Podezření

• USA Under Suspicion (více)

Ulice tropického přístavu San Juan, na ostrově Portoriko, jsou zaplněné k prasknutí. Koná se tu tradiční festival. Ti, co se veselí ani netuší, že ve městě došlo k dvěma závažným zločinům. V obou případech se stala obětí nezletilá dívka, kterou pachatel před smrtí znásilnil. Bohatý právník Henry Hearst se chystá se svojí o mnoho let mladší ženou Chantal na dobročinný večírek, když se ozve telefon, kterým ho policejní kapitán Victor Benezet vyzve, aby se krátce zastavil na policejní stanici k doplnění výpovědi. Hearst totiž objevil a ohlásil druhou vraždu. Banální vyšetřování se postupně mění v celonoční křížový výslech, při němž je konfrontována i Chantal. Je tu řada indicií, nasvědčujících, že ctihodný a vážený zastánce práva bude postaven mimo zákon. Ve chvíli, kdy se Hearst pod tíhou argumentů dozná, a Chantal připustí, že si dávno všimla manželovy slabosti pro dospívající děvčátka, dostane kapitán Benezet do rukou nezvratný důkaz. Svědčí ve prospěch Henryho Hearsta... (oficiální text distributora)

xLIGHTx

Genea Hackmana som dáko dlho veľmi nemusel, ale i tak som bol rád a som rád, keď sa objavuje-objavoval v projektoch, filmy s jeho účasťou boli zväčša kvalitnejšie a to sa stalo i v tomto prípade. Možný SPOILER, tento film ukazuje, ako sa dá "pracovať" a manipulovať s vypočúvaným a dosiahnuť v prípade potreby výpoveď, aká sa hodí vyšetrovateľom. A keď sa zadarí, vypočúvaný sa prizná aj k nepravdám. /To inak pripomína aktuálnu situáciu na SK, kedy napr. častokrát kontroverzní kajúcnici zvláštne vypovedajú, pofidérne udávajú ľudí a na základe týchto čudných výpovedí sa u nás zatýka krížom-krážom, všetko pod záštitou a zámienkou údajného boja proti korupcii. Pôsobí to trochu - akoby päťdesiate roky za komunizmu, mnoho ľudí sedí mesiace vo väzbách, výsledky sú žiadne, resp. výsledkom je, že žiaľ pár ľudí tam za zvláštnych okolností čudne zomrelo. A našu špec. prokuratúru, ktorá spoluperzekuuje a dáva zatvárať ľudí, riadi nedávno zvláštne dosadený človek (ktorý v skutočnosti ani nie je prokurátor a je v podstate pravou rukou a roky verným politickým partnerom súčasného premiéra, pardón, už ex-premiéra, ten je zase aktuálne ministrom financií), čiže šp. prokuratúru riadi protekčne dosadený nominant súčasného ministra financií; človek, ktorý - nešťastne, ale žiaľ zrazil a zabil človeka v r. 2016, čiže je to právoplatne odsúdený zločinec (iní ľudia po zrazení človeka majú neraz po kariére, príp. majú roky veľké problémy, ale u nás zato dostanete perfektne platenú pozíciu a stanete sa šéfom šp. prokuratúry, aspoň on, a perzekuujete, dávate podivne zatýkať vám nevyhovujúcich ľudí, hoci ste neúmyselne sám zabili človeka. To možno ani v Afrike nemajú, pán, ktorý je v podmienke, že sa stane šéfom šp. prokuratúry. Inými slovami, zrazu advokát v podmienke s podvodne získanou bezpečnostnou previerkou, ktorú mu vybavil náš ujo - pán minister práce, soc. vecí a rodiny (a s údajne s podvodne získanou justičnou skúškou) sa u nás stal vysoko postaveným prokurátorom, hoci sám nebol v živote prokurátorom a prenasleduje ľudí, hoci je sám právoplatne odsúdený zločinec, ktorý si údajne vypýtal od slávnej Penty za ničnerobenie dvestoštyridstať tisíc eur, to nie sú novinky, to boli oficiálne škandály, žiaľ. Ale čo už, je to tak, ako to je)./ Späť k filmu, originál som nevidel, ale tento film je zaujímavý, v podstate konverzačka, parádne predstavenie v podaní G. Hackmana a M. Freemana (G. Hackman, mám pocit, si to trošku viac kradne pre seba.). Tiež sa tu objavuje M. Belucci (nikdy som nepochopil jej určitú glorizáciu, ale koľko ľudí, toľko chutí a to je ok) plus Thomas Jane, ako popudlivý spoluvyšetrovateľ. Kvalitný, poučný film. Imho záverečná pointa je silná. 21-ročné dielo (remake francúzskeho originálu, ale asi mi viac sedela táto novšia verzia, hoci obe sú fajn), ktoré je asi v súčasnej dobe viac než aktuálne, žiaľ. (Videné dvakrát.) ()

tomtomtoma

Není to vůbec špatné psychologické drama. leč má to dost podivných mušek, které divákům nedovolí mít lepší dojem z právě viděného. Psychická stránka člověka umožňuje i nepředstavitelné situace. Bohužel veškerý psychický vývoj všech postav není ve svém celku vždy přesvědčivý. Dokonce se objevují i závažné trhliny v logice uvažování. Je věčná škoda, že výsledný produkt není jedinečným zážitkem, byť se občas zdá, že by jím mohl být. Hlavní postavou je bohatý právník Henry Hearst (velmi zajímavý Gene Hackman). To, co se zdá být pouhou formalitou, se stává noční můrou, která hrozí trvalým zatracením. Statečně se rve, povýšeně provokuje a bezelstně hrozí. Jeho největší porážkou není žádné podezření, ani obvinění, ale ztráta poslední sympatie ze strany vlastní manželky. Další výraznou postavou je policejní kapitán Victor Benezet (solidní Morgan Freeman). Jeho přesvědčení o viníkovi je nezlomné. Jako lovecký ohař se pustil po stopě, aby svou vyhlédnutou oběť donutil k doznání. Bez slitování zasazuje těžký direkt do sebevědomí obviněného, což se neobejde bez následků. Z dalších postav: ve jménu pravdy spravedlnosti všehoschopný policejní detektiv Felix Owens (zajímavý Thomas Jane), chladná, ukřivděná a zaslepená Henryho manželka Chantal Hearst (šarmantní Monica Bellucci), velmi nespokojený policejní superintendant (Miguel Ángel Suárez), Henryho spokojená švagrová Maria Rodriguez (Jacqueline Duprey), či její dospívající dcera Camille (Isabel Algaze). Postupně se poodhalují všechna skrytá zákoutí nefunkčního manželského vztahu, kde veškeré trudné peripetie a nepochopení vzešlo ze žárlivosti, vztahovačnosti a neochoty porozumět. Mrazivý konec má své nespoutané bouření, zlomení a přijmutí cizí viny za svou. Tím se také naváží i do lidského pokrytectví a vrozené záště a závisti. Ano, je velká škoda, že nelze tento film hodnotit větším počtem hvězd. ()

Scar

Keď som si pustil tento film, okolie ma presviedčalo, že som ho už videl. Po pol hodine som zistil, že to asi bude pravda, keďže som si pamätal jednu scénu. Teraz ale nechápem ako je možné, že bola len jedna. Veď je to zaujímavý a originálne natočený film. Jediné vysvetlenie je, že som za tých deväť rokov filmovo trochu dospel. ()

Arsenal83

Zaujímavá konverzačka, ktorá nenudí a napriek tušeniu, že tu niečo neštimuje, že sa dočkáme prekvapenia, nie je všetko dopredu uhádnuteľné. Ja som polovicu tajomstva rozlúskol, keď prvýkrát prehovoril na výsluchu druhý policajt – Thomas Jane – tá jeho zainteresovanosť v príbehu z neho priam sršala. Na druhej strane vyriešenie vraždy som neodhalil, čiže má to ten polovičatý efekt dobrej krimi. No a O Monice Bellucci z tých časov veľa hovoriť netreba, to nie je herečka, to je maľovaný obraz. ()

Sarkastic

No, tak tohle je moje guilty pleasure. Ano, film začíná v podstatě nijak zajímavě, prostě advokát Gene Hackman se zastaví na "10 minut" za svým přítelem policistou Morganem Freemanem, aby upřesnil výpověď. Pak se začne příběh pomalu, ale jistě rozjíždět až dospěje k neuvěřitelnému a zároveň děsivému konci...Herecký koncert pánů Hackmana a Freemana. Závěrečná scéna beze slov mě vždycky dostane, protože vyvolává otázku, jak dál? Ta však zůstane navždy nezodpovězena. ()

• Na fotkách za stolom, keď Morgan Freeman vypočúval Gene Hackmana, bol skutočný guvernér Portorika Pedro Rossello a na ďalších fotkách bol policajný superintendent Pedro Toledo. (Arsenal83)
  • Na začiatku si Hearst (Gene Hackman) opakovane mýli Owensovo (Thomas Jane) meno a stále ho oslovuje "Obie". Ide o hlbšiu urážku, ktorá odkazuje na skutočného policajta Williama Obanheina. Obanhein zatkol Arla Guthrieho v Stockbridge, MA za znečisťovanie miesta odpadkami v roku 1965 a niekoľkokrát hrubo prekročil svoje právomoci, keď za takto málo závažný priestupok Gutrhieho spútal, hodil do cely a tam mu nechal odstrániť toaletu, aby sa nemohol obesiť. Incident bol sfilmovaný v Alice's Restaurant (1969), kde Obanhein si vo filme zahral sám seba, pretože, ako povedal: "Radšej budem sám vyzerať ako hlupák, než aby niekto iný hral mňa ako hlupáka." (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v San Juan (Portoriko) vo februári 1999. (Arsenal83)