Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Vďaka podarenému humoru, sviežej hudbe, rodinnej nálade a vesmíru plnému farieb je pokračovanie SG veľmi príjemným spestrením dňa a zaradila by som to do pomyselného chlievika "neškodné oddychovky". Po tej dejovej stránke je to ale rozhodne plochejšie ako jednotka a pripomínajúce skôr rozprávku. Sledujeme dva rodinné vzťahy, z ktorých ani jeden nebol extra komplikovaný alebo vťahujúci. Vzťah otec/syn dopadol celkom očakávane. Čo sa týka zelenej a modrej sestry, tie sa až smiešne rýchlo uzmierili a klišé premena - zo záporáčky klaďas. Ale tie masky sú niečo nádherné, vyzerajú akoby sa herci s nimi už narodili.

The 8 Show (2024) (seriál)

The 8 show je viac ako vyzerá a to napriek tomu, že je herecky i vizuálne nedokonalý. Je to zjednodušený všeobecný modelový príklad hierarchického fungovania spoločnosti, ale vztiahnuť sa to dá aj ku konkretnejším oblastiam, ako napr. moderné reality show typu Big brother alebo ľudské vnútro a zovnajšok v rámci sociálnych experimentov, či dokonca aj sociálne siete/realita. Na tomto príklade vidíme, že aj v malej rovnocennej skupine ľudí, kde o moci rozhodne náhoda, sa vplyvom vidiny veľkého bohatstva ľudské charaktery dokážu pokriviť za hranicu normálneho zmýšľania a veškerej morálky. Skrýva sa tu hneď niekoľko myšlienok, ktoré by sa dali zovšeobecniť do jednej: najchudobnejší vždy trpí najviac. Účastník č. 1 to v závere krásne ukázal: nezávisí na tom, ako veľmi sa snažil, a koľko času naviac ziskal, aj tak zarobil menej ako tí, ktorí sa na neho nečinne (zviazaní) pozerajú a nakoniec platí najvyššiu daň. A kto za hrou stojí je úplne nepodstatné.

Svatá (2024) (TV film)

Príbeh Viery Sosnovej je nesporne zaujímavý a hodný na sfilmovanie. Avšak dosť ma zaskočil na záver, kedy z filmu vyplýva veľmi zvláštne posolstvo, že lož v záujme dobrej veci je nielenže v poriadku, ale navyše by mala byť aj podporovaná! Prekvapuje ma tento doslova amorálny prístup. O to viac v tomto konkrétnom prípade, keďže pani Térová/Sosnová si samotný tábor zažila, len nie z uhla pohľadu, aký zastáva. Ak by ukázala pravdu, stále by predsa mohla šíriť úplne rovnaké posolstvo. Prečo teda je (podľa filmu) v poriadku, keď bude ďalej klamať? Bez ohľadu na to, klobúk dolu pred 93-ročnou Bohdalkou, ktorá je v schopná podať v takomto veku vynikajúci výkon.

Rivalové (2024)

V prvom rade chcem vyzdvihnúť samotnú odvahu ísť točiť romantickú drámu, ktorá je zamotaná v tenise. Samotných športových filmov o tenise je ako šafránu, lebo sa ťažko točia. Tento film je tenisovo zvládnutý na výbornú. Prvá polovica filmu sa mi zdala byť vcelku priemerná, zabudnuteľná a vyzeralo to, že viac ako za 3* to nebude. Šikovný strih však nakoniec vytvoril z takmer ničoho - niečo. Minulosť aj súčasnosť milostného trojuholníka je zrkadlená v naoko úplne bezvýznamnom zápase, ktorý sledujeme od začiatku až do konca filmu. Ak by boli udalosti zoradené chronologicky, nemalo by to taký náboj. Ale žiaľ, absolútne príšerná hudba v štýle disco/techno/elektro, ktorá ma od začiatku vyrušuje, to celé kazí. Nie som úplne stotožnená ani s výberom spoluhercov v hlavných úlohách. I tak sa z filmu vykľulo príjemné prekvapenie.

Deo Eiteu Syo - Episode 6 (2024) (epizoda)

Prvá polovica epizódy bola viac-menej umiernenejšia kompenzácia utrpenia, a popravde zašlo to až do priveľkej nudy. Druhá polovica bola zaujímavejšia a dala by sa popísať slovami intrigy, manipulacia a naivita. Opäť návrat k hlavnej myšlienke, no bojím sa že to zase smeruje naspäť do násilného extrému.

Temná hmota - Chodba (2024) (epizoda)

Základy z minulých epizód pekne vyústili do zatiaľ najlepšej epizódy seriálu, kde ešte dejovo pridávame a príbeh viac zamotávame. Potenciál je čiastočne zúžitkovaný, ale ešte vždy obrovský. Stále sa to vie zvrtnúť mnohými smermi a (pre nečitateľa) je koniec, a čo i len priebeh nasledujúcej epizódy, ťažko odhadnuteľný. Divák je nútený premýšľať. Za mňa výborné a veľká škoda len technickej stránky.

Deo Eiteu Syo - Episode 5 (2024) (epizoda)

V epizóde 4 a 5 sme začali zachádzať do fyzicky násilnejšej sféry ako doposiaľ a kamera sa v tom do veľkej miery vyžíva. Cítim tu aj ľahšiu predvídateľnosť v konaní postáv a v samotnom deji. A akoby sme skĺzli o level nižšie, nejdeme už tou sofistikovanou cestou ako zo začiatku. Do určitej miery by som tomu chápala, že je to súčasť v rámci širšieho uhla pohľadu v prenesení na svet okolo nás. Ale popravde mi to príde trošku prehnané. Písaný komediálny žáner sa úplne vytratil (ak sa to vôbec dá nazvať, že tam bol)

Smrtonosná zbraň (1987)

Jedným z dôvodov, prečo tento film tak funguje je výborná chémia medzi dvojicou GibsonGlover. I napriek jednoduchosti scenára ich hlášky pôsobia naozaj vtipne. Príbehovo to nie je žiadna bomba a v rámci akcie sa nájdu chybičky a "pritiahnutosti" za vlasy, ale práve vďaka vyššie uvedenému, to má taký zvláštny náboj. A film baví!

Temná hmota - Schránka (2024) (epizoda)

Aj v tretej epizóde si seriál drží úroveň. Síce sme si tak jemne časovo poskákali, ale nič, čo by extra vadilo, pokiaľ na to v budúcnosti nedoplatíme. Príbeh je strhujúci a zatiaľ každá epizóda niečim prekvapuje. Takmer všetky charaktery pekne metamorfujú. Celkovo mi však chýba hlavne kvalitnejšia hudba, ktorá by vo vypätých situáciách mohla umocniť emóciu.

Deo Eiteu Syo - Episode 3 (2024) (epizoda)

Charaktery sa rysujú, vznikajú skupinky, nerovnováha, nezhody, intrigy, pomsta... A čím je niekto nižšie v hierarchickom rebríčku, tým viac trpí. Všeobecné vykreslenie fungovania globálnej spoločnosti ako takej v kocke. Výborný príklad, dej eskaluje a máme pred sebou čím ďalej tým pútavejšie sledovanie.

Časové pásmo bylo změněno