• Fantasy

Raubíř Ralf a internet (2018)

A to som si pred pár dňami myslel, že Isle of Dogs Wesa Andersona bude najoriginálnejším animákom tohto roku. Kam sa hrabe Rodinka Úžasných 2 (ale nehovorte to môjmu o pár mesiacov mladšiemu "Ja"). Tak nápadmi sršiaci film, útočiacich na vás zo všetkých strán a pri tom udržiavajúci logiku a konzistenciu deja sa v súčasnosti len tak nevidí. O to viac, že až na posledných cca 15-20 minút, film vlastne nemá záporáka. Postavy putujú, objavujú nové veci a prekonávajú rôzne prekážky, kým diváci im držia palce, a to detskí, rovnako ako aj dospelí. Mnoho odkazov sa dá nájsť nielen v pozadí pribehu či medzi riadkami, ale aj v originálnom dabingu (Buzz Lightyear nahovorený Timom Allenom či Groot Vin Dieselom). Pridajte veľa humoru, skvelú hudbu a animáciu a iste odpustíte trochu klišé ku koncu. Pre mňa určite najlepší animák tohto roku (zatiaľ, ešte som nevidel nového Spideyho) a dokonca lepšie ako prvá časť. Ralph, break the Oscars! 9/10

První člověk (2018)

Prvé Oscarové sklamanie tohto roku? Celkom určite. Ak má roztrasená kamera, nedôveryhodné herecké výkony a dookola sa opakujúca melódia (či ticho) vytvoriť atmosféru, tak prosím dajme "Blair Witch" aspoň 5 Oscarov. Najväčšia chyba však podľa mňa bude v scenári: mnoho hluchých miest (často zabalených do dlhých konverzačných scén) filmu uberá na tempe a atraktivite. Nerád obviňujem Damiena Chazella z pochybenia (keďže jeho La La Land a Whiplash sú výnimočné filmy s výnimočnou réžiou), keď však ani vedecké scény neúspechov či pristanie na Mesiaci nedržia diváka pri obrazovke (a to nehovorím len za seba), neviem ku komu inému sa obrátit so sťažnosťami, ako k režisérovi. Možno teda ešte skúsim úrady, Damien ty skús iného scenáristu. Alebo najlepšie by asi bolo keby si si tie filmy naďalej písal sám. 2/10

Brexit (2019) (TV film)

Na jednu stranu dobre vedieť ako to bolo (je) plus dobré herecké výkony a realistické vyobrazenie britskej spoločnosti, na druhú nudiaca konverzačka bez atmosféry či napätia. Vote Benedict! 5/10

Psí ostrov (2018)

K tomuto musím napísať haiku a nič viac: Hudba a vizuál-Plus originalita-Skvelý zážitok! 9/10

Tully (2018)

Tak toto som naozaj nečakal. Takýto emóciami napchatý film, od ktorého som nevedel odtrhnúť zrak, i keď sa tam toho v podstate nič moc nedeje, som už dlho nevidel. Milujem multižánrové filmy a toto je jeden z nich. Prvú polovicu by som opísal ako neuveriteľne realistickú sondu do života matky a materstva všeobecne. Síce dejovo slabšia ale o to emocionálne výraznejšia časť dodáva pocit akoby sme boli súčasťou filmu a osobne už niekoľko dekád poznali hlavné postavy. A preto by som chcel vyzdvihnúť najmä réžiu, pretože vytvoriť takúto atmosféru pri nulovom napätí je viac než neobyčajné. V približne polovici filmu sa ocitáme v úplne inom filme, dejová línia sa rozvíja, napätie strmo stupňuje a ja som pri jednej zo záverečných scén zabúdal dýchať. Viac však už bez spoilerov povedať nemôžem. Jediné, čo som od filmu očakával bol vynikajúci výkon Charlize Theron, a ten som dostal, dokonca zviacnásobený. Mojou obľúbenou postavou však naďalej zostáva pestúnka Tully v podaní Mackenzie Davis, ktorej hereckú kariéru od tohto filmu nemôžem nesledovať. Mužské postavy sú síce v úzadí, zato detské neraz predčujú tie dospelé, hlavne malý Jonah v podaní Ashera Miles Falicu, čo je len ďaľším znakom vynikajúcej réžie. Keď k tomu všetkému pridám úctyhodnú kameru a hudbu, nemôžem inak ako 10/10