Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

Pierret

Když sleduji všechny ty zářivé mnohohvězdy tady na té stránce, tak mám pocit, že mnozí úplně opomenuli úlohu děje. Ano, je to pěkně natočené, ano, herecké výkony nejsou z nejhorších (ovšem na oscara bych čekal něco vydařenějšího)... bohužel to všechno zabíjí naprosto příšerně splácaná umělina, která má představovat příběh. Připomínalo mi to Daniel Steelovou :) a její příběh o prstenu. Levný apel na základní lidské emoce. ()

fiorela

Mňa ten film hrozitánksky nudil. Bol absolútne nevýrazný. Zbytočne naťahované scény, a tým aj celkovo zbytočne dlhý. Romantiku som akosi prehliadla... hmm... ()

djPeťál

Epický příběh lásky, který Minghella pozvolna divákovi vlévá do hlavy, aby v jeho průběhu nechal hlavní představitele roztočit přestřelku vášní a k jehož zakončení se připlete smutná oběť války, pro kterou ten neanglický pacient možná znamená novou naději.. Fantastické výkony Ralpha Fiennese a Kristin Scott Thomas bych možná ocenil spíš než ten nakonec oscarový Juliette Binoche (i když neméně brilantní), ale to je asi tak to jediné, co bych vytýkal a vlastně to ani nesměřuje ke snímku samotnému.. Režisér nás přes výlety do pouště provází ponorem do citů, které pro hrdiny jednou představují život sám, ale vzápětí mohou být jejich zkázou a já jsem ohromen. ()

akcul

Pro citlivou dospívající dívku, jakou jsem bývala, byl Anglický pacient dlouho osudovým filmem číslo jedna. S odstupem času na něm nacházím trhlinky, ale hvězdičky mu zatím neuberu. Herci jsou skvělí, hudba jedna z nejnádhernějších, co znám a velmi ráda cituji jeho pasáže. Zamilujete se do pouště, do její nemilosrdnosti, která odpovídá i krutosti vztahu oněch tragických milenců i těch, kdo žili s nimi. ()

yatan

pred tym ako som si tento film pozrel som tu cital ze: nudne..dlhe..o nicom..precenovane..ale nastastie mi nedalo ze film dostal 9 oskarov a dalsich 41 cien a rozhodol som sa pozriet v com to tkvie..tento jemne poeticky film je urcite jeden z "velkych" filmov ale na bezneho konzumenta je prave - dlhy a nudny..mne sa velmi pacil tento film prave pre jeho skromnost a ludskost..pribeh o ludoch ktorych osudy spaja nezmyselna vojna v ktorej kazdy z hrdinov straca toho koho miluje..jedine cim by ma film dostal viac by bol trosku emotivnejsi soundtrack..dobra hudba ma podnecuje k vyssim emociam a tento film si ich zasluzil..8.5/10 ()

atrapa

Jsem okouzlena a dojata. Příběh lásky, zrady a odpuštění....můj šálek kávy, sice je to zbytečně dlouhé... ale i přesto 90% (už jen za nádherné obrazy pouště). ()

Trumper

Nádherný film, který se věrně drží lyricky laděné knižní předlohy. Michael Ondaatje je především básník a to je znát i na Anglickém pacientovi, který ho paradoxně proslavil více než veškerá jeho básnická tvorba dohromady. Na rozdíl od knihy má film poněkud čitelnější dějovou linku, odpadají i snové pasáže a prolínání skutečnosti a představ. Co však zůstalo, je krásná atmosféra a to zejména zásluhou hudby Gabriela Yareda a filmové kamery (úchvatně nasnímaná poušť).___ Abych filmu dal 5*, musí ve mně něco zanechat; tenhle film ve mně dozníval ještě hodně dlouho po závěrečných titulkách. /95% ()

PoNoruška

Zápletka je předem jasná, příběh nepřináší nic světoborného. Vášeň hlavních hrdinů je jednoznačným tahákem filmu, chemie funguje nadstandardně. Je to jediným vysvětlením proč má film své věrné příznivce a také důvod proč se k filmu vůbec někdy vracet. Vzhledem k žánru filmu (romantické drama) můžu dát s klidem 4*, protože víc od snímku nežádám. ()

Riverin

Iné slovo ako "krásne" ma pri tomto filme naozaj nenapadá. Tak nežne a jemne natočený film som dlho nevidela, naposledy zrejme Návrat do Cold Mountain, čuduj sa svetu, od rovnakého režiséra. Niekto hovorí že je to dlhé a nudné, pre niekoho možno, no keď sa človek nechá unášať, tak dostane niečo výnimočné. Tiež treba spomenúť skvelých hercov, najviac ma nadchol Ralph Fiennes, naozaj skvelý. A tá hudba....Jednoducho jedinečný zážitok. ()

spookee

Na můj vkus se příliš tlačilo na pilu a trvalo to zbytečně dlouho. Film je symbolem okázalosti a promyšleného "DEJTENÁMOSCARA" kumštu... ()

blanic

První polovina mě uspala natolik, že zbytek jsem musel odložit na příští den. Nicméně celková délka nakonec dává body navíc tomuto originálnímu pojetí vnitřního rozporu vášnivé posedlosti a osobní cti. Nádherné exteriéry, z nichž přechází zrak, zvláštně dojemná hudba a špičkové herecké výkony dělají tento film zasloužilým nositelem svých Oscarů. Jen chudák Kristin Scott Thomas ho nedostala a ještě k tomu dvakrát krátce po sobě spadla s letadlem, tomu říkám PECH :) ()

Pajela

..................... Asi po týdnu "zkoumání" téhle záhady, mažu svůj předešly koment a jen napíšu, že k tomuhle klenotu se nic napsat nedá. To se musí asi prožít................... Pět hvězd a tečka. Nebo pět ..... ()

Weany

Nemůžu jinak, než dát pět hvězd. Jako jeden z mála filmů to na mě šíleně zapůsobilo. Byla to prostě nádhera. ()

pollstro

Nádherný a dojemný příběh z prostředí předválečné a válečné Afriky plné pouště, písku, sucha a horka. Ačkoliv trpící přepálenou délkou, sentimentalizmem a kýčovitostí, tak i přesto se jedná o velkolepý, jedinečný a dojemný romantický příběh, který je svým prostředím, několika časovými rovinami, širokým časovým pokrytím a zpětnou formou vyprávění, skutečně silným filmovým zážitkem, který dokáže pohladit po duši. The English Patient má své specifické osobní kouzlo plné hloubky a důrazu na detail, kterým se skutečně může pyšnit jen pár vyvolených romantických filmů takhle obrovského rozsahu. Obrazově velmi bohaté a nádherné, stejně tak jako v jednotlivých vztazích mezi hlavními postavami. Anthony Minghella dokázal po formální stránce natočit skutečně monumentální a bohatý film plný pocitů, lásky a přátelství, kterému nelze upřít jeho čistá filmovost. Pomalu, ale za to pečlivě odvyprávěný romantický příběh, který se svými Oscarovými vítězstvími nepochybně zapsal do dějin kinematografie. Ralph Fiennes v roli anglického pacienta jednoznačně fenomenální a bezchybný. "My darling. I'm waiting for you. How long is the day in the dark? Or a week? The fire is gone, and I'm horribly cold. I really should drag myself outside but then there'd be the sun. I'm afraid I waste the light on the paintings, not writing these words. We die. We die rich with lovers and tribes, tastes we have swallowed, bodies we've entered and swum up like rivers. Fears we've hidden in - like this wretched cave. I want all this marked on my body. We are the real countries. Not boundaries drawn on maps with the names of powerful men. I know you'll come carry me out to the Palace of Winds. That's what I've wanted: to walk in such a place with you. With friends, on an earth without maps. The lamp has gone out and I'm writing in the darkness." ()

JohnCoffe

Přiznám se že 9 Oscarů mě zlomilo a přesvědčilo se na film podívat. I přestože jsem tušil dopředu sladkost filmi, tak jsem se hecnul. Neměl jsem to dělat. Bože to bylo utrpení zase jednou. ()

Gwilwen

V polorozpadlém toskánském klášteře se setkávají dvě duše. Ošetřovatelka, která během války ztratila všechny, které milovala a „muž bez tváře“ – domnělý „anglický“ pacient, který v posledních okamžicích svého života myslí na svou lásku a rekapituluje svůj život. Tragický romantický příběh situovaný do exotického prostředí se mi líbil daleko víc než před lety. No jo, tenkrát pro mě byli Colin Firth i Naveen Andrews úplně neznámí týpci. To už neplatí, takže jsem si film vychutnala i díky obsazení. A koukám, že maska Ralpha Fiennese hodně inspirovala tvůrce Harryho Pottera … Raději mám sice Minghellův Návrat do Cold Mountain, ale i tak před panem režisérem smekám. Nechť je mu země lehká. ()

wiolan

Někomu se 160 minut tohoto filmu zdá moc. Přitom první verze filmu před sestříháním byla dlouhá 4 hodiny a 10 minut. Pro mě je tenhle film hereckým koncertem celé plejády skvělých herců, není náhodou, že Julliette Binoche i Kristin Scott Thomas patří mezi mé nejoblíbenější herečky ()

Bugiii

Krásný film, nádherná hudba a silný příběh. I když je to trochu romantika, je to film o kterém budete přemýšlet a který na vás jistě zapůsobí. ;) ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)