Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Clint Eastwood na útěku z nejstřeženějšího a nejnebezpečnějšího vězení na světě. Doživotně odsouzenému bankovnímu lupiči Franku Morrisovi (Clint Eastwood) se v minulosti podařilo uniknout z několika nápravných zařízení, a proto je přemístěn do nejobávanějšího amerického vězení, na Alcatraz. Ocitá se v nedobytné skalnaté pevnosti obklopené mořem a zjišťuje, že tentokrát to s útěkem nebude tak jednoduché. Ve věznici panuje tvrdý režim, pravidelné sčítání vězňů a nikomu se odsud zatím nepodařilo uniknout. Frank se postupně seznamuje s dalšími spoluvězni a začíná spřádat plán na útěk z vězení. K jeho plánu se připojí další tři vězni a po důkladné přípravě se vydávají na cestu za svobodou. Příběh snímku vychází ze skutečné události, ke které došlo v červnu roku 1962, kdy se třem trestancům skutečně podařilo opustit zdi obávaného Alcatrazu. Napínavý kriminální snímek bývá řazen mezi nejlepší snímky odehrávající se ve vězeňském prostředí a završuje dlouholetou spolupráci amerického režiséra Dona Siegela s hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (443)

Okara 

všechny recenze uživatele

Vězeňské drama aneb předchůdce Shawshanku v něm nezanechalo pouze mnoho podobností jako úlisného ředitele, sympatického hrdinu a pečlivě střežené vězení, ale velmi silně mu svou kvalitou i konkuruje. Výborná volba Eastwooda do hlavní role opět zapříčinila paradox, neboť jsem vězňům fandil při jejich útěku. Díky povedeně zvolenému typu chronologického posunu děje v podobě oddělení jednotlivých scén západem či východem slunce a poslední půlhodince, kde se atmosféra díky drobným chybám a všudypřítomných dozorců dala krájet tedy nemohu jinak, než s příjemným pocitem z dobrého snímku udělit pět hvězd. 90% ()

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Nejzajímavější jsem na filmu shledal jednu jedinou věc, totiž efekt, který byl způsoben tím, že jsem před tímto viděl všechny ostatní filmy o útěcích z vězení, které tu ukradli scénku, tu záběr, tu nápad a podobně. Bylo zvláštní sledovat film, který položil základy všem těm dalším filmům a seriálům. Takovej táta všech. Ale jeho děti byly docela svižné a nápadité snímky. S tátou je nuda jako s gumovým prsem. Samozřejmě chápu, že je to dobou vzniku filmu, opisováním skutečné události a filmařským stylem dané doby (žádná hudba, žádné rychlé nebo dramatické prostřihy apod.), ale i tak, kvůli pověsti kultu jsem čekal od tohoto snímku trochu víc. Takový Motýlek, který je mnohem starší a v podstatě je také podle skutečné události, resp. líčí zážitky samotného Henriho Charrièra, jako film je co do nějakého útěku z míst, odkud je to nemožné, mnohem atmosféričtější, napínavější a asi i kultovnější. Nedovedu však posuzovat kultovnost. Útěk z Alcatrazu vůbec neukazuje Alcatraz jako totálně děsivé místo, odkud není úniku, neukazuje strhané vězně, ani těžké soužití s nimi, vlastně je podle tohoto filmu Alcatraz docela příjemný krim, kde si stihnete namalovat i autoportrét. Ředitel je trochu svině, ale spíše hloupé dobračisko. Je tu jen jeden agresivní gej, negři jsou kámoši, prostě pohoda. Kdo by chtěl utéct a riskovat, no kdo? V podstatě nechápu, proč je tomuto snímku přisuzovaná ta kultovnost. Víc mě sebral obyčejný televizní film Jsem uprchlý trestanec s Valem Kilmerem. Ačkoliv je třeba uznat, že v Alcatrazu je Clint Eastwood opravdu dobrej, to jo. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Když nedodržuješ zákony společnosti, pošlou tě do vězení. Když nedodržuješ vězeňské předpisy, pošlou tě k nám." A jelikož si Frank Morris, vězeň číslo AZ 1441, kromě práva mluvit a pracovat, udělil ještě právo na vycházku, tak je o zábavu postaráno. Pro mne to byl tedy náročný film. Já jsem do toho totiž šel s Frankem, takže jsem mu pomáhal vymýšlet plán útěku, kontroloval jsem pohyb strážných, škrábal jsem lžící železobeton a přitom jsem se pokoušel neohnout ve sprše pro mýdlo. Jak říkám, bylo to náročné, ale pak jsem si uvědomil, že někde je chyba. Nebo opravdu v Alcatrazu seděli převážně sympatičtí smolaři a hlídali je výhradně sadističtí psychopati? ()

castor 

všechny recenze uživatele

Clint Eastwood pokouší své schopnosti, nálady filmového diváka a nepřestává překvapovat. Když si ho každý spojil s nesmiřitelným a nemluvným samotářem, vlétl do ulic San Francisca, aby se z něj stal nekonvenční polda, pak to zase mnohdy zkusil v lehce komicky laděných látkách, pak mnohé překvapil, jak suverénně se stavěl za kameru. Tohle vězeňské drama je hlavně a především sakra napínavé a přímočaré. Diváka udržuje v až trýznivé nejistotě, je inteligentní i uvěřitelné, nabízí ryzí charisma i solidní atmosféru. A je jedno, jestli sledujeme domluvu vězňů v jídelně nebo scény, jak si kopou díru za postelí ve vlastní cele. Don Siegel (který tímhle kouskem uzavírá úspěšnou spolupráci právě s Eastwoodem) točí podle autentického případu, kdy se z vězeňského ostrova povedlo pláchnout trojici mužů. A dělá to sakra dobře. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

"Útěk z Alcatrazu" je čistokrevným předchůdcem "Vykoupení z věznice Shawshank", to prostě bije do očí, najde se spousta shodných prvků. A pokud jsem "Shawshanku" dala 5* a řadím jej ke svým nejoblíbenějším filmům, bylo by spravedlivé stejně ohodnotit i jeho staršího bráchu. Jenže tenhle film na mě prostě neudělal takový výrazný dojem, nevyvolal tolik emocí a postavy mi tolik nepřirostly k srdci, nezanechal ani mnoho scén, jaké bych si pamatovala i dlouho po letech... To vím, pač jsem si včera při sledování uvědomila, že tohle už jsem určitě před několika lety viděla. Sečteno a podtrženo: velmi dobře koukatelné, zaujalo, nenudilo, obsažená klišé a předvídatelnost, podobně jako výpadky logiky (fakt podle skutečné události?), ráda odpouštím, vždyť ve své době musel být "Útěk z Alcatrazu" špičkový divácký zážitek a ani dnes to není o mnoho horší. 79% EDIT (+mírný SPOILER): trošku jsem v závěru postrádala informaci, jak dopadl Charlie Butts... ()

Galerie (64)

Zajímavosti (38)

  • Herci a štáb poznamenali, že produkcia tohto filmu bola obzvlášť drsná a nepríjemná kvôli fyzickému prostrediu a obmedzeniam natáčania. Počasie bolo často daždivé, veterné a drsné a herci a štáb museli znášať krutú zimu bez akéhokoľvek zdroja tepla. (westerns)
  • Postava Angličana (Paul Benjamin) bola založená na väzňovi Alcatrazu Clarence Carnesovi. V skutočnom živote bol Carnes Indián z kmeňa Choctaw tmavej pleti, nie černoch. (Arsenal83)
  • Jedna z najčastejších otázok, ktoré sprievodcovia väznice Alcatraz dostali od návštevníkov: „Ktorá bola cela Clinta Eastwooda? (westerns)

Související novinky

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (více)

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (více)

Reklama

Reklama