Kráska z Marsu (1924)

Hodnotím film, kdybych hodnotil jeho "poselství", bylo by to hodně jiné hodnocení. Viděl jsem pouze verzi trvající 81. minut a jak zde čtu, je to velká škoda. Nezkrácenou se pokusím sehnat a komentář případně přepíši. Překvapil mě náročnější příběh, vlastně v této zkrácené verzi až příliš náročný. Všechno bylo podivně propletené a rychlé. Ve filmu je více titulků, i přesto jsem se v něm občas ztrácel. To, že se až tak nejedná o sci-fi mi nevadí, ono dění na Zemi je zajímavé dost a když už se dostaneme na Mars stojí to za to... Architektura, kostýmy a celkové výtvarné pojetí filmu je velice povedené a i mně připomínalo slavného pana Mélièse. Krom té skoro závěrečné scény, která je poněkud úsměvná, (možná spíš úsměvně zvrácená) je opravdu povedené zde mnohokrát opěvované "ukládání dělníků ke spánku". I herecky je Kráska z Marsu na slušné úrovni, chyba je pravděpodobně jen v té zkrácené verzi, co jsem viděl. 60%

Zrození (2004)

Poutavý film, žel už ne tolik jako celek... Myšlenka převtělení mi přišla zajímavá, stejně tak herecké obsazení, proto jsem se na něj těšil. První polovina plně splnila má očekávání, nádherné dlouhé záběry, skvělé výkony a hypnotická tajemná atmosféra, tvořena především dokonalou hudbou. Ovšem tohle téměř vše jakoby druhá polovina ztratila, zůstaly "pouze" herecké výkony a dokonalá hudba. Ale příběh a tím i celkové tempo filmu značně pokulhávají, navíc mi přišlo podivné i to nejdůležitější, celkové rozuzlení příběhu. Musím tedy jít s hodnocením dolů a to i přes výbornou Nicole Kidman, která svým výkonem opravdu připomínala Grace, tedy svoji postavu v Ti druzí. 60%

Hoří, má panenko (1967)

Neuvěřitelné, co všechno se dá vysledovat na jednom hasičském bále, ten je skutečnou přehlídkou povah a slovo vysledovat tu sedí dokonale. K výborné šmírácké kameře Miroslava Ondříčka se totiž jiné nehodí. Třeba takový nájezd pod stůl a sledování dění tam... A zdaleka nejen to, nejvíce mě nadchlo, jak si Ondříček v davu najde toho jednoho, nebo ty dva a vlastně jim v tlačenici dává obrovský prostor. Miloš Forman navíc umí z neherců dělat ty nejlepší herce, všichni hrají výborně, neskutečně reálně, přirozeně a to je právě to. Samozřejmě k tomu dopomáhají i výborné dialogy, kdy prakticky žádná scéna nedá vydechnout, stále se něco děje a k tomu stačí jen "pouhý" rozhovor. Scéna nácviku na volbu královny krásy, je dnes již kultovní, ale že žánrově zdaleka nepůjde o komedii, prozradí již ta úvodní... ona ta rakovina vlastně prostupuje celým filmem. Také proto považuji za nejsilnější požár a finální ocenění bývalého předsedy. Hold, pěkně jsme to dopracovali. 85%

Vynález zkázy (1958)

Přidávám se k názoru, že i v dnešní době, kdy prakticky nic není nemožné, by se nedal lépe převést román Julese Vernea na filmová plátna! Atmosféra a především triky, které mají filmy Karla Zemana, ke zmíněnému autorovi dokonale sednou. Právě díky fantastickému světu, ve kterém se děj odehrává, se vcelku snadno dají odpustit menší mínusy filmu... to je především výřečnost postav (dialogů by opravdu mohlo být více) a scénář samotný. Ovšem chápu, že o to v tomto filmu příliš nejde. Co mě naopak překvapilo byl občasný vtip, který film má, těžko dnes tvrdit, zda to byl záměr, ale bavil jsem se vcelku slušně. Nejvíce mě ovšem ohromilo ztvárnění podmořského světa, ten je opravdu přenádherný a byl jsem jim nadšen již v dětství (nejvíce samozřejmě soubojem s chobotnicí). 80%

Počátek (2010)

Další skoro dokonalé dílo Christophera Nolana! Proč skoro dokonalé? Vysvětlování v první části bylo možná až příliš. Věřím, že by se film dal dobře chápat, i kdyby byla tahle část o něco kratší. To je ovšem jediná a jen velmi malá výtka, dál už se může pouze chválit. Začnu tedy u hlavního tvůrce samotného a jeho scénáře, ten je napsán fantasticky a jak už jsem zmínil, i ty složitější části lze díky němu velice dobře chápat. Navíc Christopher Nolan vybral do svého filmu výborné herce, mezi nimiž lze vyzdvihnout především Leonarda DiCapria, i když jeho výkon snad už ani nepřekvapí. Dále pak rozhodně nemohu opomenout Josepha Gordona-Levitta a Ellen Page. K celkovému, tak trochu epickému vzezření filmu značně dopomáhá kamera a samozřejmě úchvatná hudba Hanse Zimmera. Počátek je jeden z mála filmů, kde si snad každý najde to své. Zdaleka to není jen akce, jsou zde i velice povedené komorní scény, rozhovory a to vše v krásných kulisách a samozřejmě výborném vizuálu. Pro mě osobně to není nejlepší dílo Christophera Nolana, ale k jeho naprosté dokonalosti chybí opravdu málo. 85%

Řetězy lásky (2013) (studentský film)

Nečekané a velice příjemné překvapení po skončení filmu. Díky Cinemaxu, že nabízí i kraťasy. Tenhle byl obzvlášť povedený, bavil jsem se výborně, co víc dodat. 80%

Idioti (1998)

O filmu jsem vlastně záměrně nevěděl nic, snad až na to, že se jak režie, tak scénáře a kamery ujal Lars von Trier a to mi stačilo k tomu, abych chtěl jeho další počin vidět. Hned od začátku jsem byl docela překvapen, možná trochu zaskočen, ale brzy jsem na Larsovu hru přistoupil a dokonale se bavil. Po nějaké době přichází erotická (nebo snad porno?) vsuvka, po které film otáčí a vrhá se spíše do vln dramatu. Každopádně jsou všechny roviny filmu opět mistrovsky zrežírované, i když vlastně záměrně odfláknuté. Stejně tak povedená je i jako pomalu vždy reportážní kamera a scénář. Ale abych nechválil jen práci Larse, je třeba vyzdvihnout snad všechny herce a jejich výkony, určitě to nebylo nic snadného. Zajímavý film, který i bez hudby baví. 75%

Schmitke (2014)

Za poměrně krátkou dobu tu máme již druhý film odehrávající se v Krušných horách a zase je to dílo velice zajímavé. Schmitke začíná spíše jako komedie, ale stejně jako se Herr Schmitke samotný prodírá krušnohorskou náladovostí a mlhou, ani film u jednoho žánru dlouho nezůstane a nabídne nám jich hned několik. Jsem rád, že nejsem jediný, kdo si při sledování vzpomněl na tvorbu Davida Lynche... už z tohoto pohledu je zřejmé, že se jedná o dílo výjimečné a to nejen na naše poměry. Podobnost vidím právě v dokonalé atmosféře, zápletce a zajímavých, možná podivných postavách. Co nemohu opomenout je atmosféra v hospodě u Bobra, i když jsem právě v této nikdy nebyl, takhle přesně to vypadá a chodí i v jiných podobných... dokonalé. Z herců vyčnívá samozřejmě Peter Kurth, ale opomenout nemohu ani Petra Vrška, který je ve své roli neméně dobrý. Dále tu máme nejen kvalitní hudbu, ale i zvuky ostatní, především pak zvuk elektrárny samotné. Na vysoké úrovni je i práce s kamerou, která nám Krušné hory a podivné postavy v nich ukazuje ve všech možných náladách a barvách. Sešel se tu velice kvalitní štáb, který pod vedením Štěpána Altrichtera udělal kus práce! Na další tvorbu pana režiséra se moc těším, protože tohle je debut, jak Krušné hory. 80%

Haló, haló! (1982) (seriál)

Velká škoda, že tvůrci seriál neukončili dříve. Ono když se neustále opakují stejné vtipy a stejné situace, tak se to na jeho úrovni prostě musí podepsat a to i přes jejich nespornou kvalitu. Většina sérií je ovšem dokonalá, hlášky jsou výborné, vtipná situace střídá další vtipnou situaci a já se těšil na každý další díl. Postavy jako poručík Gruber, či Herr Flick jsou nezapomenutelné, ale takových je zde více. Co seriálu také uškodilo je střídání herců, ve většině případů to nebyl šťastný tah a já si už těžko zvykal. I přesto se jedná o výborné dílo, plné většinou velice povedeného anglického humoru. 75%

Pixely (2015)

Ano, příběh Pixely zrovna příliš nemají, ale i přesto to možná díky velké nostalgii tak tragicky nevidím. Bavil jsem se, zasmál jsem se, o nic jiného u tohoto filmu nešlo. Samozřejmě znám většinu her z dětství a film vnímám především jako poctu jim. Efekty jsou tu potom na slušné úrovni, je paráda, vidět ve velkém všechny ty známé postavy. V rámci filmů s Adamem Sandlerem je to nadprůměr. 55%