• Romantický

Visions (2023)

Mysteriózne drámy mám rád a podľa popisu toto znelo vcelku zaujímavo, tak som bol aj prekvapený, že to má také slabé hodnotenia. Predchádzajúci Gozlanov film (Boîte noire) bol vynikajúci, a aj tento krát siahol po leteckom prostredí. Začiatok ma celkom chytil, ale bohužiaľ, keď sa to postupne rozbehlo, tak som pochopil, prečo to má také biedne hodnotenia. Yann Gozlan to mystery zobral pomerne z ostra a do hĺbky sa v tom orientuje naozaj ťažko a strastiplne. Niekedy bolo fakt ťažké určiť, čo je len preľud či halucinácia, čo je nočná mora a čo napokon reálna skutočnosť. Celé to však pôsobilo ako obrovská spleť všetkého dokopy... A to je škoda, lebo rozbeh a koncept to malo vcelku zaujímavý, ešte aj to prostredie pilotky dopravného lietadla sa mi veľmi pozdávalo. Nuž, tak aspoň 2*

Amar Singh Chamkila (2024)

Vzhľadom na vysoké hodnotenia som očakával určite nadpriemerný životopisný film o populárnom pandžabskom hudobníkovi menom Amar Singh Chamkila, ktorého na vrchole kariéry postretol nemilosrdný osud - prekvapivo bola táto scéna hneď v úvode filmu. Čo sa týka slávy tohto hudobníka, absolútne nechápem, čo na ňom ľudia tak žrali. Veď tie vulgárne texty pôsobili dosť primitívne, aj keď v podstate výnimočne, keďže boli také nevšedné a iné ako všetky ostatné. Chamkilova sláva však so sebou priniesla aj vlnu pobúrenia a odporcov, ktorým sa jeho vystupovanie rozhodne nepozdávalo. Spevák musel čeliť vyhrážkam, ktoré bral pomerne na ľahkú váhu. Film ma bohužiaľ až tak nechytil, a mám pocit, že tento príbeh by sa kľudne zmestil aj do 90 minút. Bolo tu veľa hluchých miest, kedy sa nič zásadné nedialo, až som sa miestami začal nudiť. Slabšie 3*

Marie Antoinetta (2006)

Akosi som sa do tohto filmu nehrnul, keďže filmy Sofie Coppoly nie sú zrovna moja šálka kávy, ale napokon som sa na to predsa len pozrel. A musím povedať, že to je zatiaľ najvydarenejší film, ktorý som od nej videl. Kirsten Dunst v úlohe Marie Antoinette ma celkovo bavila. Za veľmi vydarené považujem aj výpravu, kostýmy, kulisy a celkovú dobovú atmosféru. Bohužiaľ, tá hudba mi sem absolútne nezapasovala a bola najväčším negatívom celého filmu. Odhliadnuc od toho sa mi to celkovo pozdávalo, aj keď je škoda, že príbeh kráľovnej bol zrazu seknutý akurát v čase úteku. Ďalší osud Marie mohli aspoň naznačiť v písanej forme pred titulkami (aj keď, samozrejme, asi každý vieme ako neslávne dopadla). 4*

Rodiče versus influenceři (2021)

Téma vynikajúca a aktuálna, kompozične tiež vydarené - a to vďaka dvom protipólom, ktoré reprezentujú dve generácie a ich kontrastné názory na tzv. "influencing". Ja zdieľam vo všeobecnosti názor pána profesora Paola zo začiatku filmu a rovnako ako on považujem drvivú väčšinu influencerov za darmožráčov a absolútne nechápem, prečo by som si mal kúpiť čokoľvek len preto, lebo to bude nejaký youtuber reklamovať... OK, naspäť k filmu. Prvotne sa mi to celkom pozdávalo, ale postupom času mi postavy išli na nervy a aj keď mal Paolo opodstatnené dôvody pre budovanie popularity (záchrana bytu), tak do toho celkom spadol. Ale inak super upozornenie pred nástrahami tohto "biznisu", že tak rýchlo ako sa človek ocitne na výslní, môže aj strmo spadnúť dole. 3*

Láska přes zeď (2024)

Síce som nevidel francúzsky originál, ale zato som videl kórejský remake, takže už som vedel o čo tam vlastne pôjde. Aj keď to spočiatku vyzerá, že susedskú dvojicu spája jedine tenká stena, napokon k sebe nájdu empatiu a vzájomnú náklonnosť. Tento zvláštny vzťah si prechádza rôznymi fázami a nedorozumeniami, ktoré poháňali celý dej. Niektoré impulzívne scénky pôsobili síce prihlúplo, ale inak to bolo fajn. Páčilo sa mi to o kus viac ako tá teatrálna kórejská verzia, ktorej som dal 2*, takže v španielskom prevedení je to na 3*

Sborovna (2023)

Spočiatku pôsobí tento film relatívne nenápadne, ale ako náhle sa rozbehne zápletka o odhalení zlodeja v zborovni, tak to naberá vcelku zaujímavý spád. Veľmi ma teší psychologický rozmer filmu, ktorý síce príbeh držal na uzde, ale táto atmosféra tomu určite len a len prospela. Die Lehrerzimmer efektívne stavia do kontrastu odhalenie pravdu vs. právo na súkromie. Je to až tragikomické, že napriek evidentnému dôkazu je na koni zlodej, ktorý sa oháňa svojimi právami... Inak, ten chlapec Oskar mi išiel poriadne na nervy, riadny darebák (a pritom inteligentný chlapec). Každopádne, vynikajúci film, určite si to zaslúžilo Oscara viac ako The Zone of Interest :( no holokaust je holokaust...

#martyisdead (2019) (seriál)

Vynikajúci a mimoriadne aktuálny krimi thriller, ktorý je zrejme inšpirovaný úspešným americkým filmom Searching. Nič to však nemení na fakte, že #martyisdead vynikajúcim spôsobom odprezentoval hrozby sociálnych sietí, internetu a prílišnej dôvery k cudzím ľuďom, ktorá veľmi ľahko môže skĺznuť ku kyberšikane a totálnemu psychoteroru. Dejovo to bolo vyvážené, plné zvratov a zaujímavým vývojom až k rozuzleniu. Kiežby takéto filmy pomohli odvrátiť tú prílišnú dôveru mládeže v sociálne siete. Jednoznačne, 5*

Which Brings Me to You (2023)

Celkom fajn koncept na romantickú komédiu, hoci mne osobne by tam viac pasovalo aj viac drámy. Všetko to šlo ako z rýchlika, no napriek tomu sme sa dokázali celkom obstojne spoznať s hlavnými postavami a ich životnými skúsenosťami v oblasti vzťahov. Ale takých obdobných sklamaní si predsa zažil každý človek viacero, takže sa človek dokáže asi ľahko stotožniť ako s Willom, tak aj s Jane. Akurát nechápem, prečo Will zamlčal to najpodstatnejšie, keď už si pred sebou takto vylievali srdiečka... 3*

L'Amour c'est mieux que la vie (2021)

Dejový rámec bol v podstate pomerne jednoduchý a tak sa línia vinula v dosť ľahkom tempe. Očakával som, že to bude turbulentnejšie a že tu bude viacero zvratov a zlomov, takže z tohto pohľadu to bolo dosť nemilé prekvapenie. Postavy ma celkom bavili, aj dialógy boli obstojné, ale ako celok to bolo na môj vkus príliš priamočiare a bez drámy. A táto absencia bola predsa len dosť podstatná. Každopádne, pointa bola pekná (ale to je na kvalitný film predsa len málo), 2*

Daddy Daughter Trip (2022)

Kostra scenára bola podľa mňa celkom fajn, ale to prevedenie s množstvom stupídneho schneiderovského humoru to dosť stiahla do podpriemeru. Škoda, lebo keby to bolo celé na báze inteligentnejšieho dôvtipu, tak z toho mohla byť vcelku vydarená rodinná komédia. Postava extrémneho skrachovanca Larryho mi išla väčšinu času dosť na nervy. Meara ma celkom bavila, len mi jej bolo ľúto, že musí trpieť takéto výstrelky vlastného otca, ktorý sa správal ako ukážkový príživník.