti (hold šerif so starej školy) - to že výsledkom je, že na konci skoro každého dielu pripomína zombie a v ďalšou dieli je úplne v pohode, tiež k Banshee už neodmysliteľne patrí. Napriek tomu všetkému, alebo skôr vďaka tomu všetkému, je Banshee neskutočne zábavný, chytľavý seriál. Neustále gradujúci dej, zaujímavý scenár, nové zápletky, surovosť, zopár smrtí vedľajších postáv a hlavne, si drží aj po 3 sériach výbornú úroveň.

Jessica Jones (2015) (seriál)

Polovica 1 série: musím povedať, že zatiaľ som na vážkach. V porovnaní s ďalším netflixovým konkurentom - Daredevilom (DD), má Jessica Jones (JJ) viacero nedostatkov. Tým najväčším je hlavne nezvládnutý scenár (dúfam, že tu k dôjde čím skôr k zmene, pretože obsadenie tej upírskej scénáristky je najväčšia slabina seriálu) - tam kde mal DD stúpajúce napätie, atmosféru a gradujúci dej, tam kde bol príbeh popretkávaný na prvý pohľad nesúvisiacimi príbehovými linkami, tam kde mal človek o hlavného hrdinu či postavy strach, toto všetko tu chýba. Namiesto toho dostaneme opakujúci sa príbeh (napr. opakované a až smiešne chytanie Kilgraeva), ktorý sa v podstate od začiatku sústredí len na hlavného záporáka a tak vyloží všetky karty na stôl, namiesto toho, aby budoval napätie a postupne odhaľoval, kto to Kilgrave vlastne je. Ďalšou slabinou sú akčné scény, to že ich je tu málo mi neprekáža - málo ich bolo aj v DD - ale na rozdiel od neho, kde som cez obrazovku skoro cítil každý úder ktorý v bitke dostal a boli po choreografickej stránke zvládnuté na jednotku, sú súboje v JJ nudné, bez náboja - doslova ako z béčkového filmu (na to, že tu máme až dvoch hrdinov, veľké sklamanie). V kontraste s tým je výborné zvládnutý casting - Krysten Ritter ako večne nasraná a chľastom nasiaknutá JJ je výborná - David Tennant ako Kilgrave síce nedosahuje kvalít D'Onofrio-vho Kingpina, ale aj na pomery iných marveláckych záporákov si vedie viac než dobre - Mike Colter ako Luke Cage tu až tak veľa priestoru nedostal, ale ani tu Netflix nesiahol vedľa. Záver: než nadšenie so surovej new-noire kriminálky s Hell´s Kitchen, so superhrdinkou v hlavnej úlohe som sklamaný, že sľubný materiál bol zverený nekompetentnej osobe, ktorá svoju prácu absolútne nezvládla (áno Melissa, myslím teba).

San Andreas (2015)

"Toto nie je normálny deň". Keď nás niečo holywoodske katastrofické filmy naučili, tak to bolo, že nič nestmelí rodinu lepšie ako taká menšia, či väčšia, apokalypsa. V San Andreas je to podobné, ale okrem fádneho príbehu o hľadaní a spájaní rodiny či nejakej tej mladej lásky sa dozvieme, že s vrtuľníkom sa dajú zvládať fakt psie kusy - také "sklopenie klobúka" by bolo v reále fakt zaujímavé. Čo sa týka výživnej porcie digitálnej deštrukcie tá je zvládnutá celkom dobre, dokonca sa mi miestami páčila viac než v 2012 - máme tu zemetrasenie a bortiace sa mesto, veľkú tsunami a poletujúce lode a tiež surfovanie na tsunami alá Andrea Gai. Dwayne je sympaťák, ktorému mu je odpustené, než by hral v hoc akej krávovine a od sympatickej Alex Daddario by som si s upreným pohľadom do tých modrých kukadiel, nechal nohu obviazať kedykoľvek. A nebojte, nechýba tu klasická starostlivá vláda (áno, prúser ako pri hurikáne Katrin sa na plátne nenosí) a patriotický záverečný pohľad na americkú vlajku. PS: ak hľadáte nejaké bezpečné auto pre svoju manželku, alebo dcéru, tak crash test jedného Subaru na začiatku filmu vám dá tip na kúpu storočia :-)

Projekt minulost (2015)

"Keď si povedal stroj času, myslela som dinosaurov alebo aspoň Woodstock, vieš? Názorný príklad, ako dopadne film, keď banda tupých scenáristov a rejža odchovaný MTV majú písať sci-fi príbeh o cestovaní časom na strednej škole, ktorý asi pre nejakú zdanlivú autenticitu idú natáčať ručnou kamerou (sakra, tomu sa povie inovácia). Nie len že si človek počas prvej polovice filmu nudou ukúše nohu, kým nesúrodá partia v pivnici zprevádzkuje ten stroj času, ale v tej druhej polovici sa tou odkúsanou haksnou môže mlátiť po hlave - pretože ich nápady, ako ho využiť, sú fakt do neba volajúce. Popritom človek rozmýšľa, kde sakra minuli v štábe tých 12 mil.. V porovnaní s nedávno videnou Kronikou, už nepochybujem, že to počas natáčania vyzeralo ako keď naša partička vo filme vyhrá výhru v Lote.

Čarovný les (2014)

"Zmenil si sa. Si odvážny. V lese si iný." Stala sa mi vskutku strašlivá vec. Stratil som sa v Čarovnom lese, kde som cestou stretol plejádu známych hercov, stvárňujúcich všemožné postavy z knihy bratov Grimmovcov (pri niektorých hercoch to bolo len v štádiu pokusu), premiešané v nejakom nelogickom príbehu, ktorým sa ma našťastie neobťažovali zoznamovať. To by bolo ešte v poriadku, nešťastie je ale v tom, že pri dlhšom pobyte tu všetci začnú spievať na jednu a tu istú melódiu, poprípade k tomu ani melódiu nepotrebujú. Pobral som sa preto čo najrýchlejšie z lesa von, avšak to som ešte netušil, že to bude nekonečná vyše 2h cesta. Po ceste čakala ešte jedna desivá, strašlivá vec, ktorá ma bude mátať v snoch. Dvaja priteplení princovia poskakovali v pri miestom vodopádiku a ... a ... tam spolu .. áno zas spievali. Brrr, ešte teraz mi naskakuje husia koža. Preto, zaprisahávam vás - vyhnite sa sa Čarovnému lesu oblúkom a hlavne miestnym vodopádom, pre zachovanie vášho duševného zdravia. PS: za čo tá jedna hviezda? Cestou som stretol jedného sympatického vĺčka.

Kronika (2012)

Z Kroniky si môžme vziať ponaučenie, že superschopnosti by nemali mať psychicky nevyrovnaný, šikanovaný či inak týraný teennageri, ktorý ešte nezasunuli, pretože je tu vysoký predpoklad, že nadobudnutú moc nezvládnu - Kapitán Amerika či Spider-Man sú len svetlé výnimky. Inak je na rozpočet, vek režiséra k počudovaniu aký prekvapivo dobre zvládnutý snímok Kronika je - nie len po príbehovej stránke (áno, scenár vykradol veľa konkurentov, ale zas ponúkol iný pohľad) ale hlavne po stránke trikovej ponúkol fakt dobrú zábavu - či to bolo lietanie alebo telekinéza, nič nepôsobilo lacno (fakt to všetko stálo len 12 mil.?). A rovnako ako napr. pri Cloverfielde, mi tu found footage kamera prekvapivo neliezla na nervy. Je len škoda, že Josh Trank svoj sľubný potenciál nerozvinul aj v novej F4.

Strážci Galaxie (2014)

"Sme úplne ako Kevin Bacon." Najväčšia banda idiotov v galaxii alebo tiež medzihviezdny anti-Avengers v zložení: - jeden neznámy lietajúci Han Solo, zaseknutý v 80 rokoch, ktorému sa zásadne nesiaha na jeho walkman - jedna zelená Uhura, ktorá onedlho vystrieda všetky farby dúhy (nie, že by jej to niečo odoberalo na "mňamóznosti") - jeden chlpatý high-tech škrečok, teda mýval s pocitom menejcenosti a obrovským ... pozor ... kanónom - jedna ukecaná Flora colossus, životná úloha Mr. Naftu a hanba akadémii za neudelenie zlatého dilda za stvárnenie tak komplikovaného charakteru s množstvom filozofických replík - a jeden wrestlingový tesaurus s tak rychlými reflexmi, že mu ani metafora neujde. Nová marvelovská space opera mala raketový štart, úchvatné vizuálne spracovanie a v rytmoch 70 a 80-ových odrhovačiek zároveň neopakovateľnú atmosféru. Udeľujem desať z piatich orbov.

Agent Carter (2015) (seriál)

"Až nabudúce pristúpite k žene v tmavej uličke, radšej sa jej predstavte. - To si určite zapamätám. Teda pokiaľ ste ma do tej hlavy neudrela moc." Feministická jednohubka Peggy Carter, začína dojemne tam, kde končil prvý Kapitán - pri ich rozlúčke cez rádio. Peggy to bez Kapitána nemá po vojne jednoduché, síce ostala u SSR, ale skôr ako nanútený prívesok za jej zásluhy (aj keď si ich v SSR vykladajú po svojom) k nevôli svojich kolegov a šéfa - veď ženská má rodiť deti a starať sa o mužovo pohodlie a nie nakopávať zadky a strieľať, sakra. Potešil návrat "starého" Starka, ktorý zas "prekvapivo" lieta v problémoch, ale hlavne obsadenie jeho komorníka Jarvisa (áno, dozvieme sa po kom sa voľá Tonyho UI) ako pravá ruka Peggy a pravý britský gentleman vo všetkých ohľadoch. Mám pocit, že Marvel sa nepoučil z rozpačitého uvedenia Agentov a tento seriál ako keby jeho prvú sériu kopíroval - rozpačitý úvod, neskôr zápletka zamotáva a finále výborné, aj keď kvôli krátkosti sérii príliš uponáhľané. Treba sa tiež zmieriť s tým, že tu superhrdinov alá Avengers nenájdete, je to skôr špiónsko-akčný seriál s kopou šialených vynálezov (áno väčšinou od Starka, že ste sa vôbec pýtali), tajných nepriateľských agentov a art-deco povojnovej atmosféry (tu bol malý rozpočet vidieť asi najviac). Ako výplň medzi jednotlivými sériami Agentov fajn, ale zatiaľ ma to nejako nechytilo, uvidíme pri druhej sérii.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

"Hasta la vista, baby." Snímok, ktoré terminoval v histórii kinematografie pojem akčné sci-fi či akčný film všeobecne. Rozvíjajúci myšlienku prvého dielu a prekonávajúci ju vo všetkých smeroch (hold väčší rozpočet je hneď poznať). Akcia ale hlavne fenomenálne triky, pri ktorých mal človek pocit, že Cameronovo staršie ja sa vrátilo kvôli nim z budúcnosti. Dodnes si pamätám, ako mi kamarát volal, že má doma kazetu s "najbombovejším" filmom ako kedy videl. Neveril som. Keď som dopozeral, prozřel jsem (ako by český bratia povedali), utekal som domov, poslal tatka na misiu do video požičovne a zvyšok víkendu som strávil sledovaním, ako si to Arnie rozdáva z tou tekutou mrchou (nie, skutočne nepoplietli kazety a nedali mu Wilhema v západonemeckom porne). Judgment Day sa môže aj dnes, po 25 rokoch smelo postaviť po bok súčasných konkurentov a nakopať ich do skostnatelých zadníc, čo len dokazuje jeho nadčasovosť a akým nezanedbateľným spôsobom ovplyvnil smerovanie kinematografie - o koľkých filmoch niečo také môžeme povedať?