Agresivní virus (2014) (seriál)

Sprvu příjemné překvapení. Originální nápad, atmosféra, slušná filmařina, Filch se Samem na scéně. Postupně úroveň klesá. Od 9-10dílu slaboduché dialogy i situace. Hlavní badguy přes jeho podobnost s Audry ll z "Malého krámku hůz" postupně dosahuje úrovně strašidelnosti draka z pohádky "Za humny je drak". Odebírám jednu hvězdu a do druhé série asi nejdu.

Expanze (2015) (seriál)

Moc jsem si chtěl odpočinout u nějakého dobrého výpravného scifíčka. Protože mám tento žánr rád, jsem možná až příliš kritický k jejich filmovému zpracování. Co k tomu říct: Motají se tam nějací týpci. Všichni jsou zoufale nezapamatovatelní v tmavých fancy oblečcích- snad kromě jedné divné indojaponské tetky. Občas tam CGI letí někam nějaká loď. Pak se tam zas motají nějací týpci a něco říkají. Za něma bloumají komparzisti, kteří neví, co mají na scéně dělat. Pak tam někde něco jako vybouchne atd. Největší terno je, že strašně složitě těží strašně vzácnou vodu (mimochodem jednu z nejběžnějších sloučenin ve vesmíru) Reálné scény s herci v atelieru vypadají, jako natočené na mobil, svícení odfláklé. CGI, nejsou špatně řemeslně udělané, ale výtvarné zpracování lodí (i jejich interiérů) je zoufale generické. Nuda, nuda, šeď, šeď. Po dvou nezáživných epizodách jsem dal šanci třetí. Není to o nic lepší. Vypnul jsem v půlce . Ztráta času. Jednu hvězdu dávám za fakt, že spaceship se před zastavením ve vesmíru otočí a brzdí tryskama- "what a progress...!" God bless Gilroye za Andora!

Anatomie pádu (2023)

Vlastně tento typ filmů nemám rád. Celé je to takové intelektuálně studené, bez nějakých bombastických zvratů. Prakticky bez hudby. Vůbec se mi do toho filmu nechtělo. Film ale nepostrádá to hlavní- tajemství. Postavy hrají "o dušu spasenů" - naprosto přesvědčivě a naturálně (včetně psa). Ta civilní, téměř dokumentární kamera a reálná atmosféra dá o to více vyniknout těm několika vizuálně i emočně silným okamžikům příběhu. Nenudil jsem se ani na okamžik. Možná taky proto, že je mi téma momentálně nějak blízké. U filmů si vždy cením, jestli si na ně po letech vzpomenu- zde určitě- 90%

Slídil (2014)

Pro mne se zpožděním nově objevený, zcela neznámý film. Postupně procházím tvorbu Tonyho Gilroye (zde producent). Scénáristicky slušně vystavěný příběh člověka, jehož charakter považuju za odpornou veš každé lidské společnosti. Člověk by mu ovšem vlastně překvapivě ve filmu občas až fandil.  Velmi dobře zvládnutá režie netrpí začátečnickou bezradností. Trochu polopatičtější start příběhu se postupně dobře zahušťuje a graduje ve finále. Vlastně také dost dobrá kamera v převážně nočních záběrech (člověk si to uvědomí v porovnání např. se seriálem "Expanse", kde se kamera snaží být velmi bombastická, ale nezvládá elementární úkoly, jako světlo v očích postav a působí svou plochostí často, jako záznam z mobilu). Gyllenhaal je vcelku přesvědčivý, nesází naštěstí až tolik na přehnaně strnulé stylizace "Goslingovského" typu, jakkoli se jim zcela nevyhne. Hudba nenadchne, neurazí. Dobře strávená hodina a půl bez pocitů řemeslné marnosti, které často zažívám u novějších filmových počinů.

Bostonský škrtič (2023)

Velmi dobrá nevyumělkovaná a civilní režie. Profesní drama s atmosférou starých kriminálek. Pomalejší tempo nenudí. Jistě by se dalo někde přitlačit na pilu v budování thrillerové atmosféry. Režisér se tím však (možná naštěstí) nenechal zlákat a zůstal u uvěřitelně vyprávěného příběhu, který zejména ke konci slušně graduje. Keira Knightley v hlavní roli celkem v pohodě, výkon Carrie Coon působí přesvědčivěji a vyspěleji. Žádný sexismus se tady naštěstí neřeší. Z pohledu hlavní hrdinky profesní příběh vzdáleně připomíná  "Všechny prezidentovy muže", jakkoli Pakulovy zanícenosti a soustředěnosti film nedosahuje, přesto zůstává důstojným zástupcem žánru.

Horší než smrt (2007)

Majstrštyk Mistra Jody. Ukázka dokonalé filmové režie zvládnutá na "divadelní" ploše jednoho domu. Ze scénáře Deana Craiga bylo vytěženo maximum. Skvělé herecké výkony, výborný rytmus atd. Klenot tohoto žánru. Důstojný piedestal Franka Oze.

Horší než smrt (2010) odpad!

"Černý" humor tohoto typu fakt ne! Vydržel jsem 5minut (možná 7?) Výukový materiál pro studenty filmových škol. Jak neuvěřitelně se dá sprasit kvalitní scénář. Prosím, podívejte se na originál z r. 2007 od Franka Oze. Děkuji.

Malý krámek hrůz (1986)

Povinnost shlédnout pro dentisty a květináře. Malý drahokam fimové tvorby, ke kterému se rád opakovaně vracím. Škoda mírně klesajícího tempa v závěru filmu. To je ostatně u Ozových filmů častý jev. Čestnou vyjímku  tvoří "Horší než smrt". Za zločin proti filmu považuju vynucenou a vyměklou změnu oficiálního konce filmu oproti původnímu, ólredy natočenému závěru (nebudu spoilerovat). Životní role Steve Martina.

Nech svět světem (2023)

Literární předlohu jsem nečetl. Předpokládám, že je vcelku nápaditá a nosná- ála Stephen King. Filmové zpracování látky je pak z mého pohledu velmi amatérské.  Už z úvodních několika vět, kam se scénárista pokusil křečovitě a neobratně vměstnat expozici postav a děje, jsem cítil, že tady bude něco špatně. Postavy jsou vykresleny až směšně ploše a nepřesvědčivě. Hawke nesnesitelně prvplánově submisivní. Roberts nesnesitelně prvplánově panovačná. Afroameričani nesnesitelně prvplánově povýšení. Adolescentní syn (žijící v Brooklynu) na úrovni 6ti letého dítěte, atd. Po cca. 10. minutách jsem se chystal vypnout, ale ze zvědavosti jsem rychloposuvem posunul kousek dále. (pozor spoiler) Scéna s bourajícími Teslami mě pobavila, tak jsem tomu dal ještě šanci. Bohužel i nadále mi tento filmový počin (z pohledu filmového řemesla) přišel až úsměvně pitomoučký. V okamžiku, kdy přestřihneme ze scény s mexičankou vzrušeně mluvící do autookénka na řidiče do souběžného děje na jiném místě a po uběhlých pocitově filmových cca.10minutách děje stříháme zpět prakticky do stejné sekundy s mexičankou (před střihem), jsem se už smíchy začal plácat do kolenou a definitivně vypnul. Zmiňovaného slabého závěru jsem byl tudíž ušetřen, Posledních několik fimů od Shylamana, ke kterému je na tomto fóru režie tohoto filmu přirovnávana, jsem neviděl. Přijde mi ale, že nesahá Shylamanovi ani po kašmírové podkolenky. 20/100