Reklama

Reklama

Neuvěřitelný skutečný příběh Marie Curie-Sklodowské, první  ženy - vědkyně, která získala Nobelovu cenu. Biografie vědkyně, manželky a matky, která se zasloužila o přelomové objevy na poli fyziky a chemie... V roce 1934 se Marie Curie zhroutila ve své laboratoři v Paříži. V nemocnici vzpomíná na svůj život, jak začala studovat v Paříži, jak bylo financování jejího výzkumu často odmítnuto kvůli tomu, že byla žena, jak potkala stejně zaníceného Pierra Curie a vstoupili do partnerství. Potom, co Marie objevila hned dvě radioaktivní částice polonium a radium, zamilovali se do sebe, vzali se a měli dvě děti. Marie brzy ohlásí objev radioaktivity, který způsobí revoluci ve fyzice a chemii. Radium se brzy začne používat v řadě komerčních produktů. O škodlivosti radioaktivity se tenkrát ještě nevědělo. I samotná Marie nosila radioaktivní materiál ve zkumavce v kapse, anebo v noci zamyšleně pozorovala, jak ze šuplíku pracovního stolu vychází jemné zelenomodré světlo. Po smrti milovaného manžela zůstává věrná svému závazku vědě a zkoumá dál. Brzo je evidentní, že její práci bude možné aplikovat v medicíně a může zachránit tisíce životů. Anebo ve válce, kde jich může zničit na miliardy. Marie byla snad jediným člověkem, kterého nezkazila sláva. (JOJ Cinema)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (96)

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Zajímavě pojatý snímek, který se zpočátku tváří jako tuctový životopisný příběh, aby se postupně rozvinul do moderního narativního tvaru, kde se současnost prolíná s minulostí i budoucností, dokumentární přístup s ryze uměleckými postupy, osobní život Curieových s obrovským významem jejich objevů pro život i pro jeho destrukci, tak jak to u podobně přelomových objevů bývá. Film, jehož poselství stojí za přemýšlení i za uchování v paměti. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Jsou věci kterých se můžeme bát, ale je toho tolik k oslavování…" Není sporu o tom, že Marie Curie-Skłodowská změnila svět a tento životopisný film velmi originálně ukazuje nejen jak, ale i v čem. Ten nápad s "dokumentárními" vsuvkami, které po různu ukazují na některé formy využití radioaktivity, kterého se už přitom Curieovi nedožili, se mi velmi zamlouval. Ač třeba scéna mapující okamžiky před výbuchem jaderné bomby v Hirošimě (viz hlavně mikro záběry na ulici, kde si hrají děti) je jako z jiného filmu. Uznávám, že to může pro někoho působit až rušivě (viz třeba scéna z havárie v Černobylu), ale dost přesně to demonstruje, jak širokospektrý byl dopad objevů Marie Curie-Skłodowské a jejího manžela Pierra.  Spolu tvořili vskutku jedinečný a velmi oddaně se milující pár. Pouto jejich lásky filmaři využili i v samotném závěru, kdy si "duch" mrtvého Pierra přichází pro umírající Marii a oba spolu jakoby ve snu diskutují o dosahu jejich společných objevů. Ten konec možná nepovažuji  za úplně zdařilý a zas tak originální (i když na úrovni životopisného snímku možná i jo), ale celkově za mě poměrně velká spokojenost. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Marie Curie-Sklodowskou samozřejmě znám, ale více jsem se o ní začal zajímat, až když jsem letos navštívil Jáchymov. O filmu Radioaktivita jsem nějaký ten čas věděl a tak byla jen otázka času, až si na něj udělám čas. Na to, jak silné téma to je, mě překvapila až průměrná hodnocení zde. A po shlédnutí to stejně nechápu. Podle mě je Radioaktivita hodně povedený životopisný kousek. Rosamund Pike hraje skvěle, Sam Riley v roli jejího manžela neméně solidně přitakává. Hodně se mi líbily i ty momenty, kdy příběh Madam Curie protkávaly scény, co radioaktivita všechno způsobila a čeho se naštěstí ona nedožila. Osobně mě mrzí akorát to, že se tvůrci vůbec nezaměřili na Jáchymov. Jedna zmínka ve vteřině mi přijde až hanebně málo. Nicméně na úkor zdejšího hodnocení nelze jinak, než doporučit pro všechny, které příběh této první fyzičky francouzské Sorbonny nějak zaujal. ()

anatheman 

všechny recenze uživatele

Je skvělé, že se někdo snažil natočit film o jedné z největších vědkyň v dějinách. Rosamund Pike se role Marie C-S zhostila na jedničku a jistě můžeme snímek vnímat jako one woman show. Velký klad rovněž představuje skutečnost, že se zde vyskytují různé mini-sekvence mapující klíčové okamžiky 20. století pojící se s užitím radioaktivity. Nicméně přiznávám, že tyto sekvence mají zprvu poněkud rušivý efekt, jelikož logicky přímo nesouvisí s životem Marie C-S. Ale jak říkám, oceňuji ten nápad. Rovněž mohu pochválit i soundtrack, který působí adekvátně "vědecky". Jinak celkově musím říct, že film sám o sobě není tím, co by vás absolutně přilepil k obrazovce. Několikrát jsem zkrátka kontroloval čas a i přes relativní krátkost se snímek docela táhne. Zároveň se mi zdá, že Radioactive občas neví, čím chce být. Nebo abych byl přesnější - rozebírá se tu docela dost témat a snad akorát to týkající se vědy je uspokojivě dořešené. Snímek tedy doporučují 3 japonská města z 5. ()

kenkaku 

všechny recenze uživatele

Film stojí a padá na nešikovném zpracování a vyprávění. Téma jako takové geniální a některé myšlenky filmu doslova fenomenální (prostřihávat nálet na Hirošimu s projevem při přebírání Nobelovi ceny byla silná myšlenka), bohužel naráží na artové pokusy (otravné) a sráží ho i patetická trapnost (zmíněný nálet na Hirošimu je tak démonický - zlá bomba padá na děti hrající si v ráji na zemi). To co je pro mě s otazníkem je, jak moc byla ve skutečnosti Mařka Kari protivná pinda (nebo to bylo jen přehrávání Pike v kombinaci se scénářem). Osobně jsem si jen na základě filmu nezvládl udělat objektivní obrázek. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (2)

  • Natáčelo se v Maďarsku ve městech Budapešť a Ostřihom. (BMW12)

Reklama

Reklama