Movie (2007) odpad!

Obtloustlý šmírák s culíkem, vyholený chuligán z Non plus ultras a odhalené poprsí sestřičky z Ordinace v růžové zahradě...asi toto mi utkvělo...po odchodu z kina jsem navíc čekal minimálně nějaké ústní uznání od této trojky, protože vydržet tuhle hrůzu i přes relativně krátkou stopáž považuji za oceněníhodný výkon všech těch asi 15 lidí v sále. Toto road movie je stylizované do hypernezávislého a ultrauměleckého pseudodokumentu plného nic neříkajících blábolů, věřím, že kdyby tento škvár zhlédlo více erudovaných filmových znalců než těch nynějších 36, jistě by se mnozí předháněli v superlativech o vyjímečnosti, nadčasovosti a vysoké umělecké hodnotě snímku...já jakožto zanícený odpůrce těchto filmových průjmů dávám jasný palec dolů.

Bobule (2008)

Je mi trochu líto, že jsem si na komentář k hitu letošního jara našel čas až ve chvíli kdy padl pod červenou hranici. Celovečerní debut to byl vynikající, v tom porazil Bařina s Bobulemi jednoznačně Dolenského i Prušinovského záletné doktory o Hartlově rodince nemluvě, ale zpět k Bobulím, je mi trochu líto že první část ve stylu podvůdků Lukáše Kohouta nebyla o něco delší (možná bych dokonce v tomhle stylu rád viděl celý film, ale to nijak neubírá Bobulím na kvalitě). Hádek je pro mě pořád trochu zvláštní typ, ale tentokrát mi do role seděl jak "víteco na hrnec", Langoš mladší je zase velkou neznámou, ale v podsatě mi připadá jako mladší verze bráchy, což rozhodně není na škodu. Postavičky jako stále se držící duo Skopeček-Lipský, dvojka policajtů pinkající si plácačkami, Postránecký o kterém píší kardiologové v Brně diplomky, nadějná krásná Terezka ze které lezou oči z důlků nejen našim hrdinům, no prostě paráda...

U mě dobrý (2008)

Hřebejka mám rád už od Pelšíků a jeho "návrat ke kořenům" ve mě vzbuzoval jistou dávku naděje na změnu (Horem pádem mě zklamalo, Kráska nenadchla a Medvídek se mi sice líbil, ale žánrově to nebylo přesně to co bych chtěl). U mě dobrý sází ná jednu ze silných a osvědčených karet - nostalgii po Šabachovsku. Skořápkáři, peep-show a podobné jiné aktivity na které se po revoluci specializovala nižší vekslácká liga, vytvořily slibné prostředí pro komediální zápletku s nádechem Dannyho parťáků po česku (...ne, nic jsem nepil, jen rád přeháním :-)). Film zpočátku moc neubíhá a kromě pár vtipných hlášek ("...jakýho nepřítele mají dneska oni?...mletý maso...") a nezapomenutelné scéně s prezentací kosmetiky, má člověk pocit, že se zase stane to co například u Horem pádem a z čekání na zápletku z ničeho nic přijde konec, opak je naštěstí pravdou a druhá polovina nechá zapomenout na cokoliv co předcházelo (paradoxně U mě dobrý si o českém lvu může nechat jen zdát, narozdíl od HP). Hřebejk také opět dobře namíchal koktejl z osvědčených koní (Polívka, Schmitzer, Forman, Hybner, Javorský...) ve spojení se zajímavými, neokoukanými (Mario Kubaš) či znovu nalezenými (Václav Kopta, Miroslav Vladyka). Ať už si tedy o Hřebejkovi a jeho filmech myslíte cokoliv...já je mám rád a budu se těšit na další.

Pastýř (2008)

Vy všichni nepoučitelní idealisti, taky jste zase neodolali a zavítali do půjčovny či na net kvůli novému Van Dammovi? :-)...ano já také, myslím že každý potřebujeme určitou formu braku kterou občas proložíme hodnotná díla či snad je to pro nás něco jako zajít občas na pivo s kamarádem z dětství a zavzpomínat na staré časy...prostě tenhle chlapík je s námi nějak duševně spjatý a jeho béčka sledujeme dál a dál i když dopředu nečekáme zázraky...a ani Pastýř není výjimkou...děj nijak zvláštní, herecké výkony pořád stejné, jenom je třeba zaznamenat návrat k opravdovým hodnotám....ano nemluvím o ničem jiném než o Jeanovo kopání, otočkách, kopání atd., ano toto nám chybělo a ten borec nám to ještě v 48 letech dopřál...tři hvězdičky ať nežeru :-)

Nemocnice na kraji města - nové osudy (2008) (seriál)

Před čtyřmi lety jsem se skřípěním zubů dal nemocnici po 20 letech 3 hvězdičky a výtýkal jsem hlavně čtyři věci 1. Celkově slabý scénář (až na vyjímky), 2. Přesunutí mladší generace na vedlejší kolej, 3. Naprosto zbytečnou dějovou linii s romy, 4. Absence vtipné postavy. Už když jsem začal pátrat po informacích o nové nemocnici jsem zjistil, že vlastně všechny mé námitky byly vyslyšeny (abych ale nevypadal jako starý ješita, myslím že tenhle názor mělo hodně lidí)...takže scénárista byl změněn (zaplať bůh že se jím stala zrovna Lucie Konášová) a úroveň scénáře znatelně stoupla, postavy mladých Blažejů (Brousek, Rašilov) dostaly citelně více prostoru (škoda že zmizela T. Vilhelmová), objevily se postavy vtipné a některé staré postavy humor získali (V. Cibulková, T. Topfer, Šafránková...no i ten Abrhám měl výborné momenty) a úplně zmizela rodina Pěnkavových, která byla v celé minulé sérii tak trochu oddělená od všeho ostatního a při jednom pokusném sledování, kdy jsem jejich scény přeskakoval, jsem zjistil, že tam vlastně vůbec nemají žádný význam. Přestože mám pana Dvořáka i paní Janžurovou velmi rád, jejich absenci jsem v tomto případě uvítal, i když bych je ještě rád viděl v nějaké veselejší poloze jako za starých časů. Takže na startu byly ty nejlepší předpoklady pro kvalitní pokračování, začnu tedy rozebírat podle dějových linií jako minule, předem je nutno podotknout, že asi největší vadou na kráse je, že v nových osudech je person jak na orloji a děj je tím velmi kouskován. 1) Můj největší zájem byl u mladých Blažejů takže začnu u nich, Arnošt junior se potatil prakticky ve všem a jeho pletky dopadly jak dopadly, sice bych čekal optimističtější závěr a pravda Lindy mi bylo líto celou dobu až do hořkého konce, od chvíle kdy přišla klíčová scéna s nečekaným vstupem do hotelového pokoje až dokonce onoho dílu jsem si málem ukousal všechny nehty, celou dobu ale byl jedním z těch kteří mě zajímali nejvíc. Honza je naopak naivním chlapcem ve stylu své matky Iny a jeho cesta ke slávě od Revizora v oblastním divadle až ke stupidní telenovele byla výborně doprovázena vztahem s osudovou potvorou, kterou zahrálá výborně Martina Válková 2) Plynule navážu na Blažeje staršího který už se na prahu důchodu značně zklidnil (v obou významech) a jeho scény s Libuškou platily za vtipný doplněk k ostatním liniím. Jeho bývalá žena, poté co zůstala sama bez dětí i manžela, se změnila k nepoznání a stala se rázem naprosto kladnou postavou, tento přerod ale není nepochopitelný vzhledem k okolnostem. Řada jejích replik byla skutečně výborná a byla radost se na scény s ní dívat (což ale bylo u Maciuchové vždycky). 3) Doktorka Čeňková potkávající svou dávnou lásku hokejistu Rezka. Jejich příběh opravdu stál za to a pokud měly některé romantické momenty člověka dojmout, pak právě ty jejich. Navíc její setkání s minulostí ve formě flashbacků byly naprosto dokonalé a možná i škoda že jich nebylo víc než ty 3. B. Munzarová se pak výborně zhostila role arogantní Hany, přesně ve stylu předchozí role D. Kolářové a i přes její minimální účast byla velmi výrazná. Doktorka Králová, tentokrát na vedlejší koleji, si zachovala svůj charakter do mrtě a její setkání s doktorem Peterkou člověk taky rád sledoval, i když se nakonec zachovala opět naprosto typicky. Vtěsnání její dcery tentokrát bylo spíš už trochu navíc. 5) Machovcovi - co dodat...obrovský posun od minule, on vtipný ortoped, ona praštěná psychiatrička, oba dohromady naprosto nezvládající dětského tyrana. Jejich vývoj byl neméně zajímavý a onen osudový zlom byl také jednou z nejsilnějších scén nové nemocnice. 6) Bloody + Dr. Krásný...dva naprosto originální lidské osudy - ona Africkými misemi zocelená a vtipně glosující šťabajzna, on silně věřící a tak trochu staromilský Mirek Dušín, neměli bohužel tolik prostoru, ale to v konečném důsledku neměl nikdo. 7) Další super dvojka Kryštof + Alča...těmhle jsem fandil od začátku, i když ta jeho počáteční neomalenost mě trochu dráždila, jejich osudové sblížení ale bylo taky fajn a postupné rozkrývání jeho vztahu s Arnoštem jr. bylo taky zajímavé.8) Sestra Fany, Froťák a zbytek osazenstva sesterny, potažmo pacienti - neříkám že na tom bylo něco špatného, témata jako napadání saniťáků nebo domácí násilí atd. je všechno OK, ale už je tam toho prostě vtěsnáno strašně moc a to jsem ještě zapomněl na cynického Dr. Kopala...podrtženo sečteno, bylo to dobré, ale při tolika postavách těch dílů mělo být dvakrát tolik, ale chápu že natáčení i takhle bylo náročné a doufám, že ještě v budoucnu něco bude :-)

Kriminálka Anděl (2008) (seriál)

Za prvé mi to nedá a rýpnu si do zdejších kritiků...mám pocit že řada z nich se pouze věčně veze na vlně většinového trendu, tj. to co běží na Nově či Primě, popř. co natočil Troška, Soukup, Olmer atd. to strhat za každou cenu protože se to prostě nosí. Srovnávat českou Kriminálku Anděl s CSI je tochu nefér, byť je ta inspirace očividná, originál je originál ale Čechy jsou Čechy a zkuste mi říct která čeká porevoluční kriminálka je lepši...Eden je minimálně o ligu níž, Tomsa je už dnes směšný (no možná byl i tenkrát), Četnické humoresky nebo Dobrodružství kriminalistiky jsou úplně o něčem jiném (stylové zachycení atmosféry první republiky, druhé historické exkurze do kriminalistické kuchyně), podobně se dá hovořit o celé řadě retro-kriminálek z dílny České televize. Ať už jde o kameru, hudbu, střih či efekty...většina toho je na české poměry vynikající a herecké obsazení je neméně zajímavé (Stropnický se mi líbil jako šéf kriminálky už v Boleru, škoda že nezlanařili ještě třeba Vašuta). Neříkám, že je moje hodnocení definitivní, ale výrazdější změny nečekám. Mj. jsem zvědav jak si poradí přiští rok Soukup s Kriminálkou Modrava, každopádně letošní novácký triptych Comeback - Soukromé pasti - Kriminálka Anděl mě velmi mile překvapil.

Comeback (2008) (seriál)

Čekal jsem fatální průser, ale combeck velmi mile překvapil...Dejdar sype jednu perlu za druhou, Matonoha s ostatními zdatně sekundují, až na ty dva pubescenty je obsazení velmi slibné. K tomu účast takových es jako je Standa Hložek a Mistr Gott...no zatím nechám na 3* s nadějí na posun nahoru.

Tobruk (2008)

Po shlédnutí Tobruku asi Tmavomodrému světu odpustím i tu klišovitou milostnou trojku a přehodím na pět hvězdiček. V podstatě jsem očekával výpravný příběh o češích v Africe, kteří až dodnes byli filmaři opomíjeni, trochu sentimentu, hodně akce (no aby ne když už to stálo 80 mega), krásné exteriéry a filosofické zamýšlení nad zbytečností války...brzy jsem pochopil že se moje představy poněkud liší od toho co jsem viděl na plátně. Co mi opravdu chybělo bylo poněkud důkladnější vykreslení postav...krom pár náznaků se ale o nich nedozvíme prakticky nic, už jen to jak se do Afriky vlastně dostali by stálo alespoň za zmínku, dva dni po filmu už si ani nepamatuji jak se dotyční jmenovali, jistě dobrým tahem bylo obsazení neokoukaných tváří, i když zrovna hlavní hrdina byl poněkud nevýrazný. Začátek je ale v každém případě vynikající, seznámení s prostředím, drsný výcvik, mouchy kam se podíváš, písečné bouře, místní bordely, chlastačka se spojenci atd...prostě až do první ostré akce včetně jsem se bavil přesně podle svých představ. Bohužel ve chvíli kdy se náš hrdina ocitá sám uprostřed pouště jsem se začal jak chytat za hlavu tak nudit zbytečně rozvláčnými scénami, které ustanou až ve chvíli kdy se vrátíme zpět k jednotce...bohužel ve chvíli kdy člověk očekává nějaké velkolepé finále, přijde z ničeho nic konec a titulky...kdyby se alespoň objevil závěrečný doslov ve stylu "Boje u Tobruku dopadly tak a tak, bojovalo zde tolik a tolik čechoslováků atd." Prostě v poslední chvíli se člověk neubrání pocitu že vše ještě bude vyřešeno v příštím díle...což je samozřejmě něco mezi mylnou představou a zbožným přáním._____________________Pozn. Závěrečný doslov se dostavil na DVD...že by si ty moje vejšplechty fakt někdo četl? :-)

Soukromé pasti (2008) (seriál)

1. Díl - Něžný vetřelec: * * * * První díl byl nečekaně dobrý, možná na mě zapůsobilo prostředí firmy, které konečně (a zaplať pánbůh za to) vypadá v nějakém českém filmu/seriálu věrohodně, možná je v tom nějaká moje slabost pro Tatianu, každopádně jsem byl s ústřední trojicí Vilhelmová - Vaculík - Šafránková nadmíru spokojen. Příběh je dobře vystavěn na dialozích a zvolené téma považuji právě v dnešní době za poměrně aktuální. 2. Díl - Fajn brigáda: * * * * Opět zajímavě zvolené téma prostituce vysokoškolaček, kvalitní výběr herců i dobře napsaný scénář + závěrečné ponaučení, že minulost člověka může snadno dostihnout. Dokonce jsem se trošku usmíval pod fousy, když kamarádka naší hlavní hrdinky přiznala, že její rodiče stály její přijímačky na práva 200 papírů. Teď již věřím, že tato série bude držet kvalitu na stejně dobré úrovni i nadále a je mi více než jasné, že pokud by běžela na ČT, bylo by zde rázem hodnocení řádově vyšší. 3. Díl - Jiná láska: * * * * Tentokrát jsem váhal mezi 3 a 4, nakonec jsem přece jenom podlehnul emocím a dal 4, ne že bych snad vnitřně chápal ženu která si po deseti letech manželství z ničeho nic vzpomene že je lesba, naopak jsem měl pocit jakési sounáležistoti s jejím mužským protějškem, kterého sice Saša Rašilov vyhnal do extrému, ale kdo z nás by neměl podobné duševní pochody v téhle situaci že pánové...? A tak tedy než abych jako emancipovaná žena, která je cílovou skupinou této série (no je to už potřetí o ženských, co se dá dělat...), přemýšlel jak to mají homosexuálové těžké, spíš jsem tento díl sledoval z mužeského hlediska a zamýšlel jsem se nad tím jak se cítí manžel kterému žena uteče se ženskou. Každopádně se těším na další. 4. Díl - DNA jako důkaz: * * * Jsem už tak trochu alergický na dnešní české seriálové či filmové trendy, kde se neustálě dávají dohromady čtyřicátníci popř. padesátníci s dvacítkami, to co ještě nedávno bylo považováno za gottovský extrém je dnes bohužel naprostý standard. Tedy, i když překousnu spojení Voříšková-Hanák, přesto tento příběh považuji za slabší než ty předchozí, pár momentů se vydařilo (zpověď do kamery, Budař v restauraci, Ornest v nemocnici), ale jinak...nic extra. 5.Díl - Láska v moll: * * * * Ze začátku jsem měl pocit, že jde snad o banální příběh nevěry v pokročilém věku, což zrovna pro člověka mé generace nepředstavuje nic zajímavého, ve chvíli kdy se však ukáže, že to oč tu běží není nic míň než problematika eutanázie, celý příběh nabírá úplně jiný rozměr. Zatím asi nejdepresivnější díl Soukromých pastí, ale především opět kvalitní podívaná s kvalitními herci. 6. Díl - Malý terorista: * * * Po depresivním dílu přišel jeden poněkud odlehčenější, příběh otce a syna z nichž každý má jinou "kandidátku na maminku", ale ten druhý jmenovaný používá unfair fígly a jde si tvrdě za svým, Zach i Geislerová jsou skvělí, i ten klučina hrál nadmíru dobře, trochu mi to kazí možná až moc kýčovitý happyend ve stylu inscenací Studia Rosa, což je v této sérii opravdu výjimka. Btw. kladně hodnotím odkaz na Toxického mstitele. 7. Díl - Tatínkova holčička: * * * * Příběh je opět vážnějšího rázu, z počáteční idylky se postupně vyvine opravdová bezvýchodná past a stupňování napětí je zde výborně vystavěno. Etzlera jsme si zvykli v poslední době vídat prakticky jen v kladných rolích, ale tentokrát trochu vyskočil ze škatulky a zapadl velmi věrně do role násilníka, možná to trochu připomene jeho dřivější roli v jedné epizodě z cyklu Oběti - Znásilnění. Vanda Hybnerová naopak dobře vystihla chování matky, která je bohužel až do hořkého konce naprosto zmanipulována otcem a i ve finále se zachová pro normálního člověka značně nepochopitelně (leč bohužel je tento konec v reálu asi obvyklý). A nakonec debutující Berenika Kohoutová, před kterou opravdu smekám, nejen před vynikajícím výkonem, ale i před nespornou odvahou vstoupit poprvé před kameru takovouto rolí. Jediné, co mě trochu uvádí do rozpaků je to, že si pak druhý den v Televizních novinách Nova sama sobě uděla reklamu (což není u ní výjimkou), ale možná jí křivdím a opravdu se zvedl obrovský ohlas právě nad touto epizodou. 8. Díl - Ukradená spermie: * * * Zajívavá ukázka toho jak se dá zneužít věda, navíc z popudu neodolatelného mateřského pudu, podobně jako u dílu Jiná láska, jsem však cítíl více empatie k podvedenému manželovi, i když ani v tomto případě nebyla ani jedna ze stran zobrazena úplně černobíle a celkem to svádělo k přiklonění se na "ženskou sranu", relativně smířlivý konec pak sice dojmul, ale celkově už na mě asi nějak dopadá ta přemíra estrogenu z celé série a dám lehce nadprůměrné 3 hvězdičky. 9. Díl - Smím prosit o lásku: * * Banální příběh o manželské krizi po třiceti letech manželství, tedy nic moc zajímavého a originálního se tentokrát nedělo. 10. Díl - Tři do páru: * * * Podobné téma jako minule, jen o generaci dřive. Nemůžu si ale pomoct, ve srovnání s předešlým dílem je tento příběh zajímavěji provedený, včetně poměrně originálích momentů (vzkazy přes kamery, psycholožka v restauraci), celkem originální bylo i poklidné řešení situace ze strany manželky...nicméně celkově jen průměr.

Velmi nebezpečné známosti 2 (2000)

Je mi záhadou, že autorem tohoto "skvostu", stejně tak i režisérem, je stejný člověk jako u předchozího dílu. Především je to ale nehorázná vykrádačka jedničky, nemluvě o úmyslné parodizaci snad poloviny původních scén. Nejhorší na tom je, že člověk by očekával, že pokud se jedná o prequel, budeme mít možnost vidět Sebastiana v jeho nejdivočejším období, on je tady ale bohužel přeměněn ve slušňáka ještě o mnoho mnoho dříve než by bylo žádoucí. Dalším faktorem, který mi hlava nepobírá jsou faktické nesmyslnosti vůči předchozímu filmu...jakto, že je teď Sebastianův otec ten chudý a Kathrenina matka ta nechutně bohatá když původně si měla užívat zlatokopecká matinka s alkoholickým tatíčkem? Jakto, že Kathryn naprosto bezostyšně předhodí tomu blonďatému telátku Kurta Reynoldse, když v jedničce byla celá ta habaďůra na Cecille kvúli tomu, že se Kurt s Kathryn rozešel? Mj. hovoří se zde o otevřenější erotice, ano nahoty je tady více, ale jak říkají hollywoodská pravidla - svlékají se pouze béčkové herečky (čest výjimkám), u S.M. Gellar opravdu scénu nahoře bez asi nikdo nepředpokládal, přesto scény z jedničky (líbání v Central Parku, scény Sebastian+Kathryn atd.) působily mnohem erotičťěji než ty dvě fůrie nahoře bez ve sprše. Kdyby to alespoň celé nepůsobilo jako naprostá fraška ve stylu jiných teenkomedií, no co se dá dělat, pokus o pokračování opět hrubě nevyšel.