Agent bez minulosti (2002)

Trochu unylé na začátek akční ságy třetího tisíciletí, ale všichni ví, že lepší Bourne přichází až s lepším režisérem :-) 75%

Šakal (1997)

Tomuhle já řikám "čtení scénáře". Caton-Jones patří mezi ty tucty pragmatiků, kteří místo aby se pokusili o nějakou režisérskou invenci, místo aby se vyhnuli patetismu a klišé jako: "ještě naposledy vytáhnu bouchačku z kapsy", tak jim jde jen o to aby postavy přišly, bez emocí a naporsto chladně odkecali své "veledůležité" dialogy a odešly. Jednoduše řečeno to jsem si mohl už rovnou přečíst scénář a Willise bych si představil líp, rozhodně ne jako homosexuálního kadeřníka se zálibou v umělé špeky . 60%

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Sylvester Stallone to myslí dobře :-) Chce násilným způsobem osmdesátých let ukázat i těm, kteří dodnes jen vymítali videopůjčovny s jeho céčkovými kousky, o skutečných problémech ve skutečném světě. Bohužel však drive je tu stejný jak v trojce a stopáž je krátká, že srdce toho poctivého fanouška zasténá stejně jako srdce létající na plátně. 75% P.S.: Jestli Steven Spielberg dokázal v Ryanovi prvními třiceti minutami co nejlépe zachytit bitevní vřavu 20. století, tak to samé se povedlo Stallonemu, co se týče nemilosrdné genocidy při attacku na vesnici.

Lemra líná (2006)

Matthew McConaughey je takový sympatický herec, kterému pohodu jeho postavy na 100% uvěříte a Sarah Jessica Parker je sympatická třicítka, kvůli které mám těsné kalhoty. A ještě k tomu zajímavý námět o problému "maminkovského mazánkovství", který způsobuje "syndrom pohodového života" :-). Tyhle plusy, co jsem vyjmenoval zachraňují film před tuctovým režisérém a scénářem. Ideální na pohodový sobotní večer. Úctyhodných 65%.

Showtime (2002)

Eddie Murphy je debil a Robert De Niro je v snad nejhorší roli svého života (asi jako Al Pacino v 88 minutách). Tuctovější scénář a režie snad ani být nemohla. Nezábavné, nevtipné a úplně mrzačící žánr komedie. 40%

Taxikář (1976)

Robert De Niro v snad nejlepší roli své kariéry (nebo aspoň toho, co jsem zatím viděl). Něco skvělého a nepopsatelného. Možná později najdu slova, ale teď je nenacházím. Scorseseho popis osoby zfrustrované zkaženou společností, neschopné návázat kontakt se světem a vídíc jen to nejhorší, je impozantní, ikdyž ne zrovna podle mýho gusta. Díky jistému ztotožnění s postavou Travise Bickla dávám 5* 85%

Občan Havel (2007)

Asi špatný název, ne ? Měloby se to jmenovat "VLASTTUNELÁŘ KLAUS" aneb Cesta ze sraček (komunistického režimu) do sraček (dnešní volba prezidenta trvající týden hádkami v parlamentu o "ničem"). V hlavní roli pan příhlížející Václav Havel. 70%

Příběh Adély H. (1975)

Jedním slovem ŠÍLENSTVÍ. Šílenství, které je však podáno neskutečně nudným způsobem. Opravdu nežádám strhující tempo, François Truffaut je režisér, jehož filmy nemají tempo, je to jeho styl, nu dobrá :-) Ještěže skvělý herecký výkon Adjani a dobrý scénář zachraňují film, který ukazuje totální devastaci lidské duše neuvěřitelně chladným způsobem, což však bylo vychytralým účelem. Spříznění s hlavní hrdinkou by bylo nešťastné. 75% P.S.: Zajímavá poznámka Tsunami_X o "prachsprostém bulváru z dávných dob, který povýšil sám sebe na filmové umění".

Otevři oči (1997)

Takhle by to dopadlo, kdyby David Lynch točil Věčný svit neposkvrněné mysli. No možná ne úplně :-) Ten "logický" konec je sice dobře pojatý a neposílá celý film do ****, ale i tak mi to tam nějak nesedlo. NA tohle se musíte podívat několikrát, abyste to aspoň z půlky pochopili. A u takovýchle filmů se pozná dobrý režisér, protože takovéhle filmy jsou dělány jen proto, aby se ukázala kvalita režiséra. Při čtení pouhého scénáře byste si řekli: "Kurňa tomuhle vůbec nerozumím,..." a praštili s tím po pár stránkách se slovy, že je to nebetyčná blbost halucinogenem sjetého feťáka, ale při sofistikované a hrající si režii nevypnete telku hned po prvním snu, ale jen čekáte dále, co se stane a v hloubi mysli řeknete: "...je to zajímavý." Amenábar vás svou zručností ponukne řešit tu záhadu s hlavním hrdinou. A opakované shlédnutí pro vás nebude žádný problém. Alejandro mi tak tímhle snímkem dokázal, že je nadmíru schopný rejža a těším na další shledání. :-) 85%Btw. : AŤ už při psaní scénáře šňupal cokoli, tak ať to šňupe dál, mě se to líbí >:) Btw.2 : Nechci říct, že jediné, co tu za něco stálo je režie, samozřejmě i herci byli vyborní, výborný Noriega by si zasloužil nějakou cenu a Penelopiny ňadra tu také sehráli značnou roli :)

Quantum of Solace (2008)

Bond jako umělecký snímek ?? Inu, proč ne. Může to vypadat zajímavě a zajímavě to taky vypadalo. Pardon "zajímavě". Akce je dostatečná, Craig skvělý, Amalric strašný (vypadá jako slizský bastard, ale hned jak dojde na věc tak je to jen zakomplexovanej sexista s hubou plných výhružných keců typu "nevíte, co jsme zač...") a režisér je dobrý, ale po Casinu asi každý čekal něco mnohem víc než přívlastky dostatečný a dobrý. Forster se k Bondovi hodí asi tak jako Michael Bay k Schindlerovu seznamu. Akci u něj zařizuje asistent režie z Bournea a z Goldfingera ukradnutá mrtvola potřená černým zlatem taky nedělá dobrotu. Krátká stopáž a nedostatek dobrých scén jako ta v baru v letadle, zato dost patetických řečí Olgy a Mathise. Nemluvě o tom, že když v Casinu byl Bond ukázán v jiném světle (neposlušný držitel statusu 00 nepotřebující hračičky), tak tady není ukázán nijak ani ten klasický Bond z minulých bondovek tu není, je tu jen skvělý herec Craig hrající postavu propagující obchodní značku a styl. Tenhle film je důkaz toho, že i skvělý režisér/umělec nemusí natočit stejně skvělý film, když se mu poskytne 200 melounů aneb všechny umělecké filmy si nezaslouží 5* jen za to, že žijeme v době akčních Béček. 70% Btw.: Taky vám připadala Olga jako přismahnutá Catherine Zeta-Jones s kolagenem nacpanými rty ? :-)