• Western

6. Batalion (2005)

Když zjistím jaké válečné filmy se točily dříve a jaké se točí teď, vhání mi to slzy do očí. "6. batalion" patří mezi dno válečného žánru. Už hodně dlouho jsem neviděl takhle nepřesvědčivé herce, naprosto sterilní akci a naprosto ploché vyznění. A samozřejmě nemůžou chybět patriotistické atributy jako je srdceryvný závěr s vyvěšením vlajky. Ach jo.

Stahující se smyčka (1984)

Kvalitní thriller s vynikajícím Clintem Eastwoodem. Zde hraje opět policistu, který hledá sériového vraha mladých žen. Ovšem Wes Block je úplně jiný než Harry Callahan. Mužnost, tvrdost a férovost mají společnou, oproti samotářskému a svým způsobem usedlému Harrymu je Wes nalomený muž, co vyhledává prostitutky, které provozují neobvyklé sexuální praktiky a na druhou stranu milující otec dvou dcer (jednu z nich si zahrála jeho skutečná dcera Alison). Jinak je film temný, napínavý a bez jakéhokoli hluchého místa. Závěr je sice dosti "osmdesátkový", ale neměl jsem s tím problém. 75%.

Butch a Sundance: Začátky (1979)

Deset let po premiéře legendární westernové tragikomedie "Butch Cassidy a Sundance Kid" se rozhodl režisér Richard Lester vrátit na začátek a zobrazit začátek kariéry těchto dvou mužů. A v žádné případě nemohu říci, že by se jednalo o špatný film. Ovšem začátek je slabý a nevýrazný. Až jsem se divil, že tohle vůbec natočil Lester, autor nejakčnější verze "Tří mušketýrů". Až v druhé půli nabývá film obrátek, nemá chybu přepadení banky s pytlíkem od popcornu a záverečné přepadení vlaku je jedna velká zábavná akce. William Katt a Tom Berenger sice nedosáhli Newmanovsko - Redfordovského šarmu, ale také nebyli k zahození. Z vedlejších rolí zde má celkem zajímavou roli Brian Dennehy, škoda že nemá moc prostoru. "Butch a Sundance: Začátky" jsou dobrý a zábavný western, s originálem sice nesrovnatelný, ale alespoň že takhle.

V proudech (1957)

O tomhle filmu jsem slyšel prvně před lety v "Úsměvech Miloše Nesvatby", kde se tento herec zmínil o česko - francouzské koprodukci s několika Francouzskými hvězdami. Čekal jsem že to bude horší, ale nebylo to vůbec špatné. Sice naivní a nedůvěryhodné jak řemen, ale výprava je krásná a herci charismatičtí. Nejvíce mě z filmu zaujaly (krom půvabů Mariny Vladyové) vodácké písně.

Interview s upírem (1994)

Film je to ujetý jak prase, krvavý jako biftek, brutální jako parta ožralých výtržníků a vynikající jak jsem ani nedoufal, že celkem novodobý horor může být. Irský režisér Neil Jordan ho totiž natočil příjemně neamericky, při jeho sledování by se moc lidí popcornu nenajedlo. Atmosféra je až přímo jízlivá a každé upíří zakousnutí je cítit na divákově kůži. První role, ve které mě velmi mile překvapil Tom Cruise. Brad Pitt hrát umí, ale má tu smůlu, že jde z role do role, často nevalných filmů, ovšem slibujících tučný honorář. To však není tento případ. Coby upír Luis je velice přesvědčivý. Velmi tajemně působí rovněž Antonio Banderas a tehdy mladičká Kirsten Dunst byla v roli své úchylné malé upírky Claudie skvělá. Důkaz, že i v dnešní době lze vytvořit vynikající film jakéhokoli žánru. Francis Ford Coppola v roce 1992 odstartoval novou vlnu hororových filmů. Hororů, které nevynikají děsem, ale tajemnem a malebnou výpravou. Škoda, že hororové obrození přineslo jen pár filmů (co já vím tak již zmíněného Coppolova "Draculu", Jordanovo "Interview s upírem", Brannaghova "Frankensteina" a možná ještě Burtonovu "Ospalou díru"). 90%.

Žralok útočí 2 (2000) odpad!

Film pro milovníky krvelačných oblud, rozpůlených těl a filmového braku.

Ring volný (2004)

Prázdný a nepřesvědčivý film, na který jsem se s podivem vydržel koukat do konce. Meg Ryan u mne zůstane navždy křehkou zamilovanou kráskou a ne tvrdou manažerkou boxu. P.S.: Původně jsem chtěl film srovnávat s "Million dollar baby" (natočeným ve stejném roce), ovšem to by byla urážka Eastwoodova skvostu.

Zítra vstanu a opařím se čajem (1977)

Do posledního puntíku naprosto geniální film. Již od samého začátku a originálních titulků až po záverečnou neskutečně údernou pointu. Otec české sci-fi Josef Nesvatba sepsal geniální povídku, podle níž Miloš Macourek s Jindřichem Polákem sepsali vynikající scénář. Za zmíňku tvoří samozřejmě také výprava Theodora Pištěka, který si se vším do posledního puntíku vyhrál. Ať už je to technika, vodíková bomba, či zobrazení Hitlera a jeho mužů, proti tomuto nemůže říci žádný renomovaný technik a ani vojenský historik ani popel. Další kapitolou jsou herecké výkony. Petr Kostka podal svoji životní (dvoj, vlastně troj) roli. O tom bez debat. Rovněž Abbard v neodolatelném podání Jiřího Sováka je jedna z jeho nejlepších rolí. Evu hrála krásná Zuzana Ondrouchová, která bohužel o pár let později v mladém věku zemřela. František Vicena je spolu s Brunem Ganzem nejpřesvědčivějším představitelem Hitlera. Úžasná komediální sci-fi záležitost. Chlouba českého filmu.

Král džungle (1997)

Pravda, jedná se o dosti infantilní humor, ale tuhle komedii mám rád, protože je tak ulítlá a blbá až je skvělá a hlavně si na nic nehraje! Nemusím Brendana Frasera a většinu Amerických komedií posledních let, ale tohle je jedna z výjimek. Vtipná parodie na Tarzana s hláškou Paní Uršulová nehloupá mě vždycky vykouzlí úsměv na rtech a dobrou náladu.

Klub odložených žen (1996)

Jedna z dlouhé řady Amerických komedií, které mě pobavily, líbily se mi, ale už na ně nebudu víckrát koukat.