Enola Holmesová 2 (2022)

Zábavný film, kde sice zápletku každá bystrá hlava rozluští už na začátku, ale rozumím, že cílovou skupinou jsou zde především mladší diváci, kterým to tak jasné být nemusí. Millie Bobby Brown a Henry Cavill zde byli opět skvělí a jako sourozenecké duo fungovali. Kostýmy se taktéž docela povedly, celkově se mi líbila snaha věrně napodobit viktoriánské období. Samozřejmě, nepovedlo se to ve všem, ale výsledek bych označila za ucházející. Velké zklamání mi přineslo odhalení hlavního padoucha, respektive jeho jména, které je všem milovníkům Sherlocka Holmese dobře známo. Konec filmu mi připadal poněkud rozpadlý a přehnaně patetický. Podtrženo, sečteno - pokud se vám líbila jednička, určitě si tenhle kousek pusťte. Nijak za ní nezaostává. Pokud vás jednička nebavila, radši věnujte dvě hodiny života něčemu jinému.

Na západní frontě klid (2022)

Po shlédnutí filmu jsem byla schopna několik minut jen tiše zírat do zdi. Naturalistický, drsný snímek s mrazivým hudebním podkresem a výbornými hereckými výkony. Svou tíživou atmosférou a menším počtem dialogů mi to trochu připomínalo Dunkirk. Edward Berger zde odvedl skvělou práci a rozhodně se nebál syrových detailů smrti a zabíjení.  Trochu mě mrzí, že to knižní předlohu kopíruje jen  lehce, ale pro mě nejsilnější scénu do filmu zakomponovali, takže se přes to dokážu přenést. Je pouze škoda, jakým způsobem změnili konec - tím totiž ztratil název “Na západní frontě klid”, svůj význam.

Jak okrást Mussoliniho (2022)

Od filmu jsem dostala tak nějak přesně to, co jsem čekala, takže jsem spokojená. Není to žádné světoborné dílo, ale na deštivé odpoledne nebo zpřijemnění večera bohatě stačí. Tento typ filmu nemusí sedět každému, je to taková ujetá prkotina, ale já to mám na odreagování ráda, takže 3,5* si to ode mě zaslouží.

Půlnoční klub (2022) (seriál)

Konečně jsme se dočkali dalšího Flanagana, mého oblíbence v hororovém žánru. Jeho psychologický a existenciální horor, který nesází na laciné lekačky, ale spíš na tíživou atmosféru a vývoj postav, mám ráda. Tady ale šlápl vedle. Postavy byly tak nějak otravné, celý příběh plochý a jako celek stěží průměrný. Mrzí mě to. Čekala jsem víc

Císařovna (2022) (seriál)

Na seriál jsem se těšila, ale bohužel musím říct, že mě zklamal. Nejspíš je to věc vkusu, ale mě se zkrátka tyhle slátaniny historie a moderních kostýmů, dialogů, tance a hudby vůbec nelíbí. Bridgertonovi jsou pro mě důkaz, že i to jde udělat vkusně. Tady však - hlavně s kostýmy - vážně přestřelili. Kdybych se chtěla dívat na moderně oblečené lidi, poskakující v rytmu moderního baletu, zapnu si jiný seriál. Co se týče historické přesnosti, tady přece jen musím seriálu přiznat přinejmenším snahu. Rozhodně je to věrohodnější, než pohádková minisérie s Romy Schneider :) Moje sympatie si však seriál přesto nezískal, bohužel.

Z každého konce (2022)

Příjemná, romantická oddechovka, která má navíc určitou hloubku a poselství. Jeden sen - dvě cesty, jak se k němu dostat. Někdy, když náš život nejde podle plánu, neznamená to hned, že nemůžeme dojít ke svému cíli, jen ta zkrátka dojdeme jiným způsobem. Celé je to podtrženo dobrými hereckými výkony. Super film pro deštivé odpoledne.

Španělská princezna (2019) (seriál)

Když si pouštím historický seriál, vždy se předem připravuji na to, že v něm bude celá řada historických nepřesností. Tvůrci Španělské princezny to však dotáhli na úplně nový level. Nejspíš zapomněli zkontrolovat věk hlavního hrdiny, protože Jindřich VIII. zde rozhodně není desetiletým chlapcem, jakým při prvním setkání s Kateřinou byl. A že tu máme několik černochů, nad kterými se v Anglii v 16. století nikdo nepozastavuje, to je také směšné, ačkoliv ne překvapující a zřejmě si na colour blind obsazení v historických filmech a seriálech budeme muset zvyknout. Herecké výkony jsou poměrně plytké, nikdo nijak neohromí, Pokud jste tudorovským obdobím nepolíbeni a nejste náročný divák, pak se vám Španělská princezna líbit může. Mě se však nelíbila.

Emma. (2020)

Se zmodernizovanými filmy, které jsou zasazeny do takzvané regentské éry, se v poslední době roztrhl pytel. Může to skončit pouze dvěma způsoby: tvůrci dokážou dobře vybalancovat moderní přetvoření, ale zároveň zanechat ve filmu esenci historické éry NEBO je z toho naprosté fiasko. Emmu bych já osobně přiřadila do té první kategorie. Je zde na ni mnoho negativních recenzí, ale faktem zůstává, že kostýmy, účesy, hudba a do jisté míry i dialogy jsou historicky dost přesné. Tvůrci filmu pouze dodali pastelové a výrazné barvy, jako třeba v Bridgertonech a přidali špetku humoru. Až na pár scén, které zaváněly "cringem" (třeba krvácení z nosu), se mi tedy film zdá velmi povedený a každého fanouška Jane Austen určitě potěší - ačkoliv klasika s Romolou Garai to není.

Bridgertonovi - Série 2 (2022) (série)

Bridgertonovi se po vydání první série velmi rychle staly číslem jedna na Netflixu a také hojně diskutovaným seriálem. Zatímco první sérii bych zařadila spíš mezi průměr, ta druhá byla za mě mnohem lepší! Erotických scén výrazně ubylo, díky čemuž jsme mohli hlouběji poznat povahu a jednání hlavních hrdinů a to celkovému příběhu jedině prospělo. Chemie mezi Kate a Anthonym byla očividná od jejich první společné scény a oběma jsem taky od první chvíle neskutečně fandila! Jejich herecké výkony byly parádní. Připadalo mi, že je tu také mnohem více humoru, než v první sérii a že je věnován větší prostor dalším členům rodiny Bridgertonů a - což se mi líbilo především - bylo zde více scén, kdy byla celá rodina pospolu. Všichni herci mezi sebou fungují opravdu báječně. Sice je druhá série opravdu hooodně odkloněná od knihy, ale pokud to člověk bere jako dvě odlišné věci, tak to nevadí. Těším se na další sérii a doufám, že bude spíš jako tato, než ta první.

Pýcha a přemlouvání (2022)

Opravdu se snažím na tomto filmu najít něco hezkého, ale příliš se mi to nedaří. Možná by to mohl být docela fajn, vtipný příběh, kdyby se netvářil jako adaptace knihy Persuasion od Jane Austenové, která patří k mým oblíbeným. Má to být melancholický, romantický, bolestný příběh. Naproti tomu film je laciný, trapný a směšný. Jediná věc, kterou mají film a kniha společnou, jsou jména postav. Tam podobnost končí. A to ani nemluvím o historické nepřesnosti, co se týče účesů (v regentské éře ženy rozhodně nenosily rozpuštěné vlasy, jako má Anna polovinu filmu) a oblečení tak nějak neumím zařadit do žádné éry. Kloboučky jsou jak z počátku 20. století, výrazné líčení 21. století... vážně, ví tvůrci filmu, kdy se má celý příběh odehrávat?   Kromě naprosto špatně zvolených kostýmů se navíc divák nemůže těšit ani na žádné oslnivě herecké výkony. Celou show svým hraním naprosto “ukradla” Mia McKenna-Bruce, která je vlastně vedlejší postava. Dakota Johnson se celý film jen přiblble usmívá nebo mrká do kamery a Cosmo Jarvis má po celou dobu stejný nechápavý výraz, až jsem si říkala, jestli ho náhodou nebolí zub.     Dávám jednu hvězdu pouze za výkony McKenny-Bruce a pěknou přírodu.