Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Stárnoucí Indiana Jones učí na univerzitě a žije poklidný život. Jsou však padesátá léta a Amerika zažívá hysterii ohledně sovětských a komunistických agentů. Jednoho dne ho unese právě skupina ruských agentů vedená podivnou vědkyní Irinou Spalko, již doprovází několik ruských vojáků, kteří hledají na americké základně podivnou bednu. Indiana se ze zajetí dokáže osvobodit. Celá záležitost mu přinese jen nepříjemnosti, když je vyšetřován americkou tajnou službou. V důsledku tohoto vyšetřování je Indiana vyhozen z univerzity. V té době ho však vyhledá mladík Mutt Williams, který ho požádá o pomoc pro svého otčíma, profesora Oxleyho, a svou matku Marion, kteří odjeli do Jižní Ameriky hledat tajemnou křišťálovou lebku. Indiana je informací o lebce ohromen a ihned s Muttem odjíždí do Peru, kde se Oxley a Muttova matka ztratili. Indianovi nedělá problém hrobku španělského conquistadora a v něm křišťálovou lebku najít. Zanedlouho nalezne i profesora Oxleyho. Jak se ale ukáže, Oxley se pomátl na rozumu a Indiana ani Mutt z něj nejsou schopni dostat nějaké souvislé informace. Ke všemu jsou v té době zajati Rusy, které opět vede Irina Spalko. Rusové mají v zajetí i Muttovu matku, Marion. Ukáže se, že Mutt je ve skutečnosti synem Indiany. Rusové po Indianovi a jeho doprovodu chtějí, aby je dovedli do tajemného zlatého indiánského města, které je legendou s lebkou spojené. Rusy doprovází zrádce Mac, který se nechal ke spolupráci s Rusy uplatit. Po krátké době se podaří Indymu a jeho doprovodu včetně Maca, který Indymu namluví, že pracuje pro CIA a Rusy tak monitoruje, utéci... (TV Prima)

(více)

Videa (15)

Trailer 2

Recenze (1 726)

Cervenak 

všechny recenze uživatele

8/10 je maximum, ktoré tomu z nostalgie dám, objektívne je to tak 7/10 a ľudia, s ktorými láska k Indymu až tak neplieska o dvere, môžu spokojne (a oprávnene) ísť aj nižšie. Ten film má viacero problémov. Hlavným je výrazná strata tempa v polovici. Tá polhodina vysvetľovačiek je proste vražedne dlhá a mne osobne zobrala vietor z plachiet tak veľmi, že následná "jungle chase" ma začala baviť až niekedy pri mravcoch, teda ku koncu. Druhým problémom je, že záver je naozaj "cez hranu". Do istého okamihu som to bral, objasnenie "poslania bohov" ma nadchlo, ale potom nastalo blízke stretnutie a hoci som s ním rátal, predsa som to "nekúpil". No a potom sú tu zbytočnosti typu Raya Winstona či súboja na cintoríne. S Fordom problém nemám, ani s digitálnymi efektami (sú parádne), na svišťoch a opiciach som sa smial. Viem, že druhé zhliadnutie bude omnoho príjemnejšie, nedostatky hodím cez plece a užijem si to, čo je na tom filme zábavné. A je toho dosť. Na záver si však neodpustím tak trochu vyčítavú otázku: Na tento scenár S+L+F čakali toľko rokov? Zavrhnutí Sons of Darkness od Jeffreyho Boama z polovice 90. rokov boli omnoho zábavnejší, svižnejší a "jonesovskejší". Tak, kedy je tá tretia Múmia? ;-) ()

choze 

všechny recenze uživatele

Indy se po letech vrátil v plné parádě, byť to jak ve svém věku skotačí hned v první akční scéně je značně neuvěřitelné. Tradičně spielbergovsky vymazlená skrumáž filmových stylů a odkazů od 50. let přes osmdesátky až po ohavně počítačovou současnost a vlastních (mimozemšťané) a dějinných motivů (hon na čarodějnice, atomové pokusy, létající talíře...), které - což je pro mě osobně nejpotěšitelnější - ani tentokrát nechybí luxusně nápaditá kamera a zábavně nadsazená a lehkonohá akce, ať už únik z epicentra atomového výbuchu nebo závěrečná honička džípů v džungli. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Věřte nebo ne, ale tohle hodnocení mě opravdu bolí, Indyho totiž miluju a nikdy se to nezmění, ALE !! Ono to vlastně bylo něco jako setkání z láskou z dětských let se kterou jsem si domluvil po 20 letech zase rande. Nervozita, jaká asi bude, změnila se moc nebo málo, bude mě stále okouzlovat jako tenkrát ? No prostě do kina jsem šel ze zvláštním pocitem, troška nervozity a hrozně zvědavosti. Má láska, Indy, na sebe nenechal dlouho čekat, ano zestárnul, ale s tím jsem počítal, protože čas nezastaví ani ten největší frajer, ale jinak se zdálo ze všechno zůstalo při starém, oblečení, úsměv, hlášky, jenže čím dál tím víc jsem začínal mít pocit, že do světa, kde se právě Indy nacházel prostě nepatří. Samozřejmě jeho rodiče tatínek Steven a maminka George dělali co mohli a bylo znát, zatraceně znát, že lepší rodiče mít Indy nikdo nemohl, ale taky bylo zatraceně znát, že Indy už nedobývá ztracenou archu, nenavštěvuje chrám zkázy a nejezdí na křížové výpravy. Ano, setkání se starou láskou mělo své světlé chvilky, honička v džungli se v mé paměti lehce připojí ke všem těm krásným dobrodružstvím co jsem s Indym zažil před tolika lety, Indy taky stále umí pobavit, propadaní se do písku dalo vzpomenout na časy kdy můj dětský úsměv doprovázel Indyho na každém jeho putování, bohužel mělo taky své tmavé chvilky, které nikdy nemělo, snahu zalíbit se, občasnou odtažitost, která někdy zatlačovala spád filmu pěkně do rohu, snaha o zdůraznění Indyho staří byla až moc vyhrocená, jen proto, aby dala vyniknout mládí Shii LaBeoufa, který sice nebyl špatný, ale já šel na Indyho - frajera a ne na Indyho - dědka a Shiu - frajera a především konec !! Tak to fakt nezkousnu, tohle ne !! Všechno bych přes své srdíčko přenesl, konec konců,cítil jsem během mého celého setkání z dětskou láskou Indym, že je mě i přes ty všechny výtky v jeho společnosti docela příjemně. / ještě jednou velký díky Tobě tatínku Spielbergu, bez tebe by to setkání byl mnohem větší průser /, jenže ten závěr mě stál ztrátu jedné definice pro frajerství a dobrodružství, které mělo označení Indiana Jones a film stál jednu hvězdu. Takhle jsem si své zřejmě poslední rozloučení s mou obrovskou dětskou láskou věru nepředstavoval. ()

Arx 

všechny recenze uživatele

Na nového Indyho sem se těšil ale po shlédnutí mě přepadla myšlenka, že tento díl vůbec nemusel vzniknout a je tak trochu zbytečný. Kvalitou nejhorší díl celé série, který těží hlavně z charisma Harrisona Forda a obrovským plusem filmu je Shia LaBeouf. Ten snad ani neumí zahrát špatně a poznámky hollywoodských režisérů o druhém Tomu Hanksovi jsou skutečně na místě. Co mi ale na Indym nejvíc vadilo byly naprosto nereálné scény a při honičče lesem to už opravdu bylo moc a z akčního filmu se pomalinku stávala trapná komedie. Film udělá podle mě radost hlavně skalním fanouškům. U ostatních jde o lehce nadprůměrný akční film s dobrými herci u kterého se napoprvé dobře pobaví. 75% ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Indy se nám vrátil. Sice je starší a s vráskama, ale stále svůj a v plné síle, tak jak si ho pamatuji z mládí. Těšil jsem se na něj, vydal jsem se do kina a rozhodně jsem se hodně dobře pobavil. Příběh napsal opět George Lucas. Taky by nenechal svého miláčka svěřit do rukou někoho jiného. Bůhví jak by to dopadlo. Pravda je, že je to trošičku ujeté, ale stejně se bavím, jak nad hláškama co Indy vydává, tak nad akčními scénami, kterých je plno a hlavně jsou neskutečně zábavné. Možná mu plno lidí vytkne jeho nesmrtelnost nad vším, do čeho spadne, ale takový Indy prostě je a taky ho za to všecko tak miluju. Jsem rád, že z toho všeho vyvázne, už jen proto, že mi vždycky když ho vidím nabídne neskutečnou porci zábavy, kterou jen tak nějaký film do mé mysli vpravit nedokáže. Fakt ale je, že tady je to v pár scénách opravdu přehnané až moc. Těšil jsem se hodně, George Lucas pár dnů před světovou premiérou napsal, ať od toho diváci zas tolik nečekají, že je to jeho splněný sen, ale zas takový zázrak to není, ale já se bavil natolik, že bych jeho tvrzení okamžitě sundal tím, jak si vůbec dovoluje hanit něco tak skvělého. Ano, pointa je opravdu trošičku přicvaklá za hřebík, ale dalo se to čekat, když to má s co dočiněním jako je právě tak tajemná křišťálová lebka. Není to sice za plno, ale určitě je to za dost, za tak dost, že si netroufnu netvrdit, že jsem se u filmu v kině nebavil tak dlouho jako právě u tohoto. Indy se vrátil a jsem rád, že jsem toho byl svědkem. Indy se vrátil a Harrison Ford s ním. Nedokážu uvěřit, že mu je tolik na to jak vypadá. Rozhodně bych to na něj netipoval, ještě k tomu, čeho všeho se ve filmu navyváděl. Indiana Jones a království křišťálové lebky je zábavné, vtipné, dobrodružné, ale hlavně staré dobré originální vyprávění příběhu tak mystického jako originálního, který se nikdy nikde určitě neztratí. Určitě ne. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (124)

  • Titulní objekt, kolem kterého se čtvrté Indyho (Harrison Ford) dobrodružství točí, není výsledkem pouhé představivosti. V době vzniku filmu byla známa existence třinácti křišťálových lebek, o nichž se tvrdilo, že jsou dílem mayské, incké nebo aztécké kultury. Podle některých názorů mělo jít o strojně vyrobené padělky, což se ovšem netýká minimálně jedné z nich - takzvané Křišťálové lebky Mitchell-Hedges. Tu objevila v roce 1924 tehdy sedmnáctiletá Anna Mitchell-Hedges, která byla se svým otcem Frederickem na expedici v troskách někdejšího inckého města na místě dnešního Belize, kde taťka hledal mytickou Atlantidu. Dívka našla dokonale zachovanou lebku ve skrté dutině uvnitř ruin. Postavila si ji na noční stolek, ale záhy si začala stěžovat na podivné sny. Byly mimořádně konkrétní a šlo v nich o každodení život Mayů. Když pak lebku v šedesátých letech zkoumali britští vědci, došli k pozoruhodným výsledkům: Lebka - včetně odmínatelné části - byla vyrobena z jednoho kusu a musela být zhotovena ručně. Obě poloviny obličeje byly navíc extrémně osově symetrické a uvnitř umístěné složitě uspořádané hranoly navíc umožňovaly lom dopadajícího světla tak, že oba oční důlky začaly zářit. Vědci přišli i na to, že lebka byla opracovaná křišťálovou sekerou - jenže horský křišťál se při tomto procesu obvykle rozpadá, takže výroba lebky musela být provedena mimořádně zručným řemeslníkem. (NIRO)
  • V úvodní sekvenci lze mezi artefakty, které jsou rozsypány na podlaze po rozbití několika beden, zahlédnout i mytickou Mojžíšovu hůl. Její přesná replika byla zhotovena podle hole, s níž vystupoval Charlton Heston jako představitel Mojžíše v okázalém velkofilmu Desatero přikázání z roku 1956. (Lavran)
  • Honba za příběhem "čtvrtého Indyho" vytáhla v 90. letech na světlo světa i scénář "Indiana Jones and the Monkey King" (resp. "Garden of Life"), který napsal Chris Columbus, mj. režisér hitů Sám doma (1990) či Harry Potter a Kámen mudrců (2002). Indiana (Harrison Ford) v něm měl v Africe pátrat po ztraceném městě a pramenu věčného mládí. Scénář pocházel z roku 1984 a měl být původně použit pro třetí díl. George Lucas jej však zavrhl jako příliš nerealistický (byla v něm například scéna, v níž Indy osedlá nosorožce a vyrazí do boje s německým tankem). Myšlenka s léčivou silou pramene ovšem byla později použita pro Svatý grál v Poslední křížové výpravě (1990). (Rodriguez)

Související novinky

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Od roku 2022, kdy Steven Spielberg představil fandům svůj Zlatým Glóbem ověnčený osobní film Fabelmanovi, jsme moc netušili, k čemu se chce jeden z nejslavnějších režisérů všech dob příště… (více)

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (více)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (více)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (více)

Reklama

Reklama