Hra o smrti

• Velká Británie The Reckoning (více)

Píše se rok 1380 a Anglií zmítají mocenské boje mezi církví a světskou vrchností. Mladý kněz Niccolas de Valans je nucen uprchnout poté, co se dopustil cizoložství. Na své cestě narazí na potulnou hereckou společnost, v čele s Martinem (WILLEM DAFOE), a protože je schopný, přidá se k nim. Putují do města Daremu, kde mají hrát místnímu lennímu pánovi k narozeninám. Stržený most přes řeku je však donutí, aby prošli panstvím lorda de Guse a zastavili se u jeho hradu. Přicházejí zrovna ve chvíli, kdy je město vzrušeno vraždou malého chlapce, z níž byla obviněna hluchoněmá žena. Niccolas brzy pozná, že něco zde není v pořádku. Společně s Martinem se zapletou de temné sítě zločinu a nenávisti (oficiální text distributora)

Snorlax

Čekala jsem detektivku, dostala jsem skvělé drama s detektivním nádechem. Těšila jsem se na Cassela, ale ten dostal tak mrňavý prostor, že prakticky nemohl nic předvést. Naštěstí mi to vynahradili jeho skvěle hrající kolegové. Má hluboká poklona patří scenáristovi. ()

InJo

Poutavá, originální, odvážná a nezvykle pojatá středověká detektivka, v níž neskřípe snad ani jedna složka. Jen to možná chtělo přitvrdit na atmosféře a děj ještě více vyhrotit, aby byl celkový zážitek absolutní. 80 % ()

swamp

Tak tohle je pro mě zatím nejslabší McGuiganův film. Přesto je na dosti vysoké úrovni..tak trochu Der Name der Rose. Paul Bettany podává strhující výkon, ale ten vlažný začátek mě zkrátka nudil. :( ()

Fingon

Sedmá pečeť v barvě, s lepší psychologií a větším množstvím akce. Bettanymu historické role svědčí:) ()

Ant

Anglický středověk mě vždycky fascinoval a tohle je poutavý film o době, kdy byla Anglie trápena morem a chudobou. Výprava a hudba věrně doplňují příběh a neustálé prostřihy a úhly kamery dodávají onu potřebnou kapku nevšednosti. Willem Dafoe a hlavně Paul Bettany byli obsazeni do rolí, které jim padly přímo na tělo, a Cassel, který ačkoli se tam moc neohřaje, tak dokáže maximálně využít svého prostoru. Hodně silné 4*. ()

nascendi

No, že by som bol obzvlášť nadšený sa nedá povedať. Jednak som nevedel identifikovať žáner, nedokázal som uveriť príbehu a moje predstavy o živote, správaní, reči a konaní ľudí 14. storočia sa dosť líšia od toho, čo Paul McGuigan ponúkol. Ostatné bolo v poriadku. Herci svojim výkonom vylepšovali nedostatky scenára a réžie, hudba a kulisy prispievali k ponurej atmosfére, v ktorej sa to celé odohrávalo. Určite sa film dal nakrútiť lepšie, i keď v žiadnom prípade ho nezatracujem, pretože aj v tejto podobe je lepší, ako priemerný. ()

Arsenal83

O tri triedy slabšie než Meno ruže, s ktorým sa tak často provnáva. Nemá to ani tú atmosféru, ani napätie. Okolo mysteriózna sa to ani neškrtlo a Cassel je zas len záporákom. A pritom herci boli dobrí, ale ja hodnotím film tak, ako som sa pri ňom bavil, a to za veľa nestálo. ()

klerik

MENO RUŽE+ČARODEJNICE ZO SALEMU Vizuálne krásny a myšlienkovo bohatý príbeh. Herci sú fantastickí, hudba pôsobivá aj keď komorná a atmosféra je úžasne temná. Čo trochu škrípe, je réžia, pretože McGigan nedokáže šokovať tam kde treba a niektorým scénam uberá na reálnosti. Paul Bettany je v sutane taký démonický, že si hneď zabezpečil účasť na Da Vinciho kóde.... ()

Chrustyn

Ze začátku zvláštní, skoro až artové ale ve chvíli, kdy se film přehoupne na historickou detektivku o pátrání po skutečném vrahovi malého chlapce, začne být film nejen působivý ale i nesmírně zábavný. Hlavní podíl na tom má nejen vydařená režie ale především výborné herecké výkony a špinavá středověká atmosféra. Velice povedený film. ()

mat.ilda

Středověkou kriminálku si nechám líbit, už pro tu změnu - není nad strašidelný středověk s jeho maškarami, ohněm a morem, nádavkem dostávám kněze prchajícího před vinou a trestem, nacházejícím útočiště u divadelní společnosti, s kterou společně rozehrají tragédii jak vyšitou, s rozmáchlými gesty a krásným jazykem, kde každé slovo má svůj význam - lze s ním změnit svět i vykoupit vinu. Krom úžasné hudby a skvěle obsazených postav oceňuji, jak lehce dokáže kamera diváka uvést do obrazu předcházejícího děje, jen podstatné úryvky událostí, dodržující koncepci, v jaké je snímek pojat. Nečekaný zážitek. ()

jojinecko

Temná stredoveká "krimi" jemne evokujúca Meno Ruže, najmä svojim prostredím a postavami. Našťastie Reckoning má vlastnú tvár, zaujímavé charaktery, zápletku a predovšetkým originálne podanie. To čo film ešte viac v mojich očiach vyzvihuje je nádherná kamera a kreatívne detaily. Po podobnom filme si už len pustiť My Dying Bride a "doomový" zážitok je dokonalý:) ()

honajz

Nějak nechápu to vysoké hodnocení. Parkinsonovská kamera, kterou z duše nemám rád, naprosto jednoduchý příběh, a ani ty reálie nic moc. Zběsilý střih, útržkovité dialogy, nic, co by mě jako diváka dostalo. ()

rikitiki

Zběhlý kněz se dá do služeb kočovné divadelní společnosti a mimoděk se stává spoluzakladatelem realistického divadla, investigativní žurnalistiky a forenzních věd poté, co začne pátrat po skutečném vrahovi uškrceného mladíka. Snímek s originálním střihem (jakoby rozfázovaným pohledem na jednu a tu samou akci), dokonalými hereckými výkony, atmosférou stísněnosti, dramatickými zvraty a naprosto démonickou postavou Vincenta Cassela, který promluví až v samém závěru filmu, když před tím jen přecházel v hradní věži jako tygr v kleci. ____ S lítostí dávám filmu jen dvě hvězdy a to za otřesný scénář, který se kolem středověku jen lehce otřel a předložil spíš nějakou jeho fantazy verzi než realistickou historii. Vzájemné vztahy mezi poddanými a pány jsou nesmyslně rovnostářské jakoby se příběh odehrával dnes. Pominu takovou drobnost, že ve 14. století se nepsalo na papír a zdobným středověkým písmem se nezanechávaly vzkazy naškrábané v rychlosti. ____ KOUSEK DĚJE Historické nepřesnosti by nebyly tolik na překážku, kdyby samotný příběh (dejme tomu odehrávající se v alternativním středověku) neobsahoval nesmyslnosti jako deus ex machina v podobě králových vyšetřovatelů, kterých si v podhradí čítajícím max. sto obyvatel nikdo nevšímá, vykopávání mrtvol na hřbitově v centru vesnice, prudkých hnutí mysli, které nenadále přimějí kočovníky pomoc knězi, zatímco rychlý úprk z nebezpečných míst by byl pro jejich racionální povahu jediné možné řešení. Dorozumívání se s dívkou, která je hluchoněmá, nedělá nikomu žádné potíže a všichni pochopí i abstraktní pojmy, které posunkuje. Celá vesnice léta ví, kdo je vrahem, ale náhle se vzchopí a zakročí až po divadelním představení ... atd. Scénář je špatný a můj obdiv má režisér, herci i kameraman, kterým se dlouho daří zakrývat jeho chatrnost svoji dovedností. Vyplýtvat talent na tak mizernou osnovu je až nešťastné. ____ Ještě by mě zajímalo, jestli kněz Niccolas (sexy Paul Bettany) svým pátráním nerozpoutal další vlnu morové nákazy - to by filmu dodalo další rozměr. /28. 1. 15./ ()

Sofia

Středověká detektivka v divadelním hávu. Paul Bettany a Willem Dafoe jako vždy výteční, z filmu sálala zima a bída. Těžký to život kočovných kejklířů. ()

Morholt

Četl jsem knižní předlohu Kdo zabil Tomáše Wellse od Barryho Unswortha a knížka se mi docela líbila, takže jsem byl zvědav, jak se povede filmové zpracování a musím říct, že to nebylo vůbec špatné. Pohled do středověké kočovné herecké společnosti a do tehdejší společnosti vůbec je realistický a dostatečně středověce syrový. Paul Bettany s Willemem Dafoe odvádějí skvělé výkony a výborně jsou doplňováni dalšími hereckými esy Brianem Coxem a Vincentem Casselem. Silné čtyři hvězdičky. ()

JohnCZ

Středověkou dobu temna ve spojení s žánrem mysteriózního krimi bezmezně miluju a je škoda, že podobných filmů zas až tak moc není. Obsahově Il nome della rosa sice překonáno nebylo, ale takové ambice The Reckoning snad ani od začátku neměl. Přesto se jedná o chytlavě ponurej film plný špíny a bláta. Přesně taková ta středověká mrazivá bída, která vyzařovala i ze zmiňované adaptace knihy Umberta Eca. A i přes umírněnou, spíše televizně působící režii, The Reckoning baví, protože je kvalitně napsaný, dobře zahraný a navíc zasazený do stále ne až tak okoukaného prostředí. ()

liquido26

Má to svou atmosféru i zajímavý příběh, který sice možná není bůhví jak zamotanou detektivkou a místo toho je protkán spíše filozofickými dialogy, ale to ve výsledku nijak nevadí. Herecky je to kvalitně obsazeno. ()

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017