Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Když americké manželky opustí v létě s dětmi rozpálený Manhattan, jejich obětaví pracující manželé se věnují "kladení pastí, lovu a honu", jinak řečeno, zajišťují rodinu a "trpí" ve městě. Své utrpení a samotu si zlehčují občasným zakázaným doutníčkem, nezdravým jídlem, příležitostnou sklenkou whisky a ti nejodvážnější dokonce proměňují chtivé pohledy na ženské křivky mladých krasavic ve skutek. Také Richard Sherman je typickým manhattanským manželem, který pravidelně v červenci vyprovodí ženu Helenu a synka Rickyho na nádraží, aby si užívali venkovských radovánek. Poté se chce ve vší počestnosti soustředěně věnovat své práci v nakladatelství, protože v bytě je konečně klid, nemusí nikoho zdravit a odpovídat na stále stejné otázky. Může se věnovat například korektuře nové knihy "Člověk a podvědomí", která se sice zdá nezáživná, ale její třetí kapitola "Potlačovaná vášeň u muže středního věku, její kořeny a důsledky" je svým způsobem inspirativní. I ten nejvěrnější otec od rodiny však může podlehnout pokušení, když se o patro výš nečekaně nastěhuje blonďaté sexy stvoření, roztomile naivní a nedotčené, zato s křivkami hollywoodské hvězdy. Na scénu opět přichází Marilyn Monroe ve své nezapomenutelné roli naivní a prosté dívenky, jejíž vlající sukně nad pouličním větrákem v jedné ze slavných scén tohoto filmu probouzela fantazii mužského publika mnoha generací. Předlohou k nestárnoucí konverzační komedii Billyho Wildera se stala divadelní hra herce, scenáristy a producenta Georga Axelroda (1922-2003) s původním názvem "Sedmiroční kopřivka". Po boku M. Monroe uvidíme Toma Ewella. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Ukázka z filmu 2

Recenze (157)

Fingon 

všechny recenze uživatele

Má jediná zkušenost s "božskou" MM zatím proběhla pouze s kultovní klasikou Někdo to rád horke, a protože název tohoto filmu jsem neslyšel prvně, byl jsem na něj docela zvědavý. Hm... kromě několika vychytávek na samém začátku (indiáni a přesun do současnosti filmu a potom způsob, kterým hlavní hrdina vzpomíná na aférky, kterým se mu podařilo uniknout to byla dost nuda. ()

selfesteem 

všechny recenze uživatele

Už s tím Karlem začínám nudit, já ho dokonce pletu i do amerického filmu z padesátých let :). Ale Tom Ewell (neuvěřitelně parádní výkon!) mi v postavě Richarda Shermana strašně připomněl Rodenovu roli ve Velkolepém paroháči. Hlavně v jedné z nejpodstatnějších myšlenek filmu, že totiž fantazie některých lidí nezná hranic a dokáže je natolik zmást a přesvědčit o vlastní pravdě, že už jim tyhle představy nikdo nevyvrátí, a pokud ano, tak to dá těm dotyčným skutečně velkou práci. Paradoxem zůstává, že čím více představ a chybných dedukcí v hlavě máte a přemýšlíte o nich nebo je řešíte, v podstatě vám kolem nic nehrozí a nic se neděje. Jakmile se však dostanete do klidu a o ničem přemýšlet nebudete, jistojistě se nějaká z vašich původních obav vesele splní. Slaměný vdovec je zajímavou sondou do života muže středního věku, který je přesvědčen o svých pravdách ohledně vlastního vzhledu a vystupování, který zastává velmi úsměvný (mužský) názor na ženy, a který hlavně každodenně bojuje s vlastní bezmeznou fantazií. Ozdobou této podařené komedie je jako vždy nááádherná, kouzelná, úchvatná a dokonalá Marilyn Monroe, která mě znovu ujistila, že oplývá mj. vynikajícím komediálním talentem. Scény s balením Rickyho pádla a nutná návštěva domnělého milence Richardovy manželky Toma McKenzieho a následná konverzace mezi Richardem a Tomem jsou podle mě ty nejvtipnější scény z celého filmu, který jsem už viděla snad stokrát. ()

Reklama

Krissty 

všechny recenze uživatele

Marilyn byla nádherná, co se o tom dá jiného napsat? Nevadila mi dokonce ani teď, když hrála přihlouplou naivní modelku, ačkoliv být to moje známá, tak mi leze svým chováním hrozně na nervy... Překvapilo mě, že před ní Tom Ewell neustoupil do pozadí, právě naopak, čímž se zasloužil o vtipnost většiny scén (víc mě dokázal pobavit jen pan šéf, když Richard žádal o dovolenou). Byl vynikající a měl v sobě zvláštní kouzlo. Potěšila mě legendární scéna v bílých šatech a také zmínění jména Marilyn Monroe v závěru filmu. Jen jediné mi vadilo - proč jen ona musí mít tak špičatá prsa? S kulatými by byla dokonalá, ty pahorky mi překáží :D ()

andrii 

všechny recenze uživatele

... a jeho letní sen. Je unesen, když před ním defiluje, jako ranní červánek, jako Večernice. Sladké cukrátko, sladký pojem, stvořený z růžové pěny, andělsky, samotným mistrem. Rozevláté volánky, roztančená labutí sukýnka, á la dort Pavlova, zvedá /se/ k výšinám, do oblak. Nejeden prázdninový den. Rozplývá se nejen pán s "cylindrem." ()

Martrix 

všechny recenze uživatele

- Doktore, jsem sedm let ženatý a obávám se, že na mě leze to, čemu vy říkáte svrbění po sedmi letech. Co mám dělat? - Pokud něco svrbí pane, je přirozené to poškrábat! Přestože zazní i taková věta, zapomeňte na pikantní, nebo dokonce lehce nekorektní komedii o nevěře. Richard je v textu distributorů označován jako typický manhattanský manžel, který vyeexpeduje manželku i se synem na prázdniny na venkov. Jak ale s čersvě nabytou svobodou naložil poté, co potkal blonďatou nepokušitelku s neposednou sukní, nakonec moc velká řachanda není. Spoustu monologů i vizualizovaných fantazií, které produkuje Richardova představivost, sice občas prosvětlí příjemný inteligentní humor, ale na můj vkus ho nebylo dost. Mám divadelní adaptace rád, ale tady to bylo i přes dobrý výkon Toma Ewella ploché. O výkonu MM mluvit nelze...ona tam vlastně byla jen nastrčená jako WOW efekt. Jenže mé libido nechávaly naivně působicí blonďaté prsatice odjakživa neaktivní...můj vkus se ubírá jiným směrem. Tzn. neocenil jsem ani ikonickou scénu s chlazením vaječníků. Co je ale podstatnější, tak casting byl čistý kalkul. Ve svých 29 letech hrála 22 letou; ta role měla přijít buď dřív, nebo měla být obsazena mladá holčina. Vyznělo by pak lépe, že postava kterou MM hrála, ani žádné klišé naplňovat neměla. Ve skutečnosti dokonce naopak. Richarda popostrčila kam patří a u toho svým proslovem zvedla sebevědomí nejen jemu, ale i mnohým mužům, kteří by si na takového blonďatého andílka netroufli. Takže oceňuji vyznění filmu a vlastně i to, že Wilder/tvůrci nešli po srsti divákům, kteří čekali něco třaskavějšího. Také chválím nemálo nenápadných, ale sofistikovaných verbalitek, které přišly hned v první scéně, ale pak se (bohužel) zjevovaly ve větších odstupech. A na závěr přiznám, že byť šlo jen o pár sekund, kdy byl dabing nahrazen originálním popěvkem MM u klavíru...hlas měla fakt sexy. Lepší 3*. Kdyby se mi MM líbila, tak 4* dám. PS: Tomu scénáři by velmi slušelo francouzské zpracování typické třeba pro devadesátá léta. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (33)

  • Práva na film byla původně koupena společností Paramount Pictures, ale po tom co režisér Billy Wilder opustil Paramount, byl projekt přesunut k 20th Century Fox. (facojurka)
  • Poslední film Donalda MacBridea. (Kulmon)

Reklama

Reklama