Příběh muže, který se usilovně snaží odlišit sny od skutečnosti. Při toulkách světem každý, s nímž se setkal, chtěl diskutovat o smyslu života a on někdy odpovídal, jindy jen naslouchal lidem, kteří pohlíželi na život z nejrůznějších úhlů sociologického, náboženského, vědeckého, uměleckého. Je přesto možné, že se mu všichni snažili sdělit to samé? Pozorujeme svět skutečnosti a fantazie očima tohoto poutníka, aniž bychom si i my byli jistí, kde leží hranice, jež tyto dva světy odděluje. Experimentální zpracování, doplněné zajímavými animačními postupy, dělá z tohoto snímku podivuhodnou a jedinečnou tvůrčí vizi. (oficiální text distributora)

deric

Psychidelicky přeplácaná sbírka filozofických komentářů, která místy trochu postrádá tempo, pokud o něčem takovém tady můžeme vůbec hovořit. Některé myšlenky, či spíše takové výstřely do tmy, jsou hodně zajímavé a stojí za zamyšlení. Je to nepochybně netradiční filmařský počin u kterého nechápu, kdo jej mohl sponzorovat. Vizuální stránka mi přišla místy více rušivá než u A Scanner Darkly. Dialogů je tolik, že se nedají vstřebat, tedy aspoň napoprvé určitě ne. ()

Skatemurai

Sokrates řekl: "Neprozkoumaný život nestojí za to žít." Tento film vám nabídne výsledky úsilí tohoto zkoumání jiných lidí. Snad pro uvědomění? Snad jako povzbuzení? Protože ta pravá práce je na vás - sním? (jedu na autopilota) nebo bdím? (zkoumám? zpochybňuji? ptám se proč?) ()

fordhont

Filosofii mám rád, ale v tomhle filmu mě ta "inovativní" animace spíše rušila, ať už byla propracovaná, jak chtěla. Myšlenky byly jaksi náhodné a neucelené, i když rozhodně zajímavé. Opravdu rád bych dal lepší hodnocení, už jen kvůli hlubokomyslnému nápadu, ale jako celek mě to tolik nenadchlo. Uvidím po dalších shlédnutích. ()

nudla

Začátek celkem zajímavý, konec velmi pěkný, o zbytku už to říct nemůžu. Celý film se mi zdál monologem jedné postavy, která akorát vystřídala spoustu těl a podob. Nejdřív se jeho/jejich úvahy a hloubání zdály být zajímavé, ale po krátké době už po prvních dvou větách víte, jakým směrem se monolog bude ubírat a k čemu dojde, nebo jak prostě ta osoba přemýšlí. Možná kdyby to bylo kratší, nevím... Co musím ale určitě pochválit je vizuální stránka filmu. Sice mi chvilku trvalo, než jsem si zvykla jak se všechno hýbe, ale pak to stálo za to. ()

Barrymore

Dlouho jsem se na tenhle film chystala a když už jsem si na něj udělala čas, nakonec jsem se dívala na něco jinýho. Nejedná se totiž o žádný nenáročný film, který si pustíte předspaním. Ze začátku z něho může být divák poněkud zmatený. Nicméně, obsahuje zajímavé myšlenky a když vydržíte do konce, začne dávat (alespoň trošičku) smysl :D 75 %. ()

mablo

jednou se podívat nestačí, jedná se o smršť rúznorodých názorů, které směřují ke stejnému....zkrátka filozofie a filozofie, lucidní snění, bdělost vs. realita, smysl života...nesouhlasím s názorem, že Inception k tomuhle přitáhne diváka, či mu dá větší předpoklad se na tohle podívat, Inception, je vyumělkovaný film, který s waking Lifes nemá nic společného... ()

Sticks

Je to protiprúdový náročný kniho-film. Takto by som mohol znásilniť definíciu. Celý film je prakticky filozofovanie, a že ja mám to filozofovanie rád. A aj toto tuna mi riadne sadlo. Prečo len dve hviezdy? Predovšetkým vizuálna stránka snímku. Tak hroznú animáciu som doteraz nevidel a nechoďte na mňa s tým, že to vyjadrovalo sen. Je rozdiel medzi vyjadrením sna a epileptického záchvatu, kedy sa očividne trasie aj vzduch. Ďalší dôvod je neuchopiteľnosť filmu. Preto aj píšem protiprúdový. Áno film sa o niečo snaží, nie prostredníctvom deja, hercov či iných filmových stĺpov. Mám pocit, že chce dačo naučiť prostredníctvom otázok a odpovedí, bezvýznamných scén, ale hlavne myšlienkových dialógov. Celistvosť filmu je žiadna, tu ide o party, časti, ktoré si môžete čítať. Nebolo by na škodu film pozerať po častiach a dobre si uležať v hlave myšlienky. Trúfam si povedať, že film je nadčasovým a že neskôr sa na neho bude pozerať ako niečo prevratného. Na sfilmovaný filozofický monológ, ktorý sa vymyká plátnovým rámcom. A tak sa dostávam k poslednému bodu a to náročnosti filmu. Čo musí mať človek na pamäti je to, že sa nejedná o oddychový film. Nemusíte u neho premýšľať ako u trikrát zapletenej detektívke, ale musíte sa koncentrovať na vnímanie, najmä teda načúvanie a pochopenie hovoreného slova. Mne samému teda problém nerobil aj keď som k nemu zasadol unavený s očakávaním odpočinku. Podobná filozofia mi bola blízka a trénovaný som pravidelne s priateľom ,,filozofom´´(ktorý má diametrálne odlišný pohľad na vec ako ja). Viem si ale predstaviť, že aspoň 70% mojich známych by film proste neunieslo, vyplo, zapudilo a nesnažilo sa nad ním ani zamyslieť. Snímku som udelil 2 hviezdy jednak za scenár a jednak za filozofiu. ()

DePompon

Chvíľami je ťažké absorbovať všetky podnetné filozofické debaty, najmä detailne, no prechod medzi jednotlivými snami vás načisto odpúta od bežnej reality a strhne so sebou. A kto nerád sníva, nebodaj pri tom aj rozmýšľa o živote? Skvelá kombinácia. ****/***** ()

sysyphus

K tomuto filmu som sa dostal cez uvod Flashbulbovho albumu Arboreal, v ktorom zaznie citacia jednej z mnohych myslienok odprezentovanych vo filme. Konkretne ide o ten citat s tym dream body, ktore pokracuje v ziti dalej po smrti fyzickeho tela, len sa nemoze zobudit. Je to sice dost podobne s nosnou myslienkou Noeho filmu Enter the Void, ale dalsich odkazov na filmove a ine diela sa tu asi zdrzim, pretoze ich vymenuvanie by bolo neuveritelne dlhe a vycerpavajuce. V skratke mozno povedat asi tolkoto: 1, film je vizualne velmi podmanivy (zo vsetkych rotoskopickych animacii, co som mal moznost vidiet bol tento snimok vizualne asi najviac zaujimavy). 2, tematicky a stylisticky to ma tak siroky zaber, ze aj pozornost velmi trpezliveho divaka nim moze byt miestami silno skusana (rozpracuva tazkotonazne temy ako povod snov, zmysel zivota, slobodna vola, sebauvedomovanie a reflexia reality). Napriek tomu si vsak myslim, ze sa Waking Life oplati vidiet, pretoze ta intenzivna davka vizualnych napadov v kombinacii s variabilitou pohladov na existenciu, ktorymi tento snimok cloveka za tu vyse hodinu a pol doslova bombarduje, je v konecnom dosledku velmi povznasajuca a osobita. PS: Pokial stracate sudnost a trpezlivost pri poslednej vete tohoto komentara, film Waking Life pravdepodobne nie je pre vas. :) ()

muti

Ten úžasný psychadelicky vizuál má jednu smolu - srackove samolube monológy ktoré nevedú nikam. Teším sa na ďalší autorov počin (aj keď scanner darkly o 5 rokov neskôr bol oveľa menej inovatívny). Myslím že Picasso a mnohí ďalší umelci by boli z tohoto diela doslova unesení ak by sa ho dožili. Viem si predstaviť ako by vyzeral týmto štýlom spravený kubisticky film ()

Ironhead

Takovej zvlastne ukecanej film doslova na tripu :_) Zajimavy myslenky strida slovni prujem a naopak... snova "realita" nebo realita "snu" ;o) ()

sokor3

Skvělý film se spoustou fylosofických otázek, který mne velmi bavil, hlavně mne nadchla netradiční animace, která se k tomuto filmu skvěle hodí. ()

macek166

Pro někoho, kdo uvažuje nad mnoha zákoutími vesmíru a člověka je toto dílo jako stovřené. Pro někoho, kdo miluje silnou atmosféru, rozplynutí se v cizím světě, který je skoro odrazem našeho skutečného já. Myšlenky jen volně na sebe navazující, nebo vůbec, nás provázejí a ukazují svoji vlastní plnost a prázdnotu v jednom. Žádná není nadřezená jiné, některé jsou jen spekulace jednotlivce, některé názory společnosti, nebo dokonce jenom postoje. Každá však obsahuje informace, nad nimiž může člověk uvažovat, dumat a něco si z nich vyvodit. Film je na pomezí reality a nereality, nejen svým dějem a tím, že nás přesně do tohoto stavu chce dostat, abychom nevěděli, jestli se děj odehrává ve snu nebo v realitě, ale v samotné koncepci naší percepce, někdy jsme ponořeni čistě do silných pocitů (obraz i hudba se v tom podporují), tiché bloudění v osamělém světě vjemů, které jsou někde hluboko v nás, jako by si každý prožil to stejné, využívá archetypů našeho vnímání, jindy jsou to přímé myšlenky mimo čas, mimo cítění, tato část probíhá především skrz ony monology postav. Film jistě není pro všechny, ale pro koho už je, pro toho je úplně a se vším všudy. Druhá skupina ho nikdy nepochopí (asi i proto, že nechce, hledá od filmu něco jiného) a nemůže podobně ocenit. ()

kolly13

Příliš moudrých slov a přemýšlivé téma je zahlceno. Pokud budete pozorně poslouchat, najdete si i tu svou část. Snad vás s parkinsonovy kamery nerozbolí hlava. ()

Vieriq78

Filozofický monológ ku ktorému potrebuješ čistú hlavu, ktorá bude absorbovať za hoďku a pol mix názorov na svet, život, človeka. Jeden po druhom bez prestavky budú sekať myslienku, za myslienkou, kričať, pytať sa, šepkať, rozpravať v pribehoch, nutkať, snivať či pozorovať, takže musíš byť bdelý. Prinajmenšom. Zaujímavé. Obrazom, ktorý neustojí presne tak ako chcením uchopiť myšlienku ktorá sa každým dotykom mení a zdokonaluje no dáva viac otázok ako odpovedí. ()

knoxville

Dost tazke, dost vela veci som nestihal spracovat - asi to budem muset pozret este viac krat. Ale tak zaujimave urcite - zo zaciatku nieco ako lsd seansa/tripreport a potom o tych snoch, o lucidnom sneni...zaujimave fakt. Davam si na "co pozret zoznam" meno rezisera, som zvedavy na dalsie filmy... ()