• Hudební

Tenkrát na Západě (1968)

Dnes se zkusím na film podívat znovu, snad už počtvrté. Zatím jsem neměla trpělivost, nevydržela jsem nikdy až do konce, i když jsem se snažila. Líbila se mi první hodina (necelá) a pak už se to jenom vleklo. Hudba nádherná, ale to je dost málo. Takové hodnocení a já tak vlažná. Co se dá dělat? Není to film pro mě.

Setkání v červenci (1978)

Setkat se s Tomášem Holým je vždycky příjemné, natož o prázdninách v červenci. Mám ráda filmy pana Kachyni, tento ovšem patří k těm slabším. Dvojice Kolářová a Kaiser mi k sobě nesedí a není mi jasný ani ten rychlý přerod přísné a nekompromisní učitelky v citlivou a chápající bytost. Totéž i obráceně. Že by student netušil, co v ní může být skryto? Někdy si kladu otázku, s jakými asi učitelkami se v dětství setkávali naši filmaři. Velmi často je líčí jako přísné, nepřístupné, necitlivé, trapné, roztržité, směšné...bez normálních lidských emocí.

Mamma Mia! (2008) odpad!

Nemám sice moc ráda muzikály ani ABBU, ale byla jsem zvědavá. Ale něco tak strašného se jen tak nevidí. Meryl Streep to nemohla zachránit, i když je výborná herečka. Jenže ona tu roli vůbec neměla brát, je na ni příliš stará, nemělo tp logiku. Nic tam nemělo logiku. Nedalo se na to dívat, zuřila jsem u toho skoro hodinu a pak jsem to vzdala.

Nejistá sezóna (1987)

Tenhle film si nenechám nikdy ujít, můžu ho vidět i "stokrát." Cimrmanovský humor mám moc ráda a zde je jako bonus ještě pohled do zákulisí tohoto výborného divadla. Člověka sice místy trochu mrazí, ale stejně se pořád směju jako blázen. Chlapci, jste skvělí!

Čistá duše (2001)

Film se mi líbil hlavně zásluhou vynikajícího Russela Crowa. Potěšil mě i Ed Harris (jako vždy). Ale filmy Rona Howarda nejsou pro mě. Škoda, že se tak zajímavého tématu neujal jiný režisér. Pan John Nash by si to zasloužil.

Apollo 13 (1995)

Takový úžasný příběh a je z toho tak nudný a patetický film. Navíc jsem mnoha věcem vůbec nerozuměla, nejsem technicky zdatná, takže místy jsem věděla pouze to, že všechno se sype. Ale co to konkrétně znamená a jaké to bude mít důsledky, jsem se jen domýšlela. Z herců se mi nejvíc líbil Ed Harris, který mě zatím nezklamal v žádném filmu.

Život Adèle (2013)

Tříhodinový film a ani minutu jsem se nenudila. Vše bylo tak civilní a uvěřitelné, že jsem neměla problém ani s erotickými scénami. Herečka v hlavní roli mě nadchla (ale i ostatní herci byli výborní), byla přirozená, dokonale jsem jí rozuměla. Ona nehrála, ona tu roli ŽILA.

Uspořená libra (1963) (TV film)

Úžasná komedie! Viděla jsem ji mnohokrát a vždycky jsem se u ní skvěle bavila. Výborní herci v čele s panem Werichem. Název Tararingapatam si zapamatujete, i kdybyste nechtěli. Skvostné!

Den, kdy nevyšlo slunce (2001) (TV film)

Tato televizní detektivka by se mi určitě tak nelíbila, kdyby v ní nehráli mí oblíbení herci - Vladimír Dlouhý (kterého prostě musím vidět v každém filmu) a skvělá Petra Jungmanová. Překvapily mě postřehy Siegmunda - takových detailů jsem si nevšimla a ani pro mě nejsou až tak podstatné. (Ale při dalším zhlédnutí se na ně zaměřím, takže mu děkuji.) Podmanivé herecké výkony mi nedovolily se soustředit na tyto nejasnosti.

Dánská dívka (2015)

Fascinující životní příběh, krásně výtvarně zpracovaný, vynikající Alicia Vikander. Ale co si počít s hlavním hrdinou, který se tak divně a stále stejně usmívá, to nevím. Eddie Redmayne se mi mnohem víc líbil v Teorii všeho, v této roli mě nepřesvědčil. Nesmělost se mi jevila jako příliš urputná, jeho úsměv mi v druhé polovině filmu vyloženě lezl na nervy. Škoda.