Ves v pohraničí (1948)

Místy trochu naivní, nebo zidealizované, lehce budovatelský nádech a některé hlášky. Ale nedá se říct, že bych se vyloženě nudil, naopak to při zvážení všech aspektů celkem šlape.

Uloupená hranice (1947)

Hodně dobře zpracováno a zcela zasloužené čtyři hrabající se pomalu až někam k pětce. A co se týče autenticity, neodpustím si vzpomínku na svého zeměpisáře z gymplu, také v pohraničí, který říkal: "Jo, Němci teďka řvou jak jsme jim ublížili při odsunu a jak chtějí to, co jim právem náleží. Ale pro tyhle ublížené začínají dějiny 20. století až rokem 1945. Proč jinak nikdo z nich nemluví i o tom, jak za mými prarodiči přišla v třicátém osmém banda Němců a řekla jim, že pokud nebude jejich chalupa do druhého dne vyklizená a oni nebudou ve vnitrozemí, nebudou už prostě vůbec!" Takže ať je to zabarvené jak chce, který hrdý národ nám tady ve střední Evropě tu druhou světovou rozhýbal nejvíc všichni dobře víme.

Nejlepší člověk (1954)

Místy se to trochu vleklo, nicméně ta zabedněnost maloměšťáctva není jen otázkou přelomu minulých století, řekl bych. Ta je evidentně věčná.

Provdám svou ženu (1941)

U mě tedy tři za film a jednu jako bonus za Buriana. Náměty s partnerskými veletoči mě obecně nechávají celkem chladným, ale Burian tomu v téhle svojí variaci opět dodává šťávu.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Původně jsem chtěl dát hvězdy tři, s tím, že pokud pomineme všechny úchylárny ve fimu zobrazené, tak v podstatě neurazí, ani nenadchne. Nakonec ovšem, právě pokud pominu všechny sexuální scény, mi přijde, že to vlasně nevede odnikud nikam. Jestli tvůrci chtěli, byť skrytě, nechat v tomhle filmu jakékoli poselství ohledně zneužívání moci atd. (jak psali někteří výše), tak bych řekl, že to přinejmenším nedotáhli. Proto se mi zdá, že i de Sade měl v knižní verzi trochu jasnější cíl, než má tahle dost samoúčelně vyznívající adaptace.

Zlaté dno (1942)

Hodně příjemné oživení toho, co jsem až doposud s Burianem znal. Narozdíl od takzvaných legend typu C.K. polní maršálek, Přednosta stanice a dalších, u nichž mi někdy přijde, že někdo až příliš napínal strunu, aby tam byla sranda za každou cenu, tohle vyznívá podstatně lidštěji a přirozeněji. Díky patetickému konci nebudu tvrdit, že je to i realistické (i když kdoví jak v té době mohly taky vypadat rodinné vztahy), ale na druhou stranu je fajn vidět film, kde ze sebe Burian nedělá jenom klauna.

Katakomby (1940)

Pouze tři a to ještě díky Burianovi. Přesně jak zde bylo řečeno - film je v podstatě výlučně jeho koncertem. A dal bych mu za jeho výkon rovných pět. Ale když odmyslím Buriana tak mi z filmu nezůstává skoro nic. Proto průměr, protože bych chtěl film posuzovat jako celek a ne jako "one man show".

Závod (2002)

No viděl jsem už i větší blbosti, proto dvě hvězdy, ale přece jenom jsem čekal od francouzské komedie poněkud víc srandy, respektive nějaké, které by se dalo opravdu zasmát. Jediná scéna, která mě tady nenechala ledově chladným byl záběr na vodopád po hlášce: "Myslím, že budeme mít brzy problémy..." Zbytek měl být asi absurdní humor, ale i ten se dá dělat podstatně lépe, nebo aspoň tak, aby nevyzníval spíš trapně jako zde.

Čistá duše (2001)

Tak tohle mě dostalo. Z časových důvodů jsem film musel, ač nerad, půlit a do druhé půlky jsem vstupoval s lehkými obavami, jelikož ta první hodina zrovna moc neletěla ke zdárnému konci. Ale zato druhá přesvědčila a film se tam pro mě rozjíždí nehorázným způsobem. Miluju filmy, kde je problém oddělit realitu a výplody fantazie. Aneb jak to přibližně říkal doktor: "Je to horší, než když všichni vaši přátelé zemřou, protože zjistíte, že nikdy neexistovali."

Poslední samuraj (2003)

No ono je to krásné, exteriéry, historie (nebudeme raději řešit nakolik přesná a nezatížená americkou vizí), bojové scény. Na druhou stranu nic, z čeho by se dalo jít opravdu do kolen. Ta šablona jak to je, jak to poběží a jak to skončí je tu poměrně jasná. Obětoval bych i jednu hvězdičku navíc, aby byly čtyři, ale to by u mě tvůrci museli především kompromisně ubrat aspoň takových 30 minut. Takhle se to opravdu místy vleče jako blbě roztavený eidam.