Vlasta Burian jako potrhlý profesor botaniky podnikne složitou akci, aby se elegantně zbavil rozmarné manželky. Zápletka pojednává o mírně potrhlém profesorovi botaniky Ducánkovi, kterého zaměstnávaly jeho vědecké pokusy tak, že zcela zapomněl na to, že je ženatý. O existenci jeho rozmarné ženy, operetní divy Lucy, nevěděla ani jeho hospodyně Veronika, ani přítel Potužník. Když se však manželka po sedmi letech kajícně vrátila domů, Ducánek podnikne komplikovanou akci, aby se své ženy elegantně zbavil... Film byl poprvé uveden na Filmových žních ve Zlíně 29. 7. 1941. (oficiální text distributora)

Max Q.

Já zase tak nadšený nebyl. Film jsem si připomenul po bůhvíkolika letech a nadšení se nekonalo. Několik fórků dobrých, ale jinak jsem se nudil. ()

alanwilder

Co tady stojíte, jak divizna velkokvětá? Nepřibližujte se k té rostlině! Je to psí víno a já jsem tomu naočkoval vzteklinu... :D Jmenuji se Ducánek, buďte mi zavázán... :) Kdože volá? Orfeus? Ten z podsvětí? ()

miza

Myslím si že za války tento film lidi musel docela dobře pobavit.Je to kus krásné zábavy plné humoru který český člověk pochopí. ()

Logout

Film zajímavý zejména prostorem, kterého se dostalo ostatním hercům. Narozdíl od ostatních burianovek to není žádná one-man-show, přesto a možná právě proto je to jedna z nejlepších komedií s králem komiků. ()

Kozlowski8

Vlasta Burian jako svérázný biolog, který rozehraje bláznivou a potrhlou hru s plánem zbavit se své rozmarné manželky... Scénáristicky dobře propracované dílo. Značně propletený příběh má hlavu a patu a obsahuje mnoho krásně naivních a vtipných momentů. Burian zde není tím jediným, kolem něhož se vše točí (jak tomu často v "jeho" filmech bývá), dostatek prostoru dostávají i další postavy. Přesto jeho osobnost nad všemi vyniká. Jeden z nejlepších filmů tohoto nezapomenutelného komika. 85 %. ()

PTuranyi

Osviežujúca komédia s Vlastou Burianom ako roztržitým docentom botaniky a niekoľkonásobnou zámenou postáv. Hoci produkcia nie je nejako oslňujúca, film to vynahrádza slovným aj situačným humorom.  Vtip a slovné hračky tu sršia z každej scény, v ktorej sa Burian objaví a ostatné postavy mu nahrávajú na smeč. ()

antragus

U mě tedy tři za film a jednu jako bonus za Buriana. Náměty s partnerskými veletoči mě obecně nechávají celkem chladným, ale Burian tomu v téhle svojí variaci opět dodává šťávu. ()

maarr

Velice půvabná veselohra, Vlasta Burian je opět neodolatelný, jeho role popleteného docenta botaniky je vynikající. Tento film řadím k Burianovým nejlepším, jeho postava je vyzrálejší, civilnější, charakternější než jak jsme zvyklí z jeho počátečních veseloher, přesto neztratil nic na svém nezapomenutelném humoru, naopak tímto svým výkonem postavu ještě povýšil. Zajímavé je, že Burian se objeví asi až po deseti minutách filmu, i z toho plyne, že větší prostor dostali i ostatní herci, opět výborný Jaroslav Marvan a jeho Morfeus, či Čeněk Šlégl jako baron Zamrzlík či Studený? Na teplotě nezáleží. Světla Svozilová předvedla, že je zdatnou herečkou. Marie Blažková v roli hospodyně byla též velmi dobrá. Osobně mě ještě zaujala postava Stanislava Neumanna, který hrál vrátného v divadle a ředitel divadla v podání Ladislava Hemmera. Inu coby člověk neudělal.. Pro padesát tisíc. ()

Dr.dogous

První solistka operetního divadla, frivolní Lucy, je díky zákulisní machinaci vyhozena z divadla. Kajícnice se vrátila po 7 letech domů, ke svému manželovi, potrhlému panu Ducánkovi ( Burian), docentovi biologie. Ducánek z toho má pramalou radost a snaží se jí okamžitě zbavit tím, že ji chce nacpat jinému do postele. O Lucy je stále zájem, takže usilí, které vyvinul Ducánek bylo až přehnané. Lucy skončí v náruči bohatého továrníka a Ducánek si oddychl. 77ˇ% ()

Frood

Méně známá Burianovka, kterou mám však s každým dalším shlédnutím radši. Vlasta v roli roztržitého profesora je úžasný. Ve filmu je celá řada krásných hlášek... "Budeš-li takhle mluvit, hned odejdu." "Kdybyste byla tak laskava, ale vy žertujete."........ ............. "Vyřiďte ji, že volal Morfeus!" "Milostivá paní zemřela žehem a mytologii zde nevedeme."....................."A nestačilo by vám, že má stříbrné lišky, měděné vlasy, kamenné srdce? Pane, vždyť to je žena pro mineraloga a ne pro botanika." ()

Mishelen

Někde jsem četl, že tato komedie stojí ve stínu ostatních výborných "burianovek", ale rozhodně to není pravda. Naopak výtečná komedie, smál jsem se od začátku do konce. Kromě Buriana výborný J. Marvan, který snad nikdy ve spolupráci s králem komiků nezklamal. Ostatní protagonisti mi připadli dost nevýrazní, jakoby nebyli ve formě anebo to odflákli. V. Ferbasová naštěští pro naši veselohru pochopila, že její role žabců je jaksi již po sezóně (ovšem v 60. letech se znovuobjevila jako výborná komička!). Celou dobu jsem se smál typickému Burianovu ostychu před ženami, kterak se doc. Ducánek alias Bulíček alias Hlaváček alias nevím už co snaží za každou cenu zbavit vypočítavé manželky jinak by jeho kariéra přišla vniveč. Je zde vidět režie M. Cikána, který podobně jako v Hrdinném kapitánu Korkoránu, to natočil nějak bez svižnosti, na kterou jsme zvyklý ze spolupráce Buriana s Lamačem nebo Fričem (i když i oni měli své slabé chvilky - viz. On a jeho sestra, Hrdina jedné noci). Přesto rozhodně lepší než Korkoran. "Co máš proti baronovi? Myslil jsem, že je ze zámožné rodiny, zdědil prý po tetě nějaký zámek." "Pche! Leda od kufru!..Jeho otec tam má pronajatou zříceninu - úplná ruina, výbírá tam po koruně i s prohlídkou mučírny, a tvůj zeť tam v neděli vypomáhá u padacího mostu." "Ale rád bych provdal dceru, co kdybych se chtěl oženit, nejsem přeci ještě tak stár." "Potřebuješ manželku?! Já ti pro ni skočím domů!" Anebo: "Co tady ještě stojíte jak divizna velkokvětá?" "Letím na trh." "Odcházím do tržnice!...Počkejte, já za vás půjdu nakoupit." "Pane docente, tady na té cedulce.." "Na té cedulce...na tom LÍSTEČKU!" "Tak na tom lístečku je sesumírováno co máte nakoupit." "Sesumírováno...SESTAVENO! Nepřibližujte se k té rostlině! Je to psí víno a já jsem tomu naočkoval vzteklinu!" ()

PORTER44

Burian tentokrát v roli bláznivého botanika který musí do večera provdat svou opět nalezenou ženu která se z nenadání objevila a bláznivé dohazování začíná,docela zábavná podívaná. ()

Drslw

Keď sa počas filmu s Vlastom Burianom v hlavnej úlohe tak tri-štyrikrát decentne zasmejete, je to smutné. ()

Alagaesie

„Anežka ať si jde, ale Vy a účet zůstanete tady.“ Obrazy rozbíjený podpatkem? By mě nenapadlo. „Nenamáhejte se nebo Vás z technických a jiných důvodů klepnu do hlavy.“ To je méno. Každá věc má místo – jistě… Přeměna masožravky ve vegetariána v přehozeném časovém sledu. Proč jí učí mluvit? Psí víno se vzteklinou… Náhodou hezká pracovna. „Veroniko, co máme k obědu?“ „O patro níž, pane docente.“ „O patro níž, co je to?“ Otvor dveřní. Ta holicí štětka. „Jsem totiž úzkostlivě pořádná – ovšem jen v něčem.“ 2 měsíce! Posvátné drby. „I ty, Brute?“ Nová rodinná kombinace. „Pane kolego, příteli v práci.“ Dokázal ji přeučit. Všeovocný strom – v tom bych se nevyznal. Jak rád by jí viděl pryč… Podsvětí na drátě. Baron bavil. „Tolik jmen od ‚H‘ a ani jeden Merhaut.“ Adresa versus čas. Jak přijít o kolo při telefonátu. A mimochodem – na tom kole mu to moc nešlo. Marvan dobrej. „Já bych ji – teď nevim, co…“ Zamrzlik. Na teplotě nezáleží. „Hvězdy – jedna – divadelní.“ Zacházel daleko… „Zdědil zámek.“ „Leda od kufru.“ On tu ženskou neudá… „Pane, Vy jste se zbláznil!“ „To hned tenkrát, když jsem si ji bral.“ Žena pro mineraloga. Merhaut! Prej bolest… ()

Zemi_

Perfektní Vlasta Burian...možná trochu moc zamotané kolečko zápletek. Avšak na tu dobu poměrně bězné. Dávám 80% ()