• Pohádka
  • Fantasy

Hospoda U bílé kočky (2009) (TV film)

Co bylo dobře? Kostýmy v goticko-renesančním stylu se povedly. Hudba byla příjemná a netahala za uši. Vtipné byly výstupy kočičí královny (Medvecká) a jejich společnic (Vejvodová, Slavíková). Zajímavá byla i představitelka bílé kočky Míci - Henrieta Hornáčková. Plus tradičně dobrý Vilém Udatný v roli kováře-pytláka. Jinak to bylo nudné, představitel syna hospodské (,,Vítek") vypadal jako holka a ještě neuměl hrát. Scénář nedotažený, dialogům chyběla jiskra, prostě se to dalo natočit daleko líp.

Kouzla králů (2008) (TV film)

Nebylo to tak hrozné, jak jsem podle prvních recenzí čekala. Scénář je šílený, ale pohádku z nejhoršího zachraňuje líbivá hudba (-ta třeba Andělu Páně chyběla!) i to vložené muzikálové číslo stojí za vidění. Hlavní představitel, Martin Kraus, s úsměvem Heatha Ledgera, sice není novým Belmondem, jak o něm tvrdil Zelenka, nicméně hraje i zpívá obstojně. Oproti tomu je představitelka princezny naprosto nevýrazná - jak vzhledem, tak hereckým projevem. Když ji srovnáte třeba s Libuškou Šafránkovou, ktrerá se pohádkou také prokmitne, a které stačí jenom kývnout nebo se pousmát a jdete do kolen, je rozdíl propastný. Nápadité bylo vložení kramářských písní v podání Martina Dejdara a sympatické Anny Fialové. Vysloveně pobaví pak ,,kdysi princové - dnes zloduši": Filip Blažek s Filipem Renčem nebo Jitka Schneiderová coby ohnivá královna.

Dvě Cecilky (1969) (TV film)

Čtyři hvězdičky za to nádherné hvězdné obsazení. A mimoto: ,,Šla sejkorka na špacírku, na špacírku, na špacírku..." :-)

Jaké vlasy má Zlatovláska (1992) (TV film)

Ona by ani tak nevadila krátká stopáž. Tu má třeba pohádka Paní Liška také, a přesto nechybí úvod, zápletka a závěr. Tahle ,,Zlatovláska" ale obsahuje jen úvod, úvod, úvod, náznak gradace, závěr (?). Tahle pohádka se skvělými herci je naprosto o ničem, záčátek má, ale děj se příliš neposune, nic z ní nevyplývá, prostě nula.

O princezně z Rimini (1999) (TV film)

Jednoznačně jedna z nejlepších pohádek devadesátých let. A také nejpovedenější pohádka Ludvíka Ráži. Výborný scénář, krásné kostýmy (Evženie Rážové) laděné a lá italská renesance, skvělé herecké výkony a samozřejmě Vladimír Dlouhý, který svým neustálým čechráním svých krásných zlatých vlásků vstoupil do dějin phádkové kinematografie :-). PS: Předlohu najdete v pohádkách Jana Vladislava ,,Král sedmi závojů". Najdete tam i Moudrou Sorfarinu :-)

Blankytná pohádka (1986) (TV film)

Pohádka mého dětství! Jak já obdivovala zázračný svět kouzelníků a vil a jak jsem fandila Ilonce Svobodové coby trochu nešikovné víle Bibiáně! Samozřejmě, dokonalé to není a František Staněk je v roli prince naprosto nemožný (a taky strašně zpívá). Pravda, novější verze této pohádky, Modrý pták, je lepší, ale Blankytná pohádka má také něco do sebe. A mimoto - vynikající Bára Hrzánová hraje v obou :-)

Sněhurka (1992) (TV film)

Spousta skvělých nápadů, příjemní herci a výborná hudba. Pro mě jednoznačně nejlepší zpracování Sněhurky.

Letopisy Narnie: Princ Kaspian (2008)

Já si nemůžu pomoct - mně se to líbilo. Možná proto, že jsem takový ten skalní fanda Letopisů, který všechny díly přečetl v šesti letech. A kdo Prince Kaspiana četl, také ví, že to není knížka nějak obsáhlá. Nemá ani pořádnou kostru a hlavní bitva je shrnuta v pár větách. Andrew Adamson předlohu ctil, ale přišel i s novými nápady. Spor mezi Kaspianem a Petrem je celkem pochopitelný - vojsko najednou mělo dva velitele. Jedna smutná prohraná bitva (ta byla zmíněna i v knížce-třebaže tam se odehrála u Kaspianova tábora) byla udělána skvěle, stejně jako ta závěrečná (oceňuji zejména skvělý souboj na meče a nápad s propadnutím se do země :-). A takhle bych mohla pokračovat. Za mě tak mezi 80-90 procenty. Ale jsem ráda že Letopisy dostanou nového režiséra. Jsem zvědavá s čím příde, Andrew nenasadil laťku zrovna nízko.

Barbie Princezna a švadlenka (2004)

...ano, čtyři hvězdičky, ovšem v rámci žánru růžovoučká podívaná pro malé holčičky. Ale upřímně - není to vlastně špatný film. Líbivé písničky, slušný scénář, kýčovitost nedovedena do trapností. Film jsem neviděla s českým dabingem, takže nevím, jak dopadl překlad. (A po grafické stránce hrůza - jak špatná počítačová hra. Ale to je zřejmě dětem jedno :-). Chcete-li se odreagovat při hezké, nenáročné pohádce, právě jste ji našli.

Aladin - Jafarův návrat (1994)

Dvojka je (pochopitelně) horší než první díl, ale koukat se na ní dá. Děj je řídký, postavy Aladina a Jasmíny nám trochu ustoupily do pozadí, ale díky eskapádám Jaga, Abua, a samozřejmě džina se nudit nebudete.