Oběť zla (2007)

Začátek, kdy si neznámá oběť kdesi v divočině „vysouvá“ přibyté ruce z hřebů jasně naznačuje pekelný zážitek. Turistický pár Mike a Sheryl, který se do této oblasti chystá na „trail“ to nebude mít lehké. A mě srdce zaplesalo, protože to je přesně ten můj styl! „není tu signál“ Cože? A opět můj potutelný úsměv. Ale jasně, že navadí, když tu není signál, protože Mike schovává v batůžku krom kondomů i šeti ranný revolver! Bohužel Sheryl dělá brikule a zkazí každou srandu. Jejich cesta přes krásné lokace je neustále narušována nějakými kazišuky, ale vždy  s pořádnou dávkou napětí. Zklamala mě ale jedna scéna, kdy ten neschopnej blbec Mike zakopne o klacek a zapíchne si obrovskou třísku do předloktí, čímž sám sobě zbytečně způsobí handicap. Nicméně situace se stejně nádherným a nečekaným způsobem vyhrotí. Celkově motivace padouchů je překvapivá a nečekaná, stejně tak, jako osvobozovací akce. Naštěstí se ukázalo, že je Mike tvrďák, což se mi líbí. Tohle je přesně ten styl filmů, které mám rád a na které se můžu koukat pořád dokola. Film mi trošku připomněl jiný (ano, všechny filmy tohohle ražení si sou podobný) a sice Jezero smrti.

Ravenswood (2017)

Ravenswood..Hned jsem si vzpomněl na Ravenholm v Half Lifu – Do Ravenholmu už nechodíme a tím bylo řečeno všechno! No nic. Takže Ravenswood uzavřená psychiatrická léčebna kam chodí souložit mladé páry. Při jedné takové souloži na poutacím lůžku zjistí souložená, že má paranormální vnímání/vidění ve kterém se jí zjevuje bývalá pacientka léčebny. Nemusím snad zdůrazňovat, že se v léčebně děli nekalé praktiky a aplikovali se nevhodné léčby. Po této vysvětlivce se přesuneme mezi partu usmrkanců, kteří se rozhodnou navštívit kliniku a hledat paranormální jevy. Tuto partu vede koblihovej xicht s copem jak Lara Croft a výrazem, že byste mu rovnou a bez vysvětlení jednu střihli. Jejich klidná prohlídka končí v momentě, kdy jednu Gothic girl připoutají k lavici a následně zjistí, že ji nemůžou odpoutat. Pak se všichni klasicky rozprchnou po všech koutech. Atmosféru doplňuje výpadek proudu a děsivé zvuky šoustání. Dveře se zavřeli. Realitu protínají výjevy z minulosti. Tak to ukončeme – jedná se o jakýsi teenage horor na způsob Bazénu. Takže pokud je vám do 25 let, je tu šance, že se vám to bude líbit.

C.H.U.D. (1984)

Tady není o čem - tohle je stará škola. Tzn. atmosféra, jednoduché a dnes již úsměvné efekty a retro herci.

Silent Hill (2006)

Hodnotím vysoko, protože klasicky - hry jsem hrál a upřímně se mi nelíbili tolik, jako film a to jednoduše proto, že nenabízeli takto ucelený a zakončený příběh. Některé herní konce byli vyloženě absurdní a každopádně nic nevysvětlovali. Film je průřezem skrz herní díly a tvoří svůj vlastní příběh. Film navíc nepůsobil tak zoufale a hororově, jako hra, při které jsem nejednou poodjel leknutím na své herní židli o několik metrů dozadu. Obsazení mi také sedlo a díky té spoustě "živých" kladných postav mi film nepřišel tak beznadějně prázdný - na atmosféře filmu to ale rozhodně neubralo, spíš naopak. Policajtka motorkářka v podání Laurie Holden je vyloženě lahůdkou! P.S. Kolikrát bych ocenil před vydáním hry takový presequel formou filmu. Člověka by to navnadilo na hru samotnou.

Černá smrt (2010)

U tohohle filmu jsem si vyloženě přál, aby byl lepší, doslova jsem se modlil! Přál jsem si, aby měl atmosféru, jako Jméno růže a aby měl mnohonásobně vyšší rozpočet a efekty, jako Hon na čarodějnice. Protože i přes zjevnou snahu autorů a hvězdné obsazení se jedná o Bčko. A když se z Bčka snažíte udělat něco víc, tak to není dobré. Nejlepší Bčkové filmy jsou ty, které se to nestydí přiznat. Tato kapitola středověku a tento zajímavý námět by si zasloužil lepší zpracování.

Noční směna (2014)

Už jen holý fakt, že se děj filmu odehrává v noci a na opuštěné policejní stanici, která se bude zavírat (ale dosud se v ní nachází zabavené předměty z míst zločinů – a někdo to hlídat musí ne?) krásně podtrhuje atmosféru. Juliana Harkavy se do role začínající policajtky a matky samoživitelky  poměrně hodí. Nicméně se prvních 20 minut nic neděje a koukání se na pootevírané skříňky, pohybující se regály, totálně zesrané záchody, nebo na močícího bezdomovce mě moc nebralo - no i když ta záchody…To byla aspoň zábava. Ale když se něco dít začne, tak je to formou jakýchsi chvilkových zjevení, náznaků či znamení. Rozvíjí to tedy divákovu fantazii a nechává to v podstatě na vás – a to se mi líbí. Jenže tímto způsobem film pokračuje až do úplného konce a bohužel se z toho stává spíše jakási schýza jedné bláznivé policajtky. I když se autoři snažili nastínit zajímavý příběh a vysvětlit, proč se tyto podivné věci dějí nedokázali z tohoto filmu udělat víc, než jen jakýsi paranormální schyzofrenní koktejl s koncem zachycujícím jeden obrovský omyl a tragédii. Přes slibný začátek je film tedy zklamáním. Mnohem víc mne zaujal vložený příběh v příběhu.

Death Hunt (2022)

Film nabízí klasický začátek – americký venkov, neotesaný burani, vedlejší cesta, divnej šerif – prostě nádhera! Styl kamery a výprava naznačují profesionalitu překračující hranice Bčkových filmů. Herci (podle mě i dost přestárlý) a scénář to ovšem naprosto vyvrací, byť se vehementně snaží. Tyhle filmy nepotřebují moc dialogů, ani žádný jiný vedlejší děj, takže cokoliv navíc je špatně. A zde se k samotné podstatě filmu dostaneme až za dlouhých 40 protrpěných minut. Nevím o co režisérovi šlo, ale koukat se na to, jak hrají burani karty a tancují za zvuků kytary, nebo poslouchat ty jejich „moudra“ o lovu bylo prostě zlo! Někdo mu měl říct(režisérovi), že není nutné v tomto žánru si obhájit vraždění či cokoliv vysvětlovat. Prostě jedeš přes severoamerický zapadákov? Tak čekej, že tě sejmou! To ví každej, že se tam vraždí a že tam žijou šílenci a zdegenerovaný klany masovejch vrahů no ne? Pokud by se tedy  režisér a scénář zaměřili pouze na „forest hunt“ udělali by nejlépe. Bohužel se nestalo. Ovšem on i ten lov samotný v podání přestárlých a obtloustlých herců stál za prd. Tedy až do momentu, kdy převzala iniciativu naštvaně zlobivá Marlene, která zde na CSFD není ani v obsazení - jenže to už bylo stejně dost pozdě. Takže ano, mám rád Bčka, mám rád náhánění v lese, ale tady to prostě neudělali zábavně. Pouze poslední půlhodinka stojí za to! *za kameru a * za zvuk a Marlene.

Otčím 2 (1989)

Ve své podstatě je to akčnější, vtipnější a celkově zábavnější remake prvního dílu. A skoro mu to vyšlo, skoro.....

Antracit (2024) (seriál)

Prostředí seriálu je mnohdy atraktivnější než děj, ale nepředčí zajímavý příběh. Seriál se natáčel v nádherných lokacích, které dodávají ději na atmosféře a dělají z něj vizuální podívanou. I když se děj v některých momentech může zdát méně dynamickým, celkově seriál dokázal udržet mojí pozornost a vzbudit ve mě zájem o to, jak to celé dopadne. Příběh je opravdu poutavý a hlavně nepředvídatelný.V některých sekvencích, obvykle při popisných pasážích, je styl kamery/vyprávění/vysvětlení přehnaně "umělecký a moderní" a vyloženě rušivý - každopádně mi nesedí do konceptu seriálu. Celkově se tedy jedná o velmi povedený napínavý seriál se zajímavým, propracovaným příběhem, sympatickými postavami a nádhernými scenériemi. Podobné filmy a seriály z Francouzské provenience: Purpurové řeky, Zone Blanche, Hvozd

Prokletý (2009)

Když se kamarád dědice v podání herce Toma Arnolda ve zděděném domě zhroutí a začne se klepat, čekal jsem, že jde o nějaký vtip, že to jen hraje a že za chvíli vstane a řekne: „dostal sem tě!“ A tento můj pocit/stav se opakoval pokaždé, když se tam Tom objevil – a že se tam objevoval často. Nechci nijak snižovat jeho herecké schopnosti, ale jeho gestikulace, mimika a herní projev se nehodí do takového žánru. Celkově děj a vlastně i ostatní herci, výprava a ani hudba mě nedokázali přesvědčit, že se jedná o horor. Čekal bych tam v tom domě spíš nějaké pidilidi, nebo myšáka…Režisér zkrátka vytvořil z první poloviny jakousi parodii na horor. Nebo spíš komediální drama s tahanicí o dědictví. Korunu tomu nasadí Zoe Saldana, která se do domu vyloženě násilně nastěhuje na noc a pak tam předvádí estrádní kousky. Od teď si začínám myslet, že to režisér udělal záměrně, aby Tim nebojoval o své dědictví – říkám si, jestli na něj nešijou boudu. Jenže to má být horor přece ne? A to už je necelá hodina pryč…Pak se to nakonec začne vše určitým způsobem vysvětlovat a ač se režisér snažil zaujmout zajímavým a nečekaným koncem, bylo už pozdě. Tenhle film rozhodně NENÍ HOROR ani Thriller. Je to nepovedená slátanina.