Amazonka (1999) (seriál)

Dobrý seriál, který jaksi upadl v zapomnění, což je škoda. Docela napjatě jsem ho sledoval, a dodnes mě mrzí, že jsem neviděl poslední díl...

Jedovatý břečťan (1992)

Další z mých guilty pleasure... Zápletka o jedné zlobivé malé holce, a o tom, jak dokáže takový sociopat ničit lidské životy (aneb všichni jsme si to prožili...). Pár klíčových scén mi zůstane v hlavě už navždy, stejně jako úplně nevýznamné, ale o to působivější houpačkové salto vzad Drew Barrymore.

Hrdinové (2006) (seriál)

Herecky seriálová elita, megarozpočet a neuvěřitelně promarněný potenciál superhrdinského tématu. Heroes měli krásný rozjezd, po kterém ale následoval kvalitativní sešup tak rapidní, že jsem zkrátka někdy během třetí série musel z tohohle rozjetého vlaku vyskočit, protože bych se jinak ukousal nudou a otrávením.

Scary Movie 4 (2006)

Klasické Scary movie přesně takové, jaké jsem ho čekal. Místy trošku nechutná, někdy trapná, ale převážně hodně vtipná a ujetá parodie. K tomu si připočtěme několik opravdu hodně povedených vtipů (Detroit, dítě na schodech...), a bylo by to skoro na 4 hvězdy, nebýt příšerného závěru. Jo a ještě něco, koukejte se v originálním znění, jinak o ty nejlepší vtípky přijdete (peanuts...).

Nepřemožitelné zlo (2005)

Fragile je neprávem podceňovaný a nepříliš známý film. Klíčem k jeho síle je úžasná atmosféra, která postupně roste od úvodních vteřin, a v závěru už giganticky bouří. Té hojně napomáhá výborná hudba. Ač Fragile není vysloveně děsivý, nejlépe si ho určitě užijete po tmě se svojí přítelkyní (popřípadě schoulená/ý po boku přítele). Herecké obsazení je vskutku vyrovnané a vynikající, v čele s výbornou a velice přesvědčivou Calistou Flockhart. Klasicky duchařský příběh je překvapivě nápaditý, s velmi uspokojivým závěrem. Vážně příjemné osvěžení hororového žánru. No a taky by si ho neměl nechat ujít nikdo, kdo chce slyšet Calistu říkat "Shit!". :-)

Tráva (2005) (seriál)

Showtime ví jak na chytré obecenstvo. Stačí mít šikovné scénáristy, dokonalé obsazení a hlavně chytlavý ústřední nápad, něco kontroverzního, ostrého, něco s drápkem, co člověka zaujme. Californication má sympatického děvkaře, Dexter má sériového vraha, Weeds má matku dvou dětí, která se živí dealováním trávy. Možná to zní jako základ ohromně vyhroceně, ale Tráva je ve skutečnosti takový normálně absurdní life-like seriál. Je zhmotněním všeho, čím opovrhuje dnešní USA. Je to otevřené, je to liberální, je to politicky nekorektní, ale co je hlavní, je to geniální a občas až hystericky vtipné. Dnes je ale takových seriálů víc, čím je tedy Tráva převyšuje (doslova)? Ona teprve pořádně začíná tam, kde ostatní končí, přesně tak, jak to dělá Nip/Tuck. Všechny svoje hrdiny s notnou dávkou ironie vláčí i tím nejšpinavějším bahnem, a nechává je protrpět si situace tak kruté a absurdní, do kterých by se nikdo jiný v ničem jiném nedostal. Tam, kde by ostatní zavřeli oči, Tráva jde do toho naplno. Krása. Nicméně Tráva se změnila, hodně. Za těch šest let co trvá. Je mnohem temnější než dřív. Je krutější. Nemilosrdnější. Občas už to není žádná sranda (i když je to pořád sranda). Ale já ji pořád miluju. Abych nepěl jenom samou chválu, seriál má hlavně ze začátku ohromně pomalý rozjezd, a chvilku trvá, než si zvyknete. Ale já říkám JDĚTE DO TOHO, překonejte počátečních pár slabších dílů, a uvízněte v lákavých osidlech Trávy! Mimochodem, uvědomil jsem si, že celej ten seriál by klidně mohl být jen geniální zástěrkou pro obchod s trávou :) Jsou to ale mazaný gangsteři :)

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Nádherná animovaná komedie (je to vůbec animované?), plná krásných (ale nikoli tak chytlavých, jak to Elfman obvykle dělává) písní, spousty humoru, a také spousty lidskosti, která se ukrývá v zástupech směšných karikatur lidských bytostí. Vizuálně je to opravdu lahůdka, a příběh zahřeje u srdce, ani nevíte, které z dam vlastně fandit. Dal bych i pět, ale nezbyde mi než srovnávat s The Nightmare Before Christmas, a oproti nim Nevěsta o malinkou kapku prohrává. Taky bych chtěl pochválit český dabing, namluvení je opravdu výborné, bohužel se originálu nemůže vyrovnat už z jednoho prostého důvodu - v překladu zanikne opravdu hodně vtipů (např. head waiter - vrchní číšník, je zde opravdu hlava (head), a takových je tu víc). A v originále navíc dabuje Tracey Ullman. Takže vzato kolem a kolem, Mrtvou nevěstu opravdu vřele doporučuji všem, líbit se bude asi i dětem, ale oni asi nebudou schopni docenit určité myšlenky filmu, takže doporučuji spíše starším. Děkuji těm, kteří to dočetli až do konce. Dodatek - a víte co? Proč by nemohly mít pět hvězd oba ty filmy? Nevěsta si je taky zaslouží.

Včelka Mája (1975) (seriál)

Klasika všech kreslených klasik, která přece jen oproti konkurenčním kresleným potěšením od Disneye (Chip a Dale, My z Kačerova a další) trochu zaostává nejen po grafické stránce. Nicméně je i dnes zvláštně kouzelná, takže za 4.

Svádění (2003) (seriál)

Pro mě naprosto nepochopitelný chabý odvar z původního Párování, který ani nedokáže využít již dokonale vymyšlené a fungující původní vtipy. To je fakt katastrofa...

Pátek třináctého (1980)

Vlastně až teprve nedávno jsem prvně viděl původní díl Pátku třináctého, a dobře, že jsem se podíval. Extrémně zastaralé efekty dodávaly filmu jaksi směšně zábavný punc, který podtrhoval stupidní příběh. Na druhou stranu, tohle asi byla jedna z prvních vyvražďovaček, že? Opravdu vtipné a velice stupidní vraždy jsou prováděny v nijak strašidelné, ale o to zábavnější atmosféře. Jsou tu patřičná hororová klišé, na druhou stranu, tehdy to asi klišé nebyly. Postavy jsou ohromně špatně vyhraněné, ale vlastně je celkem jedno, kdo je kdo, v příběhu, ve kterém jde jen o kosbu. Jak je poznat z mého komentáře, jde o neustálé vyvažování pro a proti, které musí i přes jasně převažující proti vyústit třemi hvězdami. Z povinnosti povrchního horrorového fandy, co se bojí podívat i do svojí skříně, aby na mě z ní nevyjel Jigsawův Billy na tříkolce.