Prezident Blaník (2018)

Nevadí mi nevalná kvalita tohoto fiktivního dokumentu, ale mraky sprostých slov v hlavním vysílacím čase na veřejnoprávní televizi. Blaník mluví jak ten nejposlednější dlaždič (nic proti nim!), po celkem slušné první čtvrtě se film začne ubírat úplně jiným směrem, než bych čekal. A bohužel pak už jsem to jen tiše trpěl. Marek Daniel zajímavý, ale celý film neutáhne.

Učedník kouzelníka Čáryfuka (1969) (TV film)

1. díl: Tak tohle byla pohádka skutečně pro pamětníky. Uf, sotva jsem to nadvakrát dodíval, aniž bych usnul spánkem zaslouženým. Černobílá fraška na čaroděje a jejich kouzla přináší nic moc příběh mladého Honzy, který se dá do služby a učení starému, ale hodně vtipnému kouzelníkovi jménem Čáryfuk. Tento děda si s nikým nebere servítky a dělá si z každého dobrý den. Sem tam chytrým kouzlem, sem tam radou, kterou když lakotný mlynář nedodrží, zmizí mu nejen vyčarovaná, ale i vlastní prací namletá mouka. Bohužel časem děj zcela ztrácí jakoukoli linku a končí nic neříkajícím koncem. Zatímco první polovina byla aspoň vtipná, druhá byla skutečně hodně nudná. Jo, jako pohádková perlička určitě, ale jako pohádka pro dnešní děti fakt už ne. Bohužel. 2. díl: Honza cestuje světem s kouzelnými knihami. Potká tři mládence, dva z nich usnou a zbylý s ním cestuje dál. Navštíví smutnou princeznu, dají jí koště a ona odletí za svým milým princem. Honza v novém království začne čarovat, zatímco druhý cestující končí ve vězení. Brzy se ovšem oba vydají dále, jenže když se Honza dozví, že Čáryfuk je nemocný, je třeba jej navštívit a pomoci mu. Ono se to ale s tou nemocí nemá tak, jak se zdá. Čáryfuk totiž trpí pod péčí staré báby a potřebuje, aby se jí Honza zbavil. No a Honza s pomocí kamaráda to dokáže. Pak ještě pomůže dalšímu mladíkovi. Bohužel ani druhý díl nic nezměnil na podprůměrné pohádce, ve které v podstatě není co hrát. Hudba: Angelo Michajlov

Navždy a daleko (1992)

Dlouho jsem se tomuto filmu bránil, ale manželka nakonec zavelela a já to musel shlédnout. A nelituji. Je to hezký příběh mladých lidí v těžké době s až téměř pár pohádkovými scénami včetně pohádkového konce. No ale budiž. I život někdy přináší pohádkové zážitky, proč by je tedy neměli zažít i Cruise s Kidman za tónu skvělé Williamsovy hudby? Jen ta minutáž!

Solo: Star Wars Story (2018)

No ... nevím. Předně - byl jsem na tom v kině, 2D s titulkami a dobrá volba. Pokud tento film má vyznít a nezapadnout mezi průměr, je třeba jej vidět v kině. Vizuelně je to moc dobré, sice nic úchvatného, ale pro fanouška Star Wars bez obtíží stravitelné. Příběh - hm, nic zásadního nešlo čekat a také ničeho zásadního jsme se nedočkali. Ale obsazení je velmi podařené, mladý Han Solo jedná jako starý Harrison Ford jen o x let mladší. Také všechny další postavy jsou bez problémů, i když překvapivě Woody Harrelson nezaujme tolik, jak by člověk čekal. Problém jsem měl s neskutečným množství názvů jmen i lokací, totálně jsem se od začátku ztrácel, trochu mi vadila neustálá namyšlenost hlavní postavy (ale Han takový je, s tím nic nenadělám) a také mi chybělo něco, co by vyloženě nadchlo. Prostě šlo o dvouhodinové vyprávění, které začalo, pak skončilo a nic víc. Na rozdíl od Rogue One tu však postavy většinou přežijí a člověk s nimi může odcházet domů. Zklamán nejsem, ale že bych byl nadšen? Je to asi tak, jakoby člověka zajímalo, co se dělo s postavou prince Miroslava v Pyšné princezně před tím, než se stal vládcem. Zajímalo by vás to? :-) PS: rozhodně je třeba zmínit, že snímek je až neskutečně komediální a nevím, nevím, jestli je tomu zrovna dobře. V některých scénám mi přišel humor až zcela zbytečný

Ordinace v růžové zahradě - Andreo, bojuj! (2018) (epizoda)

Očekávání jsou veliká - tož jak se ksakru zbavijú té Andreííí? Samozřejmě před tím hodina hloupých intrik docenta Máry, simulace nevolnosti před důležitou informací a snaha totálně odborně zdiskreditovat Kováře. A do toho zásnuby Jindřicha s Aloisií. No a pak už to přijde. Stačí chyba policisty a magor to prostě zmáčkne. A ... konec. Víc až v dalším díle. Takže zatím jen "Bojuj, Andreo, bojuj!".

Neobyčejné životy - Karel Gott (2012) (epizoda)

S Karlem Gottem si povídá Viktor Polesný, do toho prostřihy z rané doby Gottovy tvorby. Uvidíme i záběry, které moc známé nejsou. A Gott to rovnou i komentuje, takže jde o skutečně "živý" dokument. Hudební režie: Václav Fiala

Dva tygři (1966)

Nenáročná, mírně poplatná své době a docela i zábavná černobílá komedie "aktivním blbci", který sice má dobrou vůli, ale jeho kriminalistické dovednosti jsou těžce amatérské. Ovšem Lipský si to užil a já s ním celkem také. Ušlo to. A díky tvůrcům za scénku o Jamesi Bondovi, ta pobavila.

Ikarův pád (1977) (TV film)

Nemám rád filmy s tématy alkohol nebo drogy. Asi jen proto nedávám pět hvězd. A navíc mi přišlo, že je ve filmu pár hluchých míst. Ale co se týká herecky, hmm, jedna velká mňamka. Hanzlík sice hraje velmi úsporně, ale všichni ostatní v čele s Menšíkem jsou v plné formě. Tohle sice není film na jen tak halabala jakési sledování, ale když si člověk dá čas a energii, zažije s ním velmi silný příběh o lidské slabosti, odvaze, vůli a lásce.

Suezský průplav (2017) (TV film)

Chystá se obnova, úprava a rozšíření Suezského průplavu. Proto je třeba to zdokumentovat a také připomenout historii stavby kanálu. Uvidíme jak pár archivních snímků a fotek, tak se i dozvíme o hlavních osobnostech, které stály za vznikem kanálu. Většina dokumentu je však věnovaná nové technice, která bude na úpravě kanálu pracovat a sledujeme ji jak v reálu, tak i na počítačových simulací. Velmi poučný, zajímavý a díky dramatické hudbě i trošku "napínavý" dokument. Velká spokojenost. Hudba: Parigo

Třetí sudička (1986) (TV film)

Tato poněkud posmutnělá pohádka vůbec nevypadá jako česká, ale jako typicky německá. Nemohu si pomoct. Pořád jsem pátral po tom, kdo začne mluvit jinak a český dabing nebude sedět. Nestalo se tak, protože to je skutečně česká pohádka. A to mě na tomto nic moc pohádkovém díle překvapuje vlastně nejvíce. Jinak je to hodně upovídaná, nezajímavá a v podstatě hrozně dlouhá pohádka.