Reklama

Reklama

Velká filmová loupež

  • Slovensko Velká filmová loupež (více)
Československo, 1986, 77 min

Scénář:

Oldřich Lipský

Kamera:

Emil Sirotek

Hrají:

Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Jaroslav Moučka, Jiří Němeček, Karel Heřmánek, Ladislav Gerendáš, Zdeněk Srstka, Dagmar Havlová, Vladimír Hrabánek, Otakar Vávra (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Protagonisty jsou komici Oldřich Kaiser a Jiří Lábus, kteří mají na výstavě převzít cenu japonské televize. Současně se pětice gangsterů chce zmocnit převratného vynálezu profesora Suzukiho – superholografu, jímž je možné vyjmout kohokoliv z televizní obrazovky a přenést do reality, a také naopak. (Filmbox)

Recenze (150)

Vesecký 

všechny recenze uživatele

To byla ideově postavená oslava znárodněné kinematografie, která měla být přehlídkou tváří, které se ve filmu během těch 40 let objevovaly, proto ten rudý koberec na začátku a pak ten zpěv na konci. Jinak to byla slátanina, výjimečně nepodařené dílo Oldřicha Lipského, psané zajisté na zakázku vedení Čs. filmu. V dvojrolích Lábus a Kaiser, rozhodně se zhostili svých rolí hůř než skečů, které známe z televize. Moučka a Němeček v roli gangsterů, tě pic. Když už tam herci hráli sami sebe, tak Zázvorková, Lipský, Veškrnová, Bedrna a Schmid mohli hrát taky sami sebe a jejich role sehrát někdo jiný, dost to rušilo. ()

Gaudy 

všechny recenze uživatele

Tento film je nemastný a neslaný. Hrozný nezajímavý křečovitý děj. Je jedině dobrý na demonstraci a reklamu 40-ti let znárodnění české kinematografie. Jediné co dělá tomuto filmu hvězdičky je herecké obsazení, kam se museli vejít všichni herci aktivně pracující v Barrandově. Je to hořký hrozen v trsu české kinematografie. ()

Reklama

The_God 

všechny recenze uživatele

Poněkud zvláštní částečně sci-fi komedie s neobvyklým způsobem vyprávění (mám na mysli obrazovky s textem, co se právě děje), kde K&L hrají svoje vlastní dvojníky. Jednou za pár let není špatný se na to podívat, ale každý rok to vidět nemusím. Nehledě na to, že v tomhle filmu Titanic není Titanic, ale nějaká zaprášená, malá lodička. Průměr. ()

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Cena firmy Sony bude našim komikům předána na přehlídce 40 let znárodněné kinematografie v Praze U Hybernů. Vskutku velká filmová loupež... Film jsem viděl naposledy na špatně naladěném televizoru Tesla Merkur se zulámanou anténou. Byl konec osmdesátých let a scéna desítek herců vystupujících z polské parodie na Fiat, meta humor a ztřeštěné honičky mě fascinovaly. Jednalo se o období, kdy jsem ujížděl Muži z Hong Kongu. Bylo jasné, že očekávání založená na dětských diváckých zážitcích s Merkurem se nemohou naplnit, ale pocit trapnosti, jemuž jsem se místy neubránil, jsem nečekal. Splácanina vynikajících scének, včetně té "vítězné" z Japonska, odkazů na starší české úspěchy zestátněné kinematografie (Láska z pasáže, Arabela, Vrchní prchni aj.), odvážných výstřelků, zjevně z hlavy chlíváka Zdeňka Podskalského st. (nahotiny na kole) a řady nechtěných přešlapů od bláznivé komedie do nepovedené maškarády circa ČST. Ve své prostotě film klade nemalé nároky na znalost československé filmové tvorby, pro mileniála to musí být naprosté psycho. Místy ovšem nonsensuální crossover jako svině, jehož šílenost může docenit každý: Udělej Lábuse. Za pivo! [Vorlíček:] No tak, jak jsme Tě to učili? (Lambas se mění v havrana a zpět.) Vidíte jak se mu leskne brko? Možná kdyby to nebylo digitálně restaurované, ale vysílal to ten starý Merkur... ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Velká filmová slabota. Hodně překombinované bez ladu a skladu včetně vyloženě trapných momentů. Příšerné šaškování dvojky Kaiser & Lábus a spousta hvězdných herců, kteří se zúčastnili natáčení, aby udělali publikum, zakývali do kamery nebo řekli jednu větu. Tak už to u podobných zakázkových filmů k výročí kinematografie, prvního kina, Barrandovu atd. bylo, dnes už je stěží uvěřitelné, že řada těchto snímků nevznikla jenom pro televizi, ale normálně s účelem promítání do kin. Tenhle snímek stojí o něco výš od předchozích obdobných titulů jen díky tomu, že polovinu filmu nepředstavují jen střihové ukázky ze starších filmů, ale odkazy na ony filmy proběhly originálnějším způsobem. Některé narážky a parodie na různé čs. filmy jsou zábavné (za všechny jmenuju Vlado Müllera parodujícího svého kaprála Hoferika z filmu Signum laudis), stejně tak vtipný zemědělský dabing Kristiána a ocenil jsem v pozadí záběry na tehdejší filmovou pražskou výstavu roku 1986 s mnoha známými kostýmy a rekvizity. Jako celek to i díky hlavní dvojce trochu připomíná pořad Možná přijde i kouzelník, který se v té době díl od dílu posouval od tradiční TV estrády k tematicky sevřenějším večerům. S odstupem času zde možná víc zaujme dokumentární hodnota, než humor. Renomovaní tvůrci komediálního žánru Oldřich Lipský a Zdeněk Podskalský už zde doslova mleli z posledního a ani jejich spojení tyhle nedostatky nedokázalo nahradit, spíše naopak. 50% ()

Galerie (5)

Zajímavosti (24)

  • Když Šeptal (Jiří Němeček) ukradne sošku, spustí alarm a objeví se Antonín Martin Brousil, divadelní a filmový teoretik, kritik, historik a profesor AMU. A říká: „To byla Siréna,“ což je narážka na film Siréna z roku 1947 a odebírá mu ukradený artefakt, což je Zlatý lev, ocenění z Itálie za tento film. (sator)
  • Když mezi husity prochází občan v civilu, osloví ho mistr Jan Hus: „I ty, bratře, proti všem?“ Tohoto „civilistu“ si zahrál Otakar Vávra, mimo jiné režisér filmů z husitského období včetně zmiňovaného Proti všem (1956). (wictoria)
  • Fráze „A prchni“, kterou pronese šéf (Jaroslav Moučka) směrem k postavě vrchního (Josef Abrahám), je narážkou na Abrahámův známý snímek Vrchní, prchni! (1980). (LION-MR.T)

Reklama

Reklama