Jak je důležité míti Filipa

• Velká Británie The Importance of Being Earnest (více)

Dva mladí gentlemani, žijící v Anglii roku 1890, si pohrávají s pravdou, jen aby do svého poklidného venkovského života vnesli trochu vzrušení. Worthing (Colin Firth) si vymyslel bratra Filipa, kterého používá jako výmluvu, aby mohl navštěvovat okouzlující Gwendolen (Frances O´Connor). Moncrieff (Rupert Everett) si začne říkat Filip poté, co navštíví Worthingovu mladou a krásnou chráněnku Cecily (Reese Witherspoon) na venkovském sídle. Všechno se začne hatit, když se oba společně ocitnou pod jednou střechou. A to je ten správný čas odhalit, jak je důležité míti Filipa! (oficiální text distributora)

Madison

Rýdzo britská, sarkasticky brilantná, obsahovo vtipná dobová uletenosť, ktorá doslova pohladí priaznivcov vzťahových prepletencov allenovského štýlu, ale v doprovode čisto anglického panovačného humoru. Prenádherná filmová záležitosť divadelného charakteru, ktorá sa otvorene vysmieva konvenciám, podobám lásky či hlúpym charakterom postáv. A ten herecký kasting! Colin Firth čoby po uši zamilovaný džentlmen, Rupert Everett ako ľahostajný mestský aristokrat, Frances O´Connor ako kultivovaná dáma a voľnomyšlienkárka Reese s pohŕdavou náturou bola krásnym Wildeovým bonbónikom. O bezcitnej Judi Dench ani nehovoriac. Jeden z filmov, ktorý ma pohltí za každých okolností. ()

paascha

No nevím, nevím. Filipa nejlepšího ze všech podle mě udělali kdysi herci z Činoheráku v čele s Abrhámem a Hanzlíkem, lepšího jsem ještě nikdy neviděl. Tohle moderní filmátko mě vůbec nebavilo, nudil jsem se až hrůza a každou repliku porovnával s mým oblíbencem. Tak to dopadlo strašně, samozřejmě, a ani jsem to nedokoukal. Dám to někdy jindy, až budu mít lepší náladu na podivné a zbytečné experimenty, heh:-)))) ()

Šakal

Vynikajícím způsobem převedená hra Oscara Wilda na filmové plátno. Největším kladem tohoto snímku je herecké obsazení a s tím spojené opravdu výborné herecké výkony všech zůčastněných. Ať už se jedná o Ruperta Everetta, Colina Firtha, Frances O' Connor, Reese Witherspoon a jako třešínka na dortu Judi Dench. Inteligentní, hravá, konverzační komedie s bravurně napsanými i zahranými dialogy. ()

Corpsegrinder

Trapná předvídatelná nuda. Nevim zda je to samotným filmem a nebo tim že jsem na to čuměl ve škole na dvouhodinovce s vypíčenou třídní učitelkou která to co pět minut pauzovala aby nás upozornila na špatně utáhnutej motýlek, mouchu poletující v záběru v 50. minutě nebo na to že herci mrkaj což má skrytý smysl. ()

PollyJean

v každém pohledu je vidět, že štáb filmu oplýval bohatým rozpočtem a na ničem nemusel šetřit. Interiéry jsou patřičně přepychové, v exteriérech se nešetří početnou stafáží. Nic z toho ale nepomáhá zakrýt fakt, že sledujeme jakkoli vtipnou ale přece jen dost plytkou zábavu s až výsměšně prostinkou zápletkou. Spíš naopak tento opulentní film tuhle skutečnost zdůrazňuje mnohem razantněji než papundeklové studiové kulisy české adaptace ze 70. tých let, které pranic neskrývají, že se koukáme na divadelní konverzačku. Ba co hůř, přišlo mi, že tato velkolepá adaptace účinkem daleko zaostává za až lehce fraškovitou českou verzí. Jako kdyby ten anglický humor byl příliš chladný, příliš decentní, najednou se Wildeovy brilantní, hravé a místy dost švihlé repliky (dámy lpící na jménech, Ceciliiny zásnuby) dostávají do podivného kontrastu s úplně normálním jen místy lehce upjatým chováním postav. Početné rádobyvtipné vsuvky typu Algernonova prchání před věřiteli nebo Ceciliina snění o rytíři vyznění spíše zhoršovaly. Do sekce wtf pak spadaly záležitosti typu vzpomínky lady Bracknellové, tetování (??) nebo naprosto nepochopitelný posun do Algieho mladšího, nikoli staršího bratra (přičemž Firth tu vypadá o dost starší než Everett) nebo zpochybnění toho, kdo se tu vlastně doopravdy jmenuje Filip (Ernest). Jako třešinka na dortu stařičká a nevýrazná slečna Prismová, u které se těžko dalo předpokládat, že by si ji ještě někdo (kromě hrobníka) mohl chtít vzít. ()

• Když se Reese Witherspoon učila anglický akcent pro tento film, její manžel Ryan Phillippe se zrovna učil skotský přízvuk pro svou roli ve filmu Gosford Park (2001). Kdo z nich se to naučil nejrychleji? Jejich dcera Ava. (HappySmile)
  • Scéna, kde Rupert Everett plácne Colina Firtha po zadku a dá mu pusu na tvář, byla improvizovaná. Režisérovi Ovilerovi Parkerovi se zdála zaražená reakce Firtha tak vtipná, že se rozhodl scénu ve filmu ponechat. (HappySmile)
  • Přestože byla postava zahradníka Moltona nakonec z filmu vystřižena, můžete jej vidět v pozadí v mnoha scénách. (HappySmile)