• Krátkometrážní

Osvícení (1997) (TV film)

Při vší úctě ke Kingovi, může se vztekat jakkoliv bude chtít, Kubrickovo Osvícení je prostě veledílo, které nepřekoná nějaký jiný remake, tato verze s Kingovým scénářem totiž není vůbec děsivá a nemá v sobě tu nepřijemnou atmosféru, která je silně propojena s mysterióznem, je to jen pouhý směšný stín. Tato verze je sice věrnější předloze, jenže Kubrick přesně věděl, co dělal a zbytečné scény vynechal a prostě to vylepšil, jeho verze je zkrátka mnohem více podmanivější a filmovější. Doporučuji si po shlédnutí Kubrickova Osvícení přečíst předlohu, dííky které trochu více pochopíte postavy a okolnosti, není potřeba totiž vytvářet jiný film, který by byl věrnou kopií předlohy.

Sexuální výchova - Série 4 (2023) (série)

Z této série jsem byl dost rozpačitý a první díl byl jako jedna velká silná facka, kterou nečekáte. V jednu chvíli to působilo tak extrémně, že jsem si myslel, že to tvůrci udělali schválně jako snad nějakou ironii, ale jelikož má seriál trošku ten edukativní charakter, tak jsem se vrátil zpátky na zem a pochopil, že to je myšleno absolutně vážně. Myslím si, že nebylo nutné z toho udělat tak extrémně progresivní sérii a mohlo se víc věnovat jiným elementům a postavám, což by nepůsobilo tak ujetě. Nenechal jsem si ale nic zkazit a určité rušivé elementy jsem nevnímal tak silně a snažil se více soustředit na hlavní příběhovou linku a tím jsem se vydal správně, jelikož samotný konec vzhledem k vývoji postav byl vytvořen racionálně a myslím si, že to pěkně vše ukončilo a nějak takhle podobně jsem si to představoval. Ač mám k sérii několik výhrad, konec nebyl vůbec špatný.

Křižník Potěmkin (1925)

Je až neuvěřitelné, jak takhle starý a němý film může i po tolika letech na dnešního diváka silně zapůsobit, funguje naprosto fantasticky. Samotná legendární scéna na schodech inspirovala režiséra Briana De Palmu a vůbec se mu nedivím, že ho to tolik ovlivnilo, scéna je naprosto působivá a temná.

Metallica: One (1989) (hudební videoklip)

Za samotnou skladbu bych dal samozřejmě 6 z 5 hvězdiček, ale zde hodnotím videoklip a ten určitě není špatný, protože pěkně koresponduje se skladbou, která je svým textem opravdu velmi silná a vytváří to silný efekt, avšak některé dialogy z filmu trochu zbytečně ruší onu skladbu zrovna ve chvílích, kdy se chcete na skladbu naladit. Nic to však nemění na tom, že to je naprosto ikonický a nestárnoucí metalový opus.

Vřískot 6 (2023)

Vřískot je ikonický jen díky masce, ale filmy kvalitou opravdu neoplývají. Celá filmová série měla skončit prvním dílem, který sice také nebyl žádná hitparáda, ale v té době se dal považovat alespoň za lehce originální, další díly byly prostě jen parodií sebe sama, zahrnující to největší hororové klišé, které můžete ve filmech vůbec najít. Tenhle poslední díl byl možná více akční a brutálnější, ale je to k ničemu, když je scénář naprosto stupidní, jako u předešlých dílů a opět odhalení vraždícího monstra je směšné. Celkově hodnotím filmovou sérii jako jedno obrovské béčko a vůbec to neřadím do žánru hororu, je to spíš komedie a prakticky se neliší svým ražením od parodie Scary Movie.

Barbie (2023)

Rozhodně nejsem ukřičená ultrakonzervativní sněžná vločka, jako je upištěný Ben Shapiro a jemu podobní, ale nemohu si pomoci, od tohoto filmu jsem čekal mnohem lepší myšlenku, spojenou se satirou na společnost, místo toho jsem ale viděl naopak ultrafeministický film, který zdůrazňuje, jak jsou muži strašně špatní apod. Některé myšlenky nebyly úplně špatné, ale většinu času se zde zdůrazňoval patriarchát v naprosto uhozené podobě. Myslím si, že kritika patriarchátu s lehce feministickým nádechem by šla dělat i jinak, jenže bohužel dnes je feminismus uhozený úplně stejně, jako konzervatismus a myšlenky, nad kterými by se třeba zamyslet dalo, jsou někde fuč, takže je to v podstatě klišovitost dnešní doby. Velkým plusem filmu je hlavní duo a především Margot, která nejen že je prostě sakra pěkná, ale i sakra skvěle hraje, Gosling mě zde překvapil a ten chlap prostě umí hrát. Celkově mi ale film neseděl a pravděpodobně ho už nikdy znovu neuvidím a upřímně si myslím, že to je škoda, mohlo z toho být něco mnohem většího.

Oppenheimer (2023)

Nolan je prostě někde jinde, to není režisér, to je fyzik sám o sobě, který si s divákem hraje a kašle na průměrného diváka a buď to přijmete, nebo ne. Oppenheimer byl velice očekáváný film roku a měl jsem tunu představ a musím říct, že byla naplněna, přesně nějak takhle jsem si představoval, že to asi bude vypadat. Film má hutnou atmosféru a pyšní se hereckými hvězdami, které opravdu podávají vydařené výkony, předně Murphy, který nemusí ani promluvit, protože hraje očima a pohledem, který toho dokáže vyjádřit mnohem více, než několik slov. Film je hlavně zaměřený na dialogy, což si dokážu představit, že plno lidí nedocení a označí to za nudnou "konverzačku", což je ale škoda, jelikož právě dialogy jsou zde velmi povedené a dynamické, celý film je tím poháněn. Přemýšlel jsem však nad hodnocením a několikrát jsem ho zde i měnil, ale 4* mi přijdou nakonec dostačující, na plné hodnocení se necítím, jelikož film sice dokáže zacloumat emocemi, ale vyjádření oné problematiky je hodně rozkouskované na pasáže, které by mohly být kratší a mohlo se zde věnovat jiným aspektům. Možná mi zde chyběla trochu silnější kritika oné společnosti, která mávala vlaječkami v duchu vlastenectví a neuvědomovala si, že oslavuje pouze nosič smrti, který může spustit řetězovou reakci velkého průseru. Z filmu jsem si však odnesl plno emocí, ale především určitě velký filmový zážitek, který Nolan už několik let umí vytvořit a mě opět nezklamal.

Assassin’s Creed (2016)

Od filmu jsem se snažil nic neočekávat, ale zároveň jsem si přál se do něho ponořit, jako do herní série, kterou označuji za jednu z nejlepších. Jako fanoušek herní série tedy budu hnidopich a musím říct, že film je jeden velký bordel, který nedává smysl a neznalec her bude dle mého naprosto zmatený a nepochopí tu pravou podstatu, což mi přijde, jako velká škoda, hra měla silný příběh a vše do sebe zapadalo. Scénář je napraný naprosto zbytečnými sekvencemi a příběh v podstatě nedává smysl, takže pro mě zbytečný pokus o napodobení her.

The Covenant (2023)

Tak tohle jsem si neskutečně užil! Naprosto výborná filmařina, která si prostě na nic nehraje a nechá film volně plynout, bez zbytečných momentů. Líbí se mi ten motiv dohody, který má bratrský význam a díky němu má cenu podstupovat rizika a klidně i zemřít, to činí z filmu až dojemný a silný snímek. Film je vlastně nenápadný a nejedná se ani tolik o akční řežbu, ale dokáže být velmi napínavý a především zdůrazňuje ctnost, jako důležitou složku, která by měla být mezi lidmi hnacím motorem. Guy Ritchie jak tak koukám umí nejen vytvářet gangsterky s hravým scénářem, ale dokáže se ponořit i do jiného žánru a pěkně nám to naservírovat, film podobného ražení u něho mile rád zase přivítám.

Sisu (2022)

Film je určitě zajímavý díky kameře a jejím záběrům na krásnou finskou krajinu a také se mi líbilo, že se tvůrce inspiroval Tarantinem a také westerny obecně, úplně se o vykrádačku nejedná. Avšak co mi u jiných akčních filmů ohledně silných postav nevadí, tady mi to přišlo zbytečně moc přehnané a mohlo to být více uvěřitelné, protože to působí vyumělkovaně a pak už je prostě film nezáživný skrze to, jak moc se hlavnímu hrdinovi vše daří a kolem sebe má jen vypatlané záporáky. U jiných filmů se to dá tolerovat, jelikož je tam kladen důraz alespoň třeba na příběh, nebo jiné elementy, tady je to ale pouze bezduchá řežba. Film špatný určitě není, ale je zkrátka průměrný a vysoké hodnocení si tolik nezaslouží.