Hanebný pancharti (2009)

Po dlouhé době jsem šel z kina plný nadšení, které nevyprchalo ani po době obvyklé pro vystřízlivění. Tarantino má prostě svůj nezaměnitelný styl a zasazení filmu do druhé světové války určitě samo o sobě slibovalo zajímavý zážitek. Asi těžko napíšu něco nového když pochválím excelentní obsazení doprovázené výboronými výkony od Pitta až po nezapomenutelného Waltze...co mě samozřejmě absolutně odrovnalo bylo závěrečné finále....jako by Quentin říkal: "Kurva já jsem tady šéf a můžu si s těma parchantama dělat cokoliv chci, protože takhle se mi to prostě líbí"...a mě se to tak líbilo také a tetelil jsem se blahem jako malý kluk.

Veni, vidi, vici (2009)

Je to kýč jak bič, product placement vyhnaný do extrémů a navíc to obsahuje úplně všechny klišé romantických i sportovních filmů na které si vzpomenete, komedii v tom budete hledat hodně těžko...pěkná je kamera a přítomné herečky, pravděpodobně si v tomto ohledu smlsnou i ženy, herci byli vcelku dobří...no prostě když porovnám všechna pro a proti tak se jedná především o film koukatelný, a proto ho musím hodnotit výš než pseudointelektuální krávoviny, které mě nudí už po pěti minutách.

Člověk proti zkáze (1989)

Tragický konec našeho největšího spisovatele 20. století. Celým filmem se line ona depresivní atmosféra konce 30. let, prokládána o něco méně smutnými rozhovory s tzv. Pátečníky, někdy jen s prezidentem Masarykem. Každopádně Abrhám i Řehák jsou pro role bratří Čapků jako stvoření a zejména v závěru je z nich obou cítit obrovská opravdovost - zklamání z Mnichovské zrady, bezvýchodnost přicházejícího nacismu a hlavně jakási bezmocnost něco změnit. Oceňují navíc, že na sklonku totality nebyl snímek nijak ideologicky pokřiven a zachovává věrný obraz o neveselé době.

Ta chvíle, ten okamžik (1981)

Jeden z těch filmů, které se objeví v televizi opravdu jen výjimečně. Nicméně je to velmi kvalitní drama se vším všudy, neobsahující bolševickou propagandu a vedle Atentátu jistě nejlepší dílo, které pan Sequens zpracoval. Přiznám se, že v jednu chvíli jsem, značně zblblý americkými akčňáky, čekal, že chlap s pistolí zavřený v místnosti do které se dobývají dva gestápaci, si s takto směšným počtem protivníků hravě poradí nebo minimálně ve stylu Michaela Scofielda obratně vyklidí pole...nu občas je prostě dobré pustit si něco co člověka vrátí zpátky na zem.

Sladká Laura (2005) (seriál) odpad!

Přesně tento seriál je pro mne jakýmsi symbolem těžké deziluze z TV Barrandov. V době, kdy se tehnhle skvost u nás začal vysílat jsem viděl nedobrovolně sem tam kousek dílu a mohu naprosoto zodpovědně říct, že jde o pekelnou kombinaci jihoamerické telenovely s německými romantickými limonádami typu Rosamunde...tedy naprosto profláklá a nijak invenční hlavní dějová linie o dívence z chudé rodiny, která najednou zjistí, že je ve skutečnosti dcerou bohatého (sem si nyní můžete doplnit - bankéře, knížete, naftaře, advokáta...v našem případě hoteliéra) a která se na první pohled zamiluje do švarného mladého a samozřejmě také velmi dobře zajištěného (teď bych skoro napsal prince :-)). Princ nicméně má snoubenku (kupodivu ale ne "zlou", což je specialita právě "Rosamundefilmen", kde je ale potřeba původní vztah snadno a během hodiny a půl filmu rozbít, což zde scénaristé nemohou potřebovat) a mezi dvěma dívkami se tedy rozhoduje...toť ke mnou viděnému začátku (přibližně někde mezi 1-8 dílem)...............nyní uběhlo pár měsíců, náhodou jsem v TV záhledl díl asi tal 116. (!!!)...a princ se stále "rozhoduje"...myslím, že další komentář již není potřeba :-)

Hauři (1987)

Mladý inženýr nastupuje do JZD Podhůra...do podniku, kde vládne tvrdý kapitalismus, tj. nároky jsou vysoké, lidé jsou odměňováni a povyšováni podle schopností a dosažených výsledků a hlavně stranická legitimace je tady cárem papíru, takže se sem stahují "všichni naštvaný inžové z celý republiky"...kdo by v tomto nepoznal tzv. Slušovický zázrak. Pod "oficiálním textem distributora" se ovšem skývá pouze snůška blábolů ve stylu jakéhosi kovaného bolševika z Rudého práva...možná něco jako postava kterou hrál Karel Vochoč - zaslepený komunista 50. let, který si myslí, že sbírka medailí typu "Vzorný pracovník" má nějakou vypovídající hodnotu o skutečných schopnostech člověka. Film samotný není až tak zážívný, ale jako ukázka našeho proslulého "ostrůvku kapitalismu" funguje výborně...ale plně chápu, že v dnešní době to již málokoho může zajímat...

Dlouhá míle (1989) (seriál)

Vynikající seriál, oficiálně si sypu popel na hlavu za to, že jsem za nejlepší Adamcovo dílo považoval Sanitku, Dlouhá míle je minimálně na stejné úrovni a hlavně absolutně bez politky, když to člověk srovná např. s Poslední sezonou kde také byla jakási snaha o podobné téma, tento Adamcův seriál vyhrává přesně tam kde onen hokejový epos naprosto selhal, tj. 1) Ve Dlouhé míli jde primárně o sport a ne o rodiné poměry údržbáře stadionu, drogově závislou přítelkyni sázkaře a podobné nesmysly, 2) Samotný sport vypadá velmi autenticky, včetně plných stadionů, sportovních komentářů, tréninků apod., 3) Chování postav je věrohodné, uvěřitelné a výborně zahrané a konečně 4) Seriál dokáže diváka naprosto pohltit a fandí hlavnímu hrdinovi podobně jako tomu je třeba u série Rocky. Podotýkám, že už vůbec nemohu srovnávat s naprostým brakem, který se dnes natáči v příšerných kulisách a který je celý založen na partnerských rošádách ve stylu "škatulata, hejbejte se". Adamec dnes bohužel točí právě toto a bohužel to pořád lidé sledují. Právě u seriálů je přesně vidět, že před rokem 89 šlo spíš o kvalitu, jedinou vadou na kráse sice často byla propaganda, dnes jde ale prakticky výhradně jen o bezhlavé honění sledovanosti. Jinými slovy...kdo chce dnes vidět něco pořádného, musí chtě nechtě zašmátrat v archivu.

Natěrač (2008) (TV film)

Je velmi dobře poznat, že jde původně o divadelní hru a už vůbec to, že se na nově něco takového toči je hodno pochvaly...trochu mi nesedí Martha Issová jako podváděná manželka, nejspíš to bude tím, že je to pořád typ takového náctiletého diblíka a na zhrzenou paničku asi není úplně ideální...nicméně Budař a Čvančarová byli dvojka velmi dobrá a jejich dialogy byly často opravdu dokonalé (hlavně "herecké" party Budaře)....co dodat...být to na ČT, má to tady možná kolem 70 procent :-)

Anglické jahody (2008)

Začátek filmu byl velmi slibný, zejména zábavná rodinka v čele s Viktorem Preissem, bohužel posupem času to už byla poměrně nuda a já jsem poprvé v životě unsul v kině, jediné co mi velmi silně utkvělo v hlavě byl "Malčik moj", kterého jsem se nemohl vytěsnit z podvědomí asi dva dny a kouzelný návrat Vladimíra Brabce.

Vy nám taky, šéfe! (2008)

Mám takový pocit, že k tomuhle filmu vzikl námět popř. scénář až jako sekundární produkt...resp. myslím, že se sešlo pár sponzorů a řeklo - tady jsme, chceme masivní product placement a teď nám k propagaci našich značek vymyslete nějaký film; no a Kotík a spol řekli - jo OK takže my tam dáme nějakou reklamní agenturu a vymyslíme k tomu nějakej děj, dáme tam třeba Honzu Zadražila kterej je miláčkem ženskejch co koukaj na Vékávéčka, pak toho Vydru jak vyhrál StarDance a ještě třeba Janžurku abysme nalákali i ty starší...no a uděláme to jako komedii aby nám nikdo nemohl říct že snad "tohle ani nemůžeme myslet vážně".