Firma (1993)

Pollak reziruje profesionalne a z Firmy ma clovek i pocit ze sa vratil v case do doby paranoidnych thrillerov (cloveku sa vybavia okrem ineho i 3 Dni Kondora, prave od Sydneyho ci Polanskeho Cinska stvrt ktoru napisal jeden zo scenaristov Robert Towne), ale neubranil som sa dojmu ze by sa filmu hodilo o takych 20 minut ho skratit aby odsypal este lepsie, to by vsak malo za nasledok odstranenie niekoho z vedlajsich uloh ktore ale patria k tomu najlepsiemu, ci uz ide o Hackaman, Holbrooka, Brimleyho (v prenho netypickej zaporackej ulohe) ci vynikajuceho Strathairna.

Rozsudek noci (1993)

Judgment night mohlo byt totalne zabudnute, i ked zabavne, akcne becko ale film mal stastie na tri veci. Hudba od silvestriho (silne cerpajuca/vykradajuca vlastneho Predatora) a revolucny mix hip hopu spolu s metalom filmu dodavaju stavu, ako i herecke obsadenie. Estevez, Dorff ci Leary to nikdy nedotiahli k najvacsim hereckym hviezdam, ale dokazu film potiahnut (hlavne Learyho gangster je spravny mix psychopata a sympataka). V neposlednom rade reziser Stephen Hopkins (kde je mu dnes koniec) tomu dodava spravne grady s mnozstvom reziserkych napadov ktore akoby vypadli z filmu De Palmu.

Okamžik záblesku (1984)

Polozabudnuty (vsadim sa ze som to videl ako decko v prvej polovici 90tok v televizii) thriller, alebo neo-western ak chcete, s vynikajucou plejadou hercov a uzasnym soundtrackom od Tangerine Dream. Co tomu dodava nieco navyse je skvela chemia ustrednej dvojice Kristofferson a Williams ako i finalna westernova prestrelka.

Nebezpečný útěk (1990)

Poctive thrillerove remeslo s vynikajucim Genehom Hackmanom. Peter Hyams sa ako vzdy zhostil rezie a kamery s ktorou podla mna exceluje a skoda ze sa vacsinu svojej kariery nesustredil prave na toto remeslo (jeho rezirovane kusky isli kvalitou pravidelne dole). Potesilo i kombo v podobe J.T. Walsha a Emmeta Walsha, ktori su ako vzdy skvely i ked nemaju prilis vela priestoru.

Chceš pěstí? (2013)

Reziser Eran Creevy sa evidentne inspiroval Michael Mannom (vizualne) a HK akcnou skolou (scenaristicky kde policajt a zloduch musia spojit svoje sily aby dali dole hlavneho zaporaka), ale ani v jednom z pripadov sa svojim vzorom nepriblizuje. I napriek skromnemu rozpoctu neonovy Londyn vyzera pekne a dokazal zlanarit slusnych hercov z ktorych hlavne Mark Strong dokazuje ze mu idu dramaticke ako i akcne ulohy.

Nejhorší obavy (2002)

rewatch po skoro 20 rokoch. Potom co sa Harrison Ford rozhodol ukoncit svoju Ryanovsku karieru prislo na restart serie s Affleckom v ulohe mladeho CIA analitika a nastastie sa scenaristi ubranili nutkaniu ist akcnym smerom a stale ide viac o politicky thriller nez akcny film (i ked dojde in Afflecka utekajuceho v slowmo co posoby nemiestnym dojmom), ktory je i vdaka skvelej rezii Phila Aldena Robinsona vysoko zabavny.

Falešná hra (2000)

Videl som kino verziu ktoru Frankenheimerovy zmasakroval Harvey Weinstein, ale i tak som bol prijemne prekvapeny ze je to kompetentnejsie ako by sa podla hodnoteni zdalo. Affleck sa tu prilis nehodi, ale nabuchany Gary Sinise je skvely. fakt ze Frankenheimer nie je nejaky beckar je samozrejmost a hlavne vdaka nemu je to stale zabava i ked scenar nedava prilis zmysel. Skusim si zohnat rezisersku verziu ktora je o 20 minut dlhsia.

Terrifier 2 (2022)

Po prvych 10 minutach som si s hrozou uvedomil ze budem musiet trpiet dalsie 2 hodiny tejto bezeuchej blbosti. Iba hudba a mlada Lauren LaVera stoja za nejaku pozitivnu zmienku. Nechapem ten hype co tento film sprevadza.

Zombi 2 (1979)

fulciho prvy filmovy zombie zarez mohol byt nieco viac nez len film v ktorom zombie bojuje so zralokom (vynikajuca scena), ale doplatil na to co zraza do podpriemeru vacsinu jeho filmov a to na slaby scenar. atmosfera ako i gore efekty su vynikajuce, ale co z toho ked je 80% filmu nuda.

Conquest (1983)

plagat k filmu je uzasny a jedina vec ktora za nieco stoji. film samotny je strasne nudny (i ked obcas pride i na nejake to fulci-gore). fulci nie je genius ale ma jednoznacne na viac, ale bez riadneho rozpoctu sa sword and sorcery filmy robit nedaju.