Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Mé pomalé putování za nejvýdělečnějšími filmy všech dob mě zavedlo i k této části série o čaroději Harry Potterovi. První film a je a není to jako tehdy na 1. stupni ZŠ při promítání v rámci školní docházky. Hodnocení zůstává nezměněno, avšak film je už mnohem spíše kouzelnický než kouzelný. Ač Williamsovou hudbou mám ve zvyku pohrdat, hlavní témata mívá ikonická a tady to je nezapomenutelné.

Extase (1932)

Je něco uhrančivého na Machatého filmech, co jej proslavilo po světě a mně dává potěšení. Je tam magie, která jeho snímky nadnáší nad dobové vrstevníky, i když se samozřejmě také pohybují ve svých vlastních vzorcích, a která mi dokáže zapálit jiskry v očích, a to jsem v tomto případě viděl bezceckatou verzi. 70%

Poklad na Sierra Madre (1948)

Už dlouho jsem tady na ČSFD tak nevisel mezi hvězdičkovými hodnoceními. Pro to menší asi rozhodne ta zbytečná polopatyčnost jak pro šestileté děti, kterým ten film ale evidentně určený není. 70%

Žít (1952)

Nemít v databázi tento film v žebříčku nejlepších filmů je zločin proti lidskosti nebo tak něco, ne?

Král komedie (1982)

De Niro byl ve své roli sladce vyšinutého Pupkina stejně přesvědčivý a půvabný jako ošklivá, psychotická mrcha, kterou si zahrála Bernhardová. A i muž dvou tváří Langford, kterého si zahrál Jerry Lewis, nebyl zdaleka k zahození. Myslím, že tato satira na zábavní průmysl by si zasloužila více lásky tady, jakožto i jinde.

Erotikon (1929)

V československé meziválečné filmové éře bylo vícero režisérů, kteří točili československé filmy, ale Machatý točil evropské, respektive světové. Tento němý snímek ještě nedosahuje kvalit pozdějšího Ze soboty na neděli, nicméně Machatého melodramata působí v celkem jednolitých vodách naší tehdejší kinematografie jako zjevení. Na Extasi se už těším.

Temný rytíř (2008)

Už hodně vody uplynulo od doby, kdy mé oko prvně spatřilo Temného rytíře a kdy jím bylo mé srdce uchváceno. Už ani nepamatuji, kdy jsem filmu srazil dvě hvězdy, ale právě toto bude ten případ. Dost možná se jedná o zatím nejsladší popcorn tohoto století, ale stále je to jen film, který postrádá hloubku a přesah, jenž dospělý člověk toužebně hledá, protože si myslím, že každý milovník filmu jednou dospěje do bodu, kdy mu polopatické snímky přestanou dávat smysl. Ale řekněme si otevřeně, že zase tak fascinující zábava a strhující podívaná to také není. Logicky je to děravé jak řešeto. Po technické stránce jinak vše funguje, jak má, jen ten střih akčních scén je doslova otřesný, což samozřejmě zdaleka není jen názor můj. Divák se až přestává místy orientovat, co že se to zrovna v jeho zorném poli odehrává. Takovou stříhačskou mizérii běžně nemáte šanci vidět ani u béček. A hudební podkres je mdlý až běda. Sečteno podtrženo, jedná se o vysoce kvalitní blockbuster, který ale třeba mohl být stylovější, čímž by se vymknul z příznačné šedi (i když chápu, že každý nemůže být Sin City) a jen málokdy vás nachytá v myšlenkách, co budete dělat zítra, ale nejtěsnějším možným rozdílem volím nižší hodnocení už proto, že kdyby ten film někdo chtěl popsat jednou větou, tak řeknu, že je to „jen" těžce nadprůměrný akčňák. 70%

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) (TV film)

Další herecké galapředstavení především es Jany Preissové a Tomáše Holého. Ano, Česko už zřejmě nikdy nebude mít dětskou hereckou hvězdu takového formátu. A Poledňáková v tomto volném pokračování zašla, co se humoru týče, ještě o hodně dál, než tomu bylo minule a těch úsměvných hlášek a situací je opravdu více. A celkově se mně tento film vždycky líbil daleko víc než ten o velrybě, teď už jen o trochu. Myslím, že v žánrovém zařazení „rodinná komedie" se už nedá moc dostat nikam dál. Děti by měly být fascinovány, dospělí, nehledající hloubku, ale jen volnou zábavu a odreagování, dojdou zadostiučinění. 70%

Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) (TV film)

Stejně je to pořád krásný film. Jen o málo krásnější, než jak jsem ho viděl, když jsem byl o trochu starší než Vašek. A Jana Preissová v roli možná lehce neurotické maminky je prostě skvělá. 70%

Xiao cheng zhi chun (1948)

Mé úplně první setkání s čínským filmem. Nutno říct, že nedopadlo příliš slavně.