Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Jako vždy naprosto brilantní scénář..."Rambo pojď s náma do Barmy - Ne nepůjdu" ...(Masakr - Zajetí) ..."Rambo pojď s náma do Barmy vysvobodit zajatce - Ne nepůjdu - No táák - No dobře tak jo"...(Masakr - Vysvobození - Masakr - The End)...no kdo by ale Slyovy po těch letech zbožňování znovu odolal :-)

Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí (2006)

Nevim nevim nevim...vůbec nechápu smysl tohohle filmu, nechápu co tím chtěl básník říct, absolutně nedokážu říct o čem to bylo...prostě NIC...když už to ale nemá děj tak by to alepoň mohl být vtipné, když už se film vydává za komedii...ale nebylo...

Zavraždění Johna Lennona (2007)

Pro mě osobně velmi obtížně ohodnotitelný film, pro toho kdo se o Lennona zajímá nebo zajímal neřekne nic nového, ale to samozřejmě nelze vytýkat. Po filmové stránce jsou to kvalitně zpracované a dokumentárním způsobem líčené poslední dny vraha, včetně jeho promluv sama k sobě, které jsou vesměs i reálné, ale přesto se ptám proč tento film musel vzniknout...sám Chapman má pravděpodobně radost, že se o něm natočil film a tato one-man show Jareda Leto jakoby se snažila jakýmsi způsobem vysvětlit či možná dokonce ospravedlnit naprosto zbabělý a neomluvitelný čin jako je úkladná vražda nevinného bezbranného člověka, který má doma pětiletého syna. Samotné sledování filmu je alespoň u mě utrpením, protože "hlavního hrdinu" po celou dobu upřímně nenávidím a v posledních minutách nemyslím na nic jiného, než aby si to Chapman přeci jen nakonec rozmyslel, hodil tu pistoli do popelnice a šel si radši ukájet svoje vášně někam na kozí farmu...bohužel změny historie jsou možné jen ve sci-fi a my tak jen přemýšlíme jestli tahle kreatrura má mít právo na život.

Cyranův ostrov (2009) (seriál)

Zajímavá ptákovina...žádnou intelektuální zábavu opravdu ani od Mládka a spol. čekat nejde, nicméně se člověk rád opět podívá na pár let neviděné tváře a zasazení tohoto humoru do sitcomu není nakonec vůbec špatný nápad.

Suďte je! (2008) (pořad)

Velmi "americká" soudní šou, kde vystupuje jediná skutečná právnička Klára Slámová, která je ovšem na ránu sotva promluví, dále značně nevěrohodná soudkyně, která svou hereckou úlohu příliš nezvládá, ale je jen jakousi vedlejší postavou, dalším do party je zajímavá postavička Johna Boka, který se nechává unášet emocemi snad ještě přehnaněji než tomu bývá v amerických filmech a nakonec devítičlená porota, která rozhoduje o vině či nevině, nutno podotknout že porota je značně nevyrovnaná a někteří z jejích členů se snad ani nedostanou ke slovu, nicméně působí paradoxně nejvěrohodněji ze všech zúčastněných. Bohužel věrohodnost je tím největším úskalím této reality show, díky snaze udělat ze soudu cirkus made in USA je celá tahle šaškárna spíš k pláči. Pozitivní sice je, že se tento pořad zabývá skutečnými případy...ale objektivně vzato, pokud chce člověk sledovat opravdové a ne trapně karikované rekonstrukce procesů, existuje na ČT mnohonásobně kvalitnější pořad Podle práva.....................................................Po té, co jsem viděl Johna Boka v diskusním pořadu ČT Máte slovo musím poupravit svoje hodnocení...on toho přehnaně emotivního obhájce nehraje...on je totiž takovýhle rapl i ve skutečnosti.

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Návraty po letech jsou teď hitem, protože nostalgie je přeci jen silné lákadlo, takže jsme se dočkali i pokračování kultovních sněženek, nicméně nadšení nezavládlo. Člověka sice zajímá kam to naši staří známí dopracovali a u traileru možná ukápla nejedna slzička, ale bohužel z toho nevylezlo nic víc něž recyklát hlášek z prvního dílu a celá ta Smyczkovská atmosfára nenávratně zmizela. Navíc mi přijdou poněkud trapné paralelní osudy Suchánka a Jeníčkové s jejich filmovými postavami, i když v obou případech si alespoň trochu udělají srandu sami ze sebe. Duchoslav tady hraje stějně druhé housle a tak jediný kdo mě opravdu zaujal byl Vašek Kopta a Veronika Freimanová. Nemá ale smysl dělat komedii za každou cenu a tady i přes pokusy dramatických vložek stejně ve výsledném efektu sledujeme jakousi nucenou umělou zábavu...prostě jako by šlo tvůrcům stejně jen o jedno...all you need is cash...přesto film není až tak špatný a asi se na něj ještě někdy podívám.

Jsi chytřejší než páťák? (2007) (pořad) odpad!

Již od prvního vysílání jsem byl přesvědčen, že tahle soutěž je jeden velký podvod, za prvé stále stejné děti, které ví odpověď i na ty nejbrutálnější otázky, které rozhodně nemají s pátou třídou ZŠ moc společného (rok kdy letěl Remek do kosmu, druhé jméno George W. Bushe, jakási řeka v Turecku atd.), člověk se neubránil dojmu že již otázky znali dopředu, navíc bylo zajímavé, že když si soutěžící vybral jednoho na potítko kvůli nápovědě, tak často zrovna tento jako jediný "odpověděl" špatně. Výběr soutěžících byl ale také zajímavou kapitolou, v podstatě každý z nich IQ tykve a některé odpovědi které vypustili (synonymum hlemýždě = Slimák apod.) jakoby schválně nahrávaly Suchánkovi s Genzrem, kteří si z toho dělali vlastní exibici. Když člověk srovná úroveň těchto lidí s chodícími encyklopediemi, které se téměř pokaždé objeví třeba v AZ kvízu na ČT, je čím dál víc jasné, že tito najatí komparzisté jsou tam jen pro to, aby si z nich moderátoři mohli dělat srandu a aby show byla zábavná potažmo sledovaná. Navíc i pokud tento soutěžící vyhrál i třeba pětimístnou částku nebo pokud vypadl těsně před jejím získáním, snad nikdo z nich nedal najevo žádné emoce...což je také při nejmenším zarážející, prostě očividná manipulace, nemůžu si pomoct...

Rap'n'News (2008) (seriál)

Hejma je borec a texty mu opravdu jdou, o tom žádná...ač tenhle pseudohudební žánr bytostně nesnáším, Hejma si z něj svým způsobem nehorázně utahuje a to se cení :-)

Gympl (2007)

Trochu "jiná" teen-komedie než na jaké jsme zvyklí za poslední dobu, už to že se režie ujal Tomáš Vorel je jakýmsi příslibem odlišného přístupu, tj. film nepůsobí jako snůška Janákových vyumělkovaných gagů proložených zasouvací zápletkou. My, kteří jsme na gympl ještě ne tak dávno docházeli bychom sice mohli namítat, že takováhle skvadra lidí se snad na škole jako je gymnázium nemůže v takové koncentraci vyskytovat, ale také všichni víme, že dneska už se i na tyto školy dostane leckdo, protože jaksi "nejsou lidi" a proto bych o přehánění nemluvil. Pokud jde o herce začnu spíš od konce, tzn. učitelský sbor považuji za jednoznačně dokonalý (Šteindler, Holubová, Schmitzer, Matonoha, Zbožínek atd.), jejich charaktery postihují řadu učitelských typů a každý má šanci si tam najít někoho ze "svých" pedagogů a některé jejich průpovídky typu: "Co to je proboha? - - Analytika - - A co se tím počítá? -- No já nevim, všechno -- A k čemu jim to bude v reálnym životě? -- Tomáši ty si naivní :-)", jsou opravdu přesné. Historky o tom, že celá třída bzučí a učitele z toho klepne pepka už jsem slyšel dávno předtím, než byl film natočen, podobné případy jako roztažení mostu o 1,5 metru atd. jsou také velmi uvěřitelnou příhodou (kdo z nás něco takového nepamatuje). Rodiče jsou sice trochu do počtu ale třeba Z. Bydžovská nebo duo Kraus - Chýlková také výborně vystihují rodičovské typy, Hanák byl tentokrát velmi slizký a nepříjemný, ale na druhou stranu jsem rád, že film nesklouzl k nějakému typickému českému "člověčinkování" a "řešení problémů". Nakonec se tedy dostáváme k partě gymnazistů - Jirka Mádl tentokrát velmi mile překvapil a vypadá to, že svého souputníka Kotka v budoucnu pravděpodobně herecky převýší (možná se dočkáme stejného případu jako to bylo u Sagiho a Vaculíka), Tomáš Vorel ml. sice evidentně dostal šanci díky svému otci, ale rozhodně ji nepromrhal a podle mého názoru zahrál svou roli přinejmenším slušně, trochu slabší to bylo ovšem s holkami, zejména ta "méně vyvinutá" měla občas problém pronést repliku tak, aby nepůsobila jak na školní besídce, zbytek osazenstva třídy (alespoň ten mluvící) byl dobrý, hlavně člověku utkví věčně zhulený dredař s bubínkem a šprt provokatér. Cameo roličky pánů Teličky či Marhoula byly pak naprosto vynikající. Doufám, že tedy naše tvorba pro teenagery a lehce odrostlé bude v budoucnu pokračovat raději v duchu Gympu než ve stylu přiblblých SnowRaftPodvraťáků nebo naopak pseudointelektuálních Pusinek.

Venkovský učitel (2008)

O něco zajímavější než předchozí Štěstí, ale přesto se nacházíme ve stejné řece...pár figurek se plácá po vesnici a pronáší "duchaplné dialogy", pěkná kamera a hudební doprovod pak působí jako jakási zástěrka prázdného obsahu, to že je hlavní představitel poněkud "jiný" je jasné od první chvíle kdy se na něj podíváme...protože Liška samozřejmě ani normální roli hrát nemůže. Povznesu se nad samoúčelnými scénami typu zvířecího porodu či "scény s rukou", která bude za pár let jediným na co si většina lidí v souvislosti s tímto snímkem vzpomene...ano, opravdu si nemyslím, že má Venkovský učitel na to aby se zařadil do zlaté pokladnice naší kinematografiie, byť očekávám přísun ocenění stejný jako v případě Štěstí. Nejlepší třešničkou na dortu však bylo samotné promítání na Finále 2008 v Plzni, kdy sám Bohdan Sláma prohlásil, že žádné otázky po filmu zodpovídat nebude, protože prý jestli nějaké otázky vyvstanou, je to dobře...nejsem si tedy jist, jesli je toto poněkud ojedinělé chování režiséra způsobeno jakousi obavou z nepřijemných otázek ("Bohdane, hlavní hrdina vypadá ve filmu přesně jako ty v reálu...chtěl si tím říct že seš taky gay?")...ale spíš si myslím, že pan Sláma má jakýsi svůj vlastní svět ve kterém mu toto přijde normální, každopádně na mě osobně udělal spíš dojem škodolibého pana docenta, který vám nechce řict co se mu na vašem testu nelíbilo.