Reklama

Reklama

Haló, haló!

(seriál)
  • Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

(více)

Recenze (429)

C0r0ner 

všechny recenze uživatele

"To jsem já, LeClerc," případně "Bodré podoledne," a mnoho a mnoho dalšího. Opakovaný vtip přestává být vtipem, ale ne u Haló, haló!, kde se naopak na ty opakované vtipy těšíte. Nevím, jak se na tohle dívají Francouzi, ale podle mě se taky musí smát, protože to krásně vypovídá o jejich situaci při válce. 95% ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Ona si zřejmě myslí, že mám krtka ve vaně a taky razící štít ve skříni." Já mám rád anglický humor a je mi zcela jedno jestli je suchý, navlhlý nebo úplně rozmočený. Ten Reného anglický humor je tedy spíše francouzský nebo možná německý, ale jeho ekvilibristika mezi okupanty, odbojáři, osvoboditeli a ženami všeho druhu je prostě vynikající. A vzhledem ke své děravé paměti se řadím k těm, kteří pochopili, že opakovaný vtip je stále stejně dobrým vtipem, protože opakování je matkou moudrosti a já jsem patrně jejím otcem. ()

Reklama

PanZahadnyCZ 

všechny recenze uživatele

Asi můj nejoblíbenější britský seriál. Celá zápletka je dokonale vymyšlená a seriál nabízí dost vtipných postav na to, abyste si z nich mohli určit svého oblíbence. Já osobně zbožňuji všechny. Renného a jeho pesimistický humor, Grubera se svým tančíkem, Herr Flicka se svým zalíbením k ženám a striktností k podřízeným (perfektní dabing Michala Jagelky), strážníka Crabtree se svým dokonalým přízvukem a další ... Tyto legendární postavy do mě vryly doživotní oblibu tohoto seriálu. Uznávám, že místy seriál ztrácel na humoru (hlavně pozdější díly) ale stále šlo o 'Allo 'Allo! Prostě srdcovka. ()

S.Quentin QUALE 

všechny recenze uživatele

Vedle filmů Velký flám a Eso Es je tohle nejlepší taškařiční záležitost z okupované Francie. Ovšem s jedním podstatným rozdílem - britského střihu. Dokonalost! Dala by se vytýkat zbytečná délka seriálu vůči novým věcem, ale já ten seriál mám zkouknutej už několikrát, takže pro mě to na překážku vůbec není. ()

Jennifer.S 

všechny recenze uživatele

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. Naprosto skvělé nezapomenutelné hlášky. "Odvážný" René jako statečný hrdina nekomunistického odboje schovává koňské salámy, stará se o bar a příležitostně vyhodí do vzduchu nějakou tu železnici. Taky už víte, že mohou být Hitlerovi projevy zábavné? Při dvojnásobné rychlosti totiž znějí jako kačer Donald. ()

Galerie (81)

Zajímavosti (59)

  • Úspěch seriálu dal podnět k uspořádání divadelního představení s obsazením většiny původních herců. Divadelní forma Haló, Haló! byla uváděna v letech 1986–1992, a to nejen v Británii, ale i v zahraničí. Po dobu rekonvalescence Gordena Kayeho hrál postavu Reného John Larson. (GordonCZ)
  • Pozdrav, který používá kapitán Hans Geering (Sam Kelly) místo „Heil Hitler“, je do češtiny přeložen jako „klap“. Ve skutečnosti Sam Kelly z celého pozdravu vzal pouze poslední slabiku „-tler“, která foneticky zní jako „tla“. Diváci se pak ptali, co to Sam Kelly vlastně říká, jestli „klop“ nebo „klip“. Fonetická dezinterpretace pak prosákla i do českého dabingu. (Dinsberg)
  • Mezi protagonisty kavárníka René (Gorden Kaye) a jeho ženou Edith (Carmen Silvera) je věkový rozdíl 19 let, zatímco Carmen Silvera je jen o 8 let mladší než představitelka její matky, Rose Hill, ačkoli ta působí mnohem starší. Dokonce svou "dceru", herečku Carmen Silvera, přežila o celý jeden rok. (agent00074)

Související novinky

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno