Pohádka pohádek

• Sovětský svaz Skazka skazok (více)
Animovaný / Krátkometrážní
Sovětský svaz, 1979, 29 min

Zatiaľ najrozsiahlejší realizovaný projekt stál Norštejna tri roky tvrdej práce. Vzniklo jedno z najnápaditejších a najoriginálnejších diel svetovej animovanej kinematografie. Film sa neozvyčajne odpútanou formou zamýšľa nad osudom človeka, hrôzami vojny a obyčajným ľudských šťastím. Jadrom snímky je známa ruská uspávanka, ktorej hrdinom je malý šedý vĺčik a pieseň Unavení slnkom, ktorá bola veľmi populárna v tridsiatych rokoch minulého storočia. Rozprávku rozprávok na Festivale olympijských umení v Los Angeles 1984 vyhlásili za najlepší animovaný film všetkých čias. (oficiální text distributora)

dANo

Technika, akou Norštejn vytvára svoje animované filmy je jednoducho úchvatná! V tomto prípade je to asi to najzaujímavejšie na celom krátkom filme, lebo dej a myšlienky mi už až tak neučarovali... Ale aj napriek tomu som na to čumel s otvorenými ústami. Je to dosť pochmúrne, takže deti v tejto rozprávke nenájdu to svoje. ()

Vodou

Obdivuji (a závidím), že někdo dokáže vnímat ten náš svět takhle křehce, poeticky, pocitově, jemně, upřímně. Ve filmu je spousta "něčeho", co se pojmenovat ani nedá, a navíc k tomu není sebemenší důvod. ()

wovsi

Nejkrásnější film, u kterého jsem vůbec netušil, o čem má být. Jedině vím to, že se nejedná o pohádku, ale o příběh plný melancholie - krásné melancholie... ()

galiyosha

Môžem len potvrdiť, že sa jedná asi o najsilnejší animovaný film, čo som mal tú česť zhliadnuť. Osobitá technika animácie vytvára tak neskutočnú atmosféru, až sa mi miestami zatajil dych. Nech si ma priaznivci japonskej mangy aj ukameňujú, ale ani ten najlepší manga snímok jednoducho nedokáže čisto vizuálnymi prostriedkami vyčarovať takú atmosféru. Skazku skazok som videl bohužial len raz, a tak mi možno niektoré súvislosti ostali skryté, ale v tomto je úplne oprávnené porovnanie s Tarkovského Zrkadlom -- v oboch filmoch je mnoho vecí neuchopiteľných, v oboch však podstatný vôbec nie je viac či menej absentujúci dej, ale hlavne prúd emócií, ktorý si každý divák môže vyložiť ako sám chce. Na Slovensku vlastní kópiu ASFK -- okrem samotnej Rozprávky rozprávok sú súčasťou pásma aj vynikajúce krátke rozprávky Líška a zajac, Volavka a žeriav a Ježko v hmle. Apelujte na svoj miestny filmový klub a možno uvidíte :-) ()

pepino

Tak to se budu bohužel rozcházet se všemi tady. Mě to vůbec neoslovilo. Prvních 5 minut bylo zajímavých ale pak už vůbec a přišlo mi to jako laciný kýč.Viděl jsem to dvakrát a prostě ani podruhé jsem tomu nepřišel na chuť.Co už. No ještě přidám jednu hvězdičku za píseň Unaveni sluncem. Ta byla super. ()

Danulinda odpad!

Už pochvalný název mi byl podezřelý a bohužel se potvrdilo, že se místo pohádky všech pohádek jedná o nudu všech nud. Možná až "dospěji" jako většina zdejších recenzentů, bude hodnocení jiné :-) . Dětskýma očima to není ani na jednu hvězdu, dospělýma jakbysmet. Zlatí "Nu pogodi", to je ta pravá ruská pohádka všech pohádek. ()

kedluben

no jo no. celý děj šel nějak kolem mě. nevim, možná jsem to ani pořádně nepochopil. ani jsem to vlastně nejspíš nechtěl. odplul jsem na vlně atmosféry. mluvily pocity. ()

StaryMech

Jestli je "Pohádka pohádek" nejlepším animovaným filmem všech dob, nevím ; rozhodně patří spolu s ostatními díly režisérova zralého období (počínaje malým zázrakem animované melancholie "Volavka a jeřáb") k tomu nejlepšímu, co z dané oblasti znám. Jen se mi vnucuje otázka, zda by nebylo na místě ve všech těch chvalozpěvech na Norštejna aspoň zmínit jeho výtvarnici / manželku Frančesku A. Jarbusovou. (Z více než sta místních přispěvatelů to udělala jen AELITA.) Rovněž nepovažuji za vyloučené, že podíl spoluscénáristky, jinak autorky vlastních osobitých próz Ljudmily Petruševské na "Pohádce pohádek" i (pořád ještě nedokončeném ?) "Plášti" je větší, než jak napovídá mlčení o ní. ()