Willy Fog na cestě kolem světa (1981) (seriál)

Tak přesně takto si představuji inteligentní kreslený serál pro (nejen) děti, když jsem to tenkrát na začátku devadesátých let sledoval, nevynechal jsem ani jeden díl, byla to prostě maximální pecka...a klidně se na to teď podívám znovu i proto že mi to připomíná moje dětská léta.

Román pro ženy (2004)

Párkrát jsem se u Románu pro ženy zasmál, za což může tak z 90% S. Stašová a částečně i Vašut, škoda že Donutil je tam dohromady asi minutu a pul, jinak je film jednou velkou reklamou (hlavně na všudypřítomný Avon) a přehlídkou nic moc hereckých výkonů v čele s už velmi nesnesitelnou Něrgešovou, kterou do filmu pravděpodobně protlačila TV Nova, a následně s osazenstvem kadeřnictví, které přehrává naprosto příšerným způsobem...původně jsem chtěl dát **, ale pak jsem si vzpoměl na scénku s Honzou Svěrákem...to se fakt povedlo, takže celkově ***

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Po druhém shlédnutí jsem svůj názor na Věčný svit celkem radikálně přehodnotil, tento film skutečně vyžaduje naprosté soustředění a třeba i jediná scéna, či věta, která vám unikne může způsobit naprostou dezorientaci v ději, která pak jednoznačně vyústí v to, že se ve filmu ztrácíte a nebaví vás. Nicméně, faktem je že napoprvé to prostě není ono a je třeba se na to pozorně podívat minimálně 2 krát. I přes všechno pozitvní, jako je originalita příběhu, dobře zahrané hlavní role i propacovaný scénář, mám pořád pocit že Věčnému svitu chybí nějaký náboj, něco co dokáže diváka naprosto nadchnout a přikovat k sedačce, něco co vás nenechá odtrhnout oči...navíc bych očekával trochu lehčího a inteligentního humoru, když už se tento film tváří jako dramaticko-romantická komedie, nebo spíš tragikomická romantika? Jinak další věc která mně tady prostě nesedí je Jim Carrey, svou roli sice zvládl perfektně, ale nemůžu se prostě zbavit dojmu že do podobných filmů jednoduše nepatří a nikdy se u mně nezbaví škatulky - šoumen, bavič, výstřední blázen (samozřejmě v nejlepším slovas smyslu), připadá mi to asi jako kdyby Zdeněk Izer hrál Hamleta. Celkově se dá říct, že to byl neobyčejný a i svým způsobem zajímavý snímek, ale není to tak úplně šálek mého čaje.

Kameňák (2003)

Mně se Kameňák docela líbil, bylo tam několik vtipů které jsem neznal a několik které jsem si po dlouhé době opět vybavil, někdy to trochu zavánělo trapností či absencí příběhu, ale od Trošky přece nemůžeme čekat inteligentní humor na úrovni Svěráka se Smoljakem nebo Voskovce s Werichem, je to prostě výběr běžných vtipů, které každý z nás pravidelně slýchává. Přes všechny nedostatky filmu se rozhodně nechci přidávát k ortodoxním odpůrcům Zdeňka Trošky, kteří většinu jeho filmů apriori splachují do odpadu.

Schindlerův seznam (1993)

Tenhle film je podle mě naprostou špičkou Spielbergovy tvorby, díky černobílému zpracování působí jeho atmosféra až děsivě věrohodně a často skutečně při jeho sledování mrazí v zádech, nenapadá mě jediná věc kterou bych tomuto snímku vytknul, takže jasných pět hvězdiček.

Flash Gordon (1980)

Tak tyhle naprosto neskutecne trapny slatanine davam 1* za uvodni melodii od Queenů...jeste ted se popadam za bricho a valim pod stolem kdyz si vzpomenu jak Flash leti zapichnout korabem primo do srdce toho hlavniho padoucha, vsude kolem poletuji nejaky barbari s kridlama a do toho hraje ta melodie Flash aááá...

Velmi nebezpečné známosti (1999)

Mé hodnocení je spíš srdeční záležitostí i přesto jsem přesvědčen, že Nebezpečné známosti byly ve své době kultem a ani odstup let a zaplevelení žánru blbými teen-komediemi o prvních zásunech na tom nemůže nic změnit. Žádná pokračování se již nemohla tomuto vyrovnat i kdyby se snažila sebevíc. Casting se opravdu vydařil a naše ústřední trojice (čtveřice) je nejen k nakousnutí, ale dá se i věřit jejich hereckým výkonům. Srovnání s předchozími (historickými) adaptacemi asi tentokrát nemají smysl, v každém případě moderní kabát Nebezpečným známostem sluší. Ve spojení s perfektním soundtrackem (Every you every me, Bitter sweet symphony atd.) i celkovým nábojem filmu máme perfektní koktejl nejen pro náročnější teenagery.

Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (2003) (seriál)

Stará nemocnice byla vynikjácí a mnohé dějové linie nového pokračování už bohužel stály za houby. Nejvýraznější herci původního seriálu zde citelně chybí. Kopecký a Medřická bohužel zemřeli, Vinklář a Chudík se jen sem tam mihnou a velkou ztrátu pociťuji také v neúčasti Oldřicha Kaisera. Z nových postav mě především zklamal Tomáš Topfer, od kterého jsem očekával, navíc ve spojení s B. Hrzánovou, vtipného nástupce doktora Štrosmajera. Pokud jde o dějové linie: 1) Snad nejvíc mi vadila ta o rodině Pěnkavových, které je tady vyhrazeno příliš mnoho času (navíc je prošpikovaná pozitivním rasisimem, což je dnes jaksi v módě) a která patří spíš do jiného seriálu, nejradši bych jí odsunul někam do Náměstíčka. Ne že by Dvořák s Janžurovou byli špatní, ale kde je mizerný scénář, tam to ani dobří herci nespasí. 2) Další linie která je docela nezáživná je ta o Betty Čeňkové, mrzí mě také, že když už se konečně tato linie nějak zajímavě vyvrbí, končí najednou dost nevěrohodným unhapppy-endem. 3) Situace kolem privatizace nemocnice - po slibném začátku se vše vyvinulo ve zmatený a hlavně dost podivný konec. Byl jsem ale velmi rád za dvojici Kolářová-Frej, kteří si zachovali jako jedni z mála stejné charaktery jako v původní nemocnici a celkem jsem byl spokojen i s J. Hanzlíkem, který povýšil na starostu, což se někomu určitě zdá přitažené za vlasy, ale tuším že Jan Ruml taky za bývalého režimu jezdil se sanitkou a dotáhl to až do vlády. Z dalších nových postav nebyl špatný ani Dejdar jako právník Vojíř a Langmajer jako ředitel nemocnice, škoda že se oba příliš brzo vytratili. 4) Dějová linie okolo Blažejovy rodiny - Sám primář Blažej během 20ti let bohužel hodně "vyměknul", ale situace okolo článku v novinách s připomínkou komunistického tchána nebyla vůbec špatná, škoda že se tady ještě neobjevil J. Moučka, byla by to pro něj určitě zajímavá rolička bývalého papaláše na odpočinku. Také jsem neměl nic proti Blažejovým problémům s rukou, což skýtalo solidní vedlejší zápletku, stejně tak nebyly špatné zápletky s Blažejovými dětmi, tady je ale veliká škoda že nedostali mladí (a dobří) herci více prostoru, protože jak O. Brousek, tak i Vilhelmová s Rašilovem nabízeli zajímavé charaktery a především velký potenciál, který byl k velké škodě seriálu využit pouze minimálně, i když role Rašilova (bohužel až na konci serálu) a celkem nedořešený závěr slibuje možná další pokračování. Jinak chválím ještě H. Maciuchovou, jejíž postava také neztratila nic ze svého charakteru a byla to opravdu stále stejná Blažejovka. 5) Nakonec bych se chtěl zmínit o možná nejpovedenější dějové linii - příběhu Elišky Králové, kde se mi líbila jak logická dějová návaznost na původní nemocnici, tak i herecké výkony Z. Dřízhalové i R. Zimy, Štěpánkové, Němce a taktéž minirole manželů Kloboukových (Schmitzer+Termerová). Celkově jsem byl spokojen se seriálem tak s 50% a doufám že pokud vznikne další pokračování, tak bude jeho úroveň vyšší.

Charlieho andílci (2000)

Pul hvězdičky za to, že mám slabost pro Cameron Diaz a druhou pulku za trapnou bojovou scénku, která alespoň posloužila k výbornému zparodování ve Scary movie 2. Jinak je to jedna z největších hovadin které jsem kdy viděl.

Polojasno (1999) (TV film)

Viděl jsem většinu Renčových filmů, ale tento považuji za jednoznačně nejlepší, on to je v podstatě spíš hraný dokument ve kterém se mísí filmové i skutečné záběry. Spousta scén je doslova dechberoucí, hlavně bych chtěl vyzdvihnout hned prvních pár minut, které zachycují masakr na Národní třídě, během kterého jsou do doprovodné hudby vkládány skutečné rozkazy a rozhovory z policejních vysílaček, dále pak první zvolení Václava Havla prezidentem, do které hraje píseň Karla Kryla "Děkuji", celkově film navozuje velmi věrohodnou atmosféru konce roku 89 a začátek roku následujícího. Dalšími silnými scénami filmu jsou nepochybně rozhovory hlavních hrdinů, především se Sovětským "agentem" (nenapadá mě jak jeho úlohu jinak nazvat), zvlášť mě zamrazilo v zádech, když ten rusák, do té doby poměrně veselý a zároveň vyhýbající se odpovědím, se podíval s určitou nadřazeností a sebejistotou do očí hlavnímu hrdinovi a klidným hlasem mu oznámil že "Kak by u nas ňebyl Gorbačov a pjerestrojka...u vas by ničevo něbylo...ničevo! Taky stojí za zmínku soukromý rozhovor Bartuška z šéfem StB generálem Lorenzem...u kterého stále nevím co si o něm mám přesně myslet a hlavně poslední část rozhovoru kdy hlavní hrdina říká : Takže v každé další vládě budete mít pod palcem tak tři ministry...a Lorenz se usmívá a odpovídá : Jenom tři, to mě podceňujete... Co se týče hereckých výkonů, Renč vsadil hodně na neznámé herce, kteří však svoje role ztvárnili výborně. Dokonce mě i docela pobavily postavičky dvou "barmanů z ÚV", jediný kdo tam očividně přehrával byl "plešatý estbák", ale i ten se dá přežít. Pokud jde o známé tváře, všichni byli tradičně vynikající, jmenovitě Jan Hrušínský s Vinklářem jako právníci a Rudolf Hrušínský ml. s Helgou Čočkovou jako rodiče hlavního hrdiny, plus ještě Postránecký jako fízl-politruk. Jediné co mi v Polojasnu scházelo bylo objasnění "případu Zifčák", ale tady asi ani autor předlohy nevěděl jak to skutečně bylo. Všecno navíc završuje poměrně optimistký konec, takže dávám pět bodou a všem vřele doporučuji.