Světová válka Z (2013)

"Matka príroda je masový vrah. Nikto nie je lepší ani kreatívnejší. A ako aj iný masový vrahovia, ani ona sa nemôže zbaviť túžby sa nechať chytiť. K čomu by jej boli brilantné zločiny, keď sa k ním nikto nehlási. A tak necháva omrvinky. Človek trávi roky na škole, aby tie omrvinky videl a našiel nápovedy v nich skryté. A niekedy sa vec, ktorú považujete za najbrutálnejší aspekt vírusu, ukáže byť naopak, jeho vadou. S obľubou predstavuje svoje slabosti, ako svoju silu. Je to suka". Ďalší príklad toho, ako dokáže filmový priemysel zmršiť výbornú knižnú predlohu, len preto, aby prilákal široké masy. Snímok je tak oproti predlohe ako tri krát prevarený čaj s absolútne iným posolstvom, než by mal. O neistote tvorcov, čo vlastne chcú natočiť hovorí aj to, že scenár bol niekoľko krát prepisovaný, celé natočené scény a lokácie skončili na podlahe strižne a celý záver bol natočený úplne nanovo. Tento chaos sa vidieť aj v samotnom filme, keď má dej od začiatku až do úteku z Izraela svoje tempo a diváka tiahne vpred. Potom však nastúpi kreativita scenáristu a pretočený záver, odštartovaný zázračným prežitím hlavného hrdinu a jeho spoločníčky a komorným záverom, ktorý vyšumí do prázdna. Pitt v snímku funguje ako spojovací prvok k dvom pohľadom na apokalypsu - globálnym (vyšetrovateľ OSN) a súkromným (manžel, otec, ochranca) - na jeho smolu musím ale povedať, že snímok netiahne tak, ako by mal. Čo však snímok prináša nové do zombie univerza sú zombie, tvoriaci v spoločnej mase doslova obrí živúci organizmus - či to bola scéna prekonania izraelských stien, alebo tá prílivová zombie tsunami vlna v jeho uliciach - obe boli výborne natočené a nápadité. Na záver - škoda toho množstva premrhaného potenciálu z predlohy, ktorá by sa však pre svoju komplexnosť hodila skôr než na filmové plátno, na televízne obrazovky v nejakej minisérii- také HBO či Netflix by boli ideálne :-)

Fantastická čtyřka (2015)

"Koniec Vášho sveta ... je začiatok môjho!" Začínam mať pocit, že The Fantastic Four je zakliatym projektom a akýmsi dieťaťom, o ktoré vlastne nikto nemá záujem - teda pokiaľ si nehoviete v tom vyhadzovať peniaze z okna. Teenagerský reštart sa absolútne nepodaril a zaostáva dokonca aj za svojimi predchodcami - tiež tu nájdete tupý scenár, nudnú a nenápaditú réžiu a priemerné triky. Z toho, ako plynie dej máte pocit, že z pôvodného scenáru sa vyhadzovali tony papier (nie je to pocit, poďakujte sa 20th Century Fox, ktorý mal zas jednu svoju kreatívnu chvíľku). Čo ale prekvapí, sú tu ešte viac nezaujímavejšie charaktery postáv a hlavne herci, ktorý ich stvárnili (Jessica Alba forever), medzi ktorými nefunguje žiadna chémia - black and white súrodenecká dvojica to len zaklincovala. Opätovné sklamanie a začínam mať pocit, že aby sa tretí reštart podaril, bude sa musieť vrátiť pod krídla Marvelu.

Houdini (2014) (TV film)

Keď sa Vám tvorcovia na začiatku životopisu prihovoria, že to čo uvidíte sú fakty, ale zároveň aj fikcia - viete že bude pravdepodobne nasledovať veľký prúser (dokonca si, bez odpovede, môžete tipnúť, čo kam patrí - čo mi to len pripomína?). Začína to hlavným hereckých obsadením - nie že by som nemal Adriena Brodyho rád, to nie - ale sakra, videl niekto, kto mal na starosti casting, fotku Houdiniho? Absolútne odlišné črty tváre, ale hlavne 22 cm rozdiel vo výške - ktorá bola pre Houdiniho typická v podstate mu umožňovala viacero jeho legendárnych kúskov. Ďalej absolútne, ale absolútne nevhodne použitá hudba, na dané historické obdobie v kombinácii a naoko "efektnými" zábermi ako z niektorého dielu CSI - mám podozrenie, že režisér sa nechal moc inšpirovať novým Sherlockom Holmesom, ale zabudol že má sakra točiť životopis, nie akčnú historickú kriminálku. Môžem pokračovať jeho "špiónskou kariérou", ktorá bola tak pritiahnutá za vlasy, že som mal miestami pocit, že sledujem historickú epizódu z Mission Impossible - s čím, podľa tvorcov vraj súvisí aj Houdiniho smrť(wtf -really?). Samotnou kategóriou je réžia a scenár, ktorý už aj tak zmršený príbeh nedokázali udržať pokope a absolútne ho zdegradovali do zmesi obrazov, bez toho, aby vedeli, čo chcú vlastne povedať. Na záver: History Chanel by mať ostať u svojích debilných "reality šou" a mimozemšťanov - HBO by si malo nabudúce dať pozor, pod akú blbosť sa podpisujú - a čo sa týka režiséra a scenáristu = oboch zavrieť do čínskej vodnej mučiarne a zahodiť kľúč.

Chata v horách (2012)

"Ako ti je? - Umieram. - Aha, tak prepáč." Duo Wheldon/Goddard zobralo všetky pravidlá o tom, ako sa točia slashery, vytreli si s nimi prdel a pridali niečo neopakovateľné (v tomto žánri) navyše = s jointom v tlame, ukázali všetkým divákom vztýčený prostredník. Tam kde väčšina podobných snímkov s dejom končí - vyvražďovanie nadržaných teenagerov - sa tu len začína a to taký smerom, kde by ste to nečakali ani v tých najdivokejších snoch. Je pravda, že báť sa tu nebudete, za to som sa už dlho tak nezasmial - nie len na Thorovom čísle ala Evel Knevel :-) PS: dievčence, kurz o tom, ako sa balí taká vlčia hlava, bude prebiehať v obvyklom čase, na mojej chate, na konci route 666, medzi horou obesenca a čistinkou čarodejníc- vlka prinesiem

Agenti S.H.I.E.L.D. (2013) (seriál)

Na začiatok treba povedať, že toto nie sú Avengers - je to televízny seriál s oveľa menším rozpočtom, a ak od neho niekto očakáva triky a akciu blížiacu sa jeho filmovým súputníkom, je na zlej adrese. Tiež treba povedať, že viaceré zlé hodnotenia majú Agenti za prvú polovicu prvej série, kde to veľká časť divákov vzdá, vrátane mňa. Prvý krát. Ale dal som na dobrú radu, tieto diely som pretrpel a dočkal som sa výborného rozšírenie marveláckeho univerza. 1. séria: ako som už písal, prvá polovica, nadväzujúca na udalosti po bitke o New York je mierne povedané chaotická a mätúca. Charaktery jednotlivých postáv sú divákovi predhodené a ten spočiatku nevie, čo od nich čakať(až na Coulsona či Sky mi boli skoro všetky absolútne nesympatické). Tiež jednotlivé epizódy, ktoré sa ešte nenapájajú na filmy, nestoja za veľa. Avšak od druhej polovice sa začína výborná jazda a celý štáb ako obliala živá voda. Začína to nie len udalosťami z druhého Thora, ale hlavne zásadnými udalosťami pre Shield z druhého Captain America. Príbeh sa zamotáva a dostáva správne grády - zvyšky Shieldu bojujúcich Hydre (komu sa dá veriť), Coulsonove pátranie, čo sa mu vlastne stalo po NY. 2. séria: pokračuje tam, kde skončila predchádzajúca a vo výbornom tempe pokračuje ďalej. Coulsonove pátranie sa blíži k záveru a zároveň sa blíži aj zodpovedanie otázky ohľadom pôvoda Sky. Jednotlivé charaktery sa dočkali jednoznačného vývoja a posunu k lepšiemu a taktiež sa dozvedáme viac z ich minulosti. Seriál sa rozširuje o nových hráčov vo svete - Inhumans a schyľuje sa k neodvratnému stretu. Nechýba ani príbehové napojenie na Avengers 2. Taktiež mám pocit, že sa seriál dočkal finančnej injekcie - čo sa odrazilo hlavne na trikovej stránke. 3. séria: temnejšia atmosféra - k Shieldu, Hydre a Inhumans sa pridáva ďalší nový hráč - opätovný posun a vývoj postáv a udalosti z konca druhej série, budú mať, ako sa zdá dopad na zvyšok série značnejší, než sa čakalo.

Avengers (2012)

"Superhrdinovia v New Yorku? Dajte pokoj." Spektakulárna týmovka a vlhký sen každého fanúšika Marvelu - plný zbesilej ale prehľadnej akcie, výborných hlášok a podpichovania i epickej záverečnej bitky o New York. Správne arogantný a hláškujúci Stark, hviezdy a pruhy serúci Kapitán Amerika, jeden severský boh s pocitom nadradenosti a až podozrivo fixovaný na svoje kladivo, jeden večne nasraný zelený vedec, jeden zmätený Legolas a sexi ruská nájomná vrahyňa - ktorým sa pokúša šéfovať poloslepý černoch lietajúci v oblakoch na obrovskej lietadlovej superlodi (prečo? pretože môže.). A tých všetkých nasral adoptovaný asgardský muflón, ktorý je pre zmenu fixovaný na svoje žezlo (nech mi nikto nehovorí, že spoločná výchova s Thorom na nich nezanechala stopy). Loki sa však dostal svojím výkonom na vrchné priečky môjho súkromného rebríčku filmových bastardov. Joss Whedon to zvládol asi najlepšie ako mohol, každá postava tu má svoj priestor na sebaprezentáciu a taktiež nejakú ikonickú scénu. Vskutku komiksový blockbuster ako sa patrí. PS: nezáleží na tom, akú máte armádu, pretože Avengers majú Hulka :-)

Star Trek (2009)

"Pokiaľ vylúčite nemožné, tak to čo ostane, hoc nepravdepodobné, musí byť pravda." Sakra, tak takto sa robia rebooty. J.J. Abrams zasadol do kapitánskeho kresla a so zaradeným maximálnym warpom rozpútal zbesilú jazdu od začiatku do konca. Fanúšikovia pôvodného seriálu, filmov či ďalších seriálov pravdepodobne neodpustia práve šliapanie na plyn, množstvo akcie či neskrývaný vzťah medzi Uhurou a Spockom (môžem potvrdiť na kamarátovi, ST bláznovi, ktorý tieto filmy bojkotuje). Taktiež niektorý možno neprekúsnu, že vďaka šikovnej scenáristickej barličke sa nemusia tvorcovia ďalších filmov držať známeho zavedeného kánonu, ale môžu si ho upraviť k vôli svojej. Ja medzi nich našťastie nepatrím - áno videl som nejaké filmy či seriály naprieč celým univerzom, ale nikdy ma to nijako zvlášť nechytilo. Až do tohto Star Treku. Či to bolo práve zvýšením tempa, výborným kastingom, dynamickou a roztrasenou kamerou, vynovenou a opakovane vhodne zasadenou hlavnou hudobnou témou alebo vynikajúcimi trikmi? Asi všetkým dohromady a zároveň funguje ako výborný náborový snímok do Hviezdnej flotily - so Zoe Saldanou po boku by som narukoval okamžite. PS: nebojte, červené uniformy sú pri opustení lode stále odsúdené na smrť :-)

Predestination (2014)

"Keď by som ho mohol postaviť priamo pred teba. Toho kto ti zničil život a zaručil ti, že ti to prejde. Zabil by si ho?" Čo bolo skôr? Sliepka, vajce alebo kohút? Nie, to nie je nepodarený vtip Ethana Hawka, čo by barmana ale len filozofická hračka - paradox - na ktorú nie je správna ani nesprávna odpoveď. Tento slepačí paradox je pre Predestination v podstate základným stavebným kameňom a maltou zároveň. Bratov Spierigovcov treba pochváliť za zdarilé rozvedenie pôvodnej poviedky All You Zombies (Robert A. Heinlein) pre filmové plátno v komornom, skôr konverzačnom retro prevedení. Treba na rovinu povedať, že striedanie časových období a na ne sa viažuce paradoxy môžu na viacerých divákov spočiatku pôsobiť roztrieštene a chaoticky, ale netrvá dlho a celú skladačku si sami poskladáte (oveľa skôr, než uvidíte záverečné titulky) - a pre prípad, že by vám nejaké kúsky ostali , tak vždy sa môžte vyhovoriť napr. na kauzálnu slučku :-). Stopáž je viac ako prijateľná, v podstate bez hluchých miest a zásekov, na druhú stranu, neprekážalo by dôslednejšie vysvetlenie motivácie hlavnej postavy v závere filmu. Čo sa týka hercov - Ethan Hawk je štandardne dobrý ale príjemným prekvapením bola skutočne vynikajúca Sarah Snook, ktorú snáď budeme na striebornom plátne vídať častejšie.

Rivalové (2013)

"Muži milujú ženy, ale ešte než to platí, že muži milujú autá". Na rovinu si povedzme, že viaceré udalosti boli pre účely filmu upravené. Taktiež platí, že Howard vsadil na istotu a snímok je síce remeselne dobre zvládnutý, ale nedosahuje komplexnosti Frankenheimerovej Grand Prix. Rush má pohlcujúcu atmosféru Grand Prix z polovice 70 rokov a vynikajúci zvuk revúcich motorov, ale prospela by mu o niečo dlhšia stopáž, aby sa jednotlivým pretekom mohli autori venovať viac a neodbiť to len skrátenou ukážkou. Za čo treba snímok pochváliť je obsadenie Daniela Brühla a jeho pretvorenie do Nikiho Laudu - tá podoba je miestami až zarážajúca. Na záver musím povedať, že bol pre mňa film príjemným prekvapením, ale dodnes nechápem kult, ktorý sa okolo neho vybudoval, čo je však skôr zapríčinené malou konkurenciou v posledných rokoch, na poli skutočne dobrých automobilových pretekárskych filmov, než samotnou výnimočnou kvalitou snímku.

Freeze Me (2000)

Keď si vaša kočka začne doma hromadiť truhlicové mrazáky sú dve možnosti - buďto je náruživá účastnička zabíjačok (áno, myslím prasce) alebo je náruživá účastnička zabíjačok (nie, nemyslím prasce - vlastne áno, myslím) a v tom prípad by ste sa mali čo najrýchlejšie zdekovať (predsa len, omyly sa stávajú), aj keď odtrhnúť sa od tela ako Harumi Inoue je nadľudský výkon.